Enerji yönetimi, enerji kaynaklarının ve bu enerji verimliliğini korumak üzere yapılan etüt, ölçüm, izleme, eğitim, planlama ve uygulama ile enerji analizinin yapılmasını sağlayan son derece fonksiyonel bir sistemdir. Enerjiyi boşa harcamanın önüne geçmek isteyen üretici ve tüketiciler tarafından alınan önlemlerin toplamı enerji tasarrufu olarak bilinir. Bu önlemler ise kendi içinde aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Pasif önlemlere örnek vermek gerekirse; yalıtım yapmak, aktif önlemler arasında ise boşa yanan gazın, atık ya da kaçak ısıların değerlendirilmesi yer alır. Bu yöntemleri doğru şekilde kullanmak, enerji tasarrufu için önemlidir.

enerji-yonetimi.jpeg

Enerji kaynaklarının içinde bulunduğu imkânlar dâhilinde kullanılması amacıyla uygulanan önlemlere ise enerji verimliliği denilir. Enerji verimliliğine verilebilecek örnekler ise; enerji etüdü, zorlayıcı önlemler, yenilenmesi mümkün olmayan enerjilerin yerine yenilenebilir enerjiler eklemek, destekleyici bir takım önlemler verilebilir.

Enerji Yönetimi Nedir?

Günümüzde enerjiye her alanda çok aktif bir şekilde ihtiyaç bulunur. Bu yüzden enerji yönetimi ile enerjiyi verimli kullanmak ve buna bağlı enerji tasarrufu yapmak çok önemli bir yere sahiptir. Enerji verimliliği sağlamak için aydınlatma, ısıtma, elektrikli ekipman ve cihazlarda enerji kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Ancak ihtiyaçlar doğrultusunda hareket edildiğinde enerjiyi verimli kullanarak enerji maliyeti en alt seviyeye çekilebilir. Enerji yönetim sistemi sayesinde çevre korunmasına katkı sağlamak mümkün hale gelir.

Enerji yönetimi ile sahip olunan enerjiden elde edilen verim arttırılırken aslında pek çok açıdan avantaj sağlanabilir. Dolayısıyla kullanılan enerji oranında herhangi bir kısıtlama yapmaya gerek kalmaz, indirimli elektriği elde etmek ve sadece enerjiden elde edilen verimi en düşük düzeyde tutarak sahip olunan koşulları iyileştirmek kolaylaşır.

Enerji yönetimi güvenlikten, ürün kalitesinden ya da çevresel herhangi bir duyarlılıktan fedakârlık edilmeden gereksiz enerji tüketiminin önüne geçmeyi hedefler.  Yani çevrenin korunması, enerjinin verimli kullanımı ve maliyetlerin azaltılması konusunda yapılandırılan disiplinler arası bir çalışma ortamı olduğu ifade edilir. Alanda kullanılan enerji verimliliğinin artırılması sayesinde mevcut enerji kayıpları daha kolay bir şekilde önlenebilir. Ayrıca enerji atıkları da bu sayede değerlendirilmiş olur. Tüketilen enerji kaynağının miktarı ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellenmemiş olur. Enerji yönetimi ile performans ve kalite düşmeden enerji kayıplarının en aza indirilmesi sağlanır.

Enerji yönetimi ülkelerin ekonomik kalkınması ve sosyal refahı açısından çok değerlidir. Sürdürülebilir, yenilenebilir, güvenli ve etkin enerji çözümlerinin geliştirilmesi sayesinde gerekli olan enerji yönetimi sağlanabilir.

Dünya piyasasına bakıldığında enerji kaynaklarının her geçen gün çok daha fazla anlam ifade ettiği görülür. Artan bu enerji ihtiyacının doğru biçimde karşılanması amacıyla doğalgaz, elektrik ya da petrol gibi enerji kaynakları özel sektörün katılımına açık bir hale getirilmiştir. Devletlerin bu anlamda faaliyetleri ise çoğunluk olarak piyasayı düzenleyen ve denetleyen bir konumda yer almaya başlamıştır.

Enerji yönetimi yapmak günümüzde kaçınılmaz bir hale gelmiştir. İyi bir enerji yönetimi ile ortalama %5 ve %40 arası bir enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

İşyerlerinde Enerji Yönetimi

Enerji yönetimi, akıllıca mühendislik çözümlerini bilinçli bir şekilde uyguladıktan sonra enerjinin en verimli düzeyde kullanılmasıdır. İşyerlerinde enerji yönetimini uygulamak pek çok açıdan avantaj elde edilmesine olanak tanır. Tesislerde enerji yönetimini aktif şekilde kullanmak ürün, hizmet ve metrekare başına düşen enerji giderlerini ve enerjiyi verimli bir şekilde kullanarak giderleri azaltmayı sağlar. Dolayısıyla aynı miktarda enerjiyi kullanan işyerlerinde daha fazla üretim yapılarak kar oranı artar.

Enerji Yönetimi Avantajları

Enerji yönetimi doğru firma ile yapılığında beraberinde pek çok avantajı getirerek sektörde bir adım öne çıkmasına olanak tanır. Enerji yönetimi konusunda akılcı çözümleriyle her bakımdan fayda elde etmenizi sağlayan Minas Enerji bu konuda üst düzey kalite standartlarında hizmet vererek farkını ortaya koyar. Firmamızdan enerji yönetimi hizmeti aldığınızda elde edeceğiniz avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Güvenilir enerji tedariki,
  • İtibar ve marka imajının korunması,
  • İş performansında iyileşme sağlamak,
  • Enerji performansı konusunda iyileşme belirtileri,
  • Enerji maliyetinde düşüş yaşanması,
  • Rekabet ve çalışanların üretkenliği konusunda artış,
  • Enerji izleme planları ve enerji analizi konusunda verimlilik,
  • Teknolojik gelişmeler bakımından bir itici güç görevi,
  • Hedeflerin ve enerji politikasının belgelendirilmesidir.

Enerji yönetimi, endüstriyel işletmelerde ve binalarda enerji yönetimi ile ilgili tüm görevleri yerine getirmekle mükellef olan kişilerdir. Bu kişiler enerji tüketen sistemlerin idare edilmesi konusunda, yönetim ve organizasyonla alakalı tüm işleri üstlenmek zorundadır. İş arkadaşları ve yöneticileri ile iş birliği içerisinde çalışan enerji yöneticisi müşteri odaklı hizmet anlayışına sahip olmalıdır. Enerji yönetici olmak isteyen kişilerin ise üniversitelerin Enerji Yönetimi Bölümünü 4 yıl eğitim alarak bitirmiş olması gerekir.

Minas Enerji bünyesinde aktif şekilde görev alan uzman kadromuz enerji yönetimi konusunda aradığınız hizmet anlayışına sahip olduğundan, sanayi ve ticari işletmelerinde üst düzey enerji verimliliğini elde etmeniz için çalışmalarını sürdürür.

İşletmelerde Enerji Yönetimi

Enerji yönetici olan Minas Enerji, endüstriyel alanlarda ve sanayi işletmelerin enerji yönetimini sağlar. Bu işletmelerde enerji yönetimi ile ilgili tüm faaliyetleri yerine getirmek firmamızın görevidir. Firmamızın mühendislik alt yapıya sahip olması, teknik problem analizi söz konusu olduğunda sonuç almayı çok daha hızlandırır. Ayrıca Minas Enerji finansman konusunda da son derece deneyimlidir.

Enerji yönetimi, enerji verimliliğinin artırılması sırasında olası enerji kayıplarının önüne geçilmesi ve enerji atıklarının değerlendirilmesi sayesinde, tüketilen enerji oranının en az seviyeye çekilmesini hedefleyen çok iyi bir sitemdir. Enerji yönetimi ise sadece alanında uzman bir enerji yönetici tarafından takip edildiğinde beklediğiniz verimlilik, tasarruf sağlanmış olur. Minas Enerji, sanayi ve ticari işletmelerinde enerji atıklarının değerlendirilmesini sağlar. Bu enerji yönetimi mühendislik çözümlerin uygulanmasından sonra üst düzey verimlilik sağlanmış olur.

Minas Enerji, temiz enerjinin temiz bir dünya için ne kadar önemli olduğunun farkında olan son derece profesyonel bir firmadır. Çok uzun yıllardan bu yana enerji söz konusu olduğunda sahada nitelikli hizmet veren Minas Enerji Türkiye’de pek çok başarılı işe imza atmakla kalmayıp rekabette kendisini bir adım ileri taşıyacak proje ve ürünlerle tüketici odaklı hizmetler vermeye devam ediyor.

Firmamız uygun maliyetli, güvenilir ve sürdürülebilir temiz enerjiyi herkes için ulaşılabilir kılmak amacıyla her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Enerji yönetimi, enerji ticareti, yenilenebilir enerji, perakende olarak enerji satışı gibi pek çok alanda aktif şekilde hizmet veren firmamız, enerji alanındaki tüm ihtiyaçlarınızı bildiğinden pek çok konuda en nitelikli hizmeti alabilmeniz için ürün ve hizmetlerini kullanılma sunuyor.

Firmamız bünyesinde yer alan ürünlerimiz, hizmet ve projelerimiz toplumda bir dönüşüm yaratmak ve çevre ve insan sağlığı konusunda hassas çalışma prensibiyle alanında tecrübeli mühendislerimiz tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Sizde işletmeleriniz için enerji tedarikini Minas Enerji kalitesinde deneyimlemek ve uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesini kendi işyerinizde bizzat deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, temiz ve kullanılabilir enerji kaynaklarının kullanıcıya en nitelikli yollardan ulaşması konusunda öncü marka olarak her gün büyümeye devam ediyor. 

Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.