Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş panelleri, enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayan önemli bir kaynak olarak karşınıza çıkar. Güneş ışınları, dünyanın her yerinde kullanılan güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür. Bir saat boyunca güneşten elde edilen enerji, bir yıl boyunca küresel enerji ihtiyacınızı karşılaşabileceğiniz sonsuz bir kaynaktır. İnsanlar, dünyaya gelen bu enerjinin sadece 0,001’ini aktif şekilde kullanabilir.

gunes-paneli-avantaj-ve-dezavantajlari.jpg

Yenilenebilir enerji kaynakları söz konusu olduğunda, güneş enerjisinin en çok rağbet gören konu haline gelmesinin bir sebebi de bu konuya yatırım yapmanın pahalı ve verimli olmadığı zamanlarda düşük maliyetli ve verimliliği artıran bir unsur haline gelmesidir. Ticari sanayi alanlarında ve yapılarda güneş enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi üreten güneş panelleri kullanıcılarına yüksek verimlilik sunar. Her geçen gün güneş panellerine artan rağbetin yatırım maliyetlerini büyük ölçüde düşmesiyle birlikte farklı teknolojik yeniliklerin yaşanması ve bu panel teknolojisi ile önemli bir ölçüde iyileştirme yaşanması, güneş enerjisi depolama sistemlerinin daha verimli ve temiz bir kaynak olmasını sağlamıştır. Ancak kullanıcı için birçok konuda fayda sağlayan bu sistemlerin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları olduğunu bilmek çok önemlidir. Kar-zarar dengesini hesap ettikten sonra kendinize en uygun güneş enerjisi panelini tercih ederek, ana gider kalemi olan elektrik faturasından tasarruf sağlayabilirsiniz. Güneş enerjisi panellerinin bilinen avantaj ve dezavantajları ise şu şekildedir:

Güneş Panellerinin Kullanıcıya Sunduğu Avantajlar

  • Elektrik Faturalarını Aşağı Çeker

Enerji ihtiyaçlarınızın bir kısmını güneş panelleri sayesinde üretilen elektrik enerjisi ile karşılamak mümkün olacağından, dolayısıyla elektrik faturalarından bir düşüş yaşanacaktır. Ay sonu gelen faturadan ne kadar tasarruf elde edileceği ise elektrik ya da ısı kullanımına ve güneş panellerinin kapasitesine bağlıdır. Güneş panelleri sayesinde bir işletme, kurum ya da ev için büyük bir ödeme kalemi olan elektrik faturasından tasarruf elden edilebilir olacaktır.

  • Yenilenebilir Sonsuz Bir Enerji Kaynağıdır

Güneş enerjisinin faydaları söz konusu olduğunda öne çıkan unsur, kullanılan güneş enerjisinin gerçek anlamda yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasıdır. Bundan dolayı da dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde, her gün aktif şekilde kullanıldığı söylenebilir. Diğer enerji kaynaklarıyla kıyaslandığında güneş enerjisinin her zaman ulaşılabilir bir konumda yer alması, avantaj bakımından kullanıcıların beklentilerini karşılar. Güneşe sahip olduğumuz sürece güneş enerjisinin verimliliğinden faydalanmak mümkündür. Bilim insanlarına göre güneş ışığından yaklaşık 5 milyar yıl daha yararlanabileceğimiz ve bu sonsuz kaynağı hayatın içerisinde avantajlı bir şekilde kullanmaya devam edebileceğimiz belirtilir.

  • Düşük Bakım Masrafı Vardır

Güneş enerjisi panellerinin sık sık bakım gerektirmemesi, kullanıcılar açısından büyük bir avantajdır. Bu ürünleri uzun süre sorunsuz kullanabilmek için sadece biraz temiz tutmak gerekir. Yılda birkaç kere temizletmek yeterli olacaktır. Bu temizliği profesyonel olarak yapan firmalar, güneş paneli temizliğini sizin yerinize yapar. En kaliteli ve güvenilir güneş paneli üretimi yapan firmalar, bu ürünlere yaklaşık 20-25 yıl kadar garanti sunar. Hareketli bir parçası olmadığından, yıpranma ve aşınma çok daha az olmaktadır. Genellikle Güneş Enerjisi Projelerinde yer verilen İnvertör 5-10 yılda bir değiştirilmesi gereken tek parçadır. Bunun sebebi güneş enerjisini ısı ve elektrik enerjisine çevirmek için sürekli olarak çalışmasıdır. İnvertör hariç, güneş enerjisi panellerinin maksimum verim sağlayarak çalışmaya devam edebilmesi için kabloların düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Dolayısıyla güneş panellerini satın alırken ilk maliyeti karşıladıktan sonra, bakım ve onarım için çok fazla bir harcama yapmanıza gerek yoktur.

  • Çeşitli Uygulama Alanları Bulunur

Güneş enerjisi, farklı amaçlar içinde kullanılabilen ürünler olduğundan çok amaçlı ürünlerdir. Isı ve elektrik bu cihazlar sayesinde rahatlıkla üretilebilir. Ayrıca güneş panelleri, elektrik dağıtım şebekesine erişim sağlayamayan bölgelerde elektrik üretimi yapmak, uzayda uyduları çalıştırmak ya da temiz suya erişim kısıtlı olduğu alanlarda suyu damıtmak için kullanılabilir. Ayrıca güneş panellerinin binalarda kullanılan malzemelerle entegre edilme özelliği de vardır.

  • Teknolojik Geliştirmeler Sürekli Yaşanır

Güneş enerjisi endüstrisinde sürekli olarak bir gelişim söz konusudur. Bu gelişmelerin her geçen gün arttığı da söylenebilir. Nano teknoloji ve kuantum fiziğinde yaşayan gelişmeler, güneş panellerinin etkin özelliklerinde artışa ve güneş enerjisi sistemlerinin verimliliğini iki, üç katına çıkarabilecek güce sahiptir.

Güneş Panellerinin Dezavantajları

  • Hava Durumuyla Doğru Orantılı Çalışır

Güneş enerjisi, yağmurlu ya da bulutlu havalarda elektrik üretimi yapmaya devam etse bile, güneş panelindeki verimlilikte istenmeyen bir düşüş yaşanması kaçınılmazdır. Güneş panellerinin etkin bir çalışma göstermesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bu yüzden bir kaç gün üst üste bulutlu ve yağmurlu hava yaşandığından, güneş panellerinde gözle görülür bir olumsuz etki yaratacağı söylenebilir. Bununla birlikte geceleri güneş enerjisi toplamasının mümkün olmadığını bilmenizde fayda vardır. Su ısıtma sisteminin kış aylarında ve geceleri de çalışmaya devam etmesi için termodinamik paneller kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • Maliyet Fazla Olabilir

Bir güneş paneli sistemi satın almak, ilk yatırım maliyeti olarak kullanıcıya fazla gelebilir. Bu maliyete kablolar, inverter, aküler, güneş panelleri ve kurulum için yapılan tüm ek harcamalar da dâhildir. Ayrıca güneş paneli teknolojisinin her geçen gün gelişmeye devam etmesi, siz yatırım yaptıktan kısa süre sonra fiyatların düştüğünü görmenize neden olabilir. Ancak gelişen teknoloji söz konusu ise bu ihtimal her zaman var olacaktır.

  • Panellerin Geniş Alana İhtiyacı Vardır

Güneş paneli sistemlerini kullanarak ne kadar çok elektrik üretimi yapmak isterseniz, güneş ışığına da o kadar ihtiyacınız olacaktır. Solar PV paneller bu anlamda çok fazla alana ihtiyaç duyar. Bazı yapıların çatıları ihtiyacınız olan güneş paneli sayısına uyacak derecede yeterli alana sahip olmayabilir. Bir diğer seçenek olarak bazı paneller bahçenize ya da otopark alanlarının üzerine monte edilebilir. Ancak güneş panelleri sistemlerinin etkin bir şekilde çalışabilmesi için üzerine gölge düşmemesi çok önemlidir. İhtiyacınız olan sayı kadar panel için yeriniz kısıtlı olduğunda, gerekenden daha az panel kurulumu yapmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Güneş Enerjisi Depolamak Maliyetlidir

Güneş enerjisinin hemen kullanılması ya da büyük batarya sistemlerine depolanması gerekir. Şebeke dışı olarak güneş enerji sistemlerinde tercih edilen bataryalar, enerjinin geceleri de kullanılmaya devam edebilmesi için gün boyu enerji şarj edebilir. Bu yöntem her ne kadar gün boyu kesintisiz bir şekilde güneş enerjisi kullanmak açısında iyi bir çözüm olsa bile, aynı zamanda maliyeti yüksektir. Birçok zamanda yalnızca gündüzleri güneş enerjisi kullanmak ve gece de şebekelerden enerji ihtiyacını karşılamak çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bunu sadece sistem şebekeye bağlı olduğu zamanlarda yapabileceğinizi bilmenizde fayda vardır. Gündüzleri enerji talebi daha fazla olduğundan, ihtiyaç duyulan enerjinin birçoğu üretilen güneş panelleri sayesinde karşılanabilir.

  • Çevre Kirliliği Yaratabilir

Güneş enerjisi sistemlerinin neden olduğu çevresel kirlilik, diğer enerji kaynaklarıyla kıyasladığında çok daha az olsa bile, yine de bir miktar çevre kirliliği oluşturduğu söylenebilir. Güneş sistemlerinin montaj ve nakliyesi, sera gazı emisyonları ile doğrudan ilişkilendirildiği için güneş fotovoltaik sistemlerinin üretilmesi sırasında çevreye dolaylı bir şekilde etki bırakacak bazı toksik maddeler ve tehlikeli maddeler kullanılabilir. Ancak bu durum insanlar için herhangi bir risk teşkil edecek sınırda değildir.

Güneş Panellerinde Minas Enerji Farkı

Güneş panelleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinden maksimum verim elde etmenizi sağlar. Çevre dostu, insan sağlığını güvence altında tutan bu sistemler sayesinde özellikle ticari ve sanayi, alanında işletmeniz için fark yaratan bir sisteme sahip olabilirsiniz. Minas Enerji olarak önceliğimiz daima kullanıcı memnuniyeti olduğundan, güven odaklı bir çalışma prensibi ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Kaliteli, güvenilir, çevre dostu ve güneşin sonsuz gücünü sizin adınıza avantaja çevirebilen bir firma olan Minas Enerji, üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışıyla beklentilerinizi karşılamaya ve işletmelerinde enerji tasarrufu yapmanız için fırsat yaratmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.