Elektrik piyasasında elektrik tedarikine uygun pek çok farklı alternatif yol bulmak mümkündür. Enerji tedarik anlaşmalarında tercih edilmek üzere pek çok farklı özellik, seçenek, avantaj ve dezavantajı bir arada bulabilirsiniz. Bu seçeneklerin her biri de kendi içerisinde farklı fiyat tekliflerinin sunulmasına neden olur. Enerji tedarik anlaşmalarında farklı seçenekler olsa bile, sabit fiyatlı veya değişken fiyat aralığında tekliflerle ihtiyacınıza yönelik seçimi yapmak sizin elinizdedir.

sabit-fiyatli-enerji-tedarik-anlasmalari.jpg

Elektrik tedariki olarak bakıldığında, en uygun fiyat teklifinin hangisi olduğuna karar vermeden önce, bazın unsurları göz önünde bulundurarak seçim yapmak en doğru olanıdır. Kullanılan elektriğin piyasa fiyatının ne olduğu, nasıl faturalandırıldığı, büyük ölçüde bir enerjiye ihtiyaç duyan ticari ve sanayi firmaları için uygun olup olmadığı, sabit ve değişken fiyat tekliflerinin ne olduğu ve sunduğu avantajlar ayrı ayrı dikkate alınmalıdır.

Sabit fiyatlı olan tekliflerde fiyat değişikliği söz konusu değildir. Değişken fiyatlarda ise elektrik piyasasında oluşan fiyat değişimlerine açık bir çalışma prensibi vardır.

Sabit Fiyatlı Enerji Tedarikinin Sunduğu Avantajlar

Sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşması sayesinde özel sermaye kullanarak ticari ve sanayi işletmeciliği yapan firmalar için sabit bir fiyatlandırma politikasına tabi tutularak elektrik tedariki sağlanır. Bu sayede sabit enerji tedarik anlaşması yapan her ticari ve sanayi firma, kullanmış olduğu enerjiyi sabit bir ücret üzerinden satın alma imkânı yakalar. Sabit fiyatlı enerji tedariki özellikle ticaretle uğraşan büyük firmalar için pek çok avantajı beraberinde getirir.

Bu firmalar tarafından tercih edilen sabit fiyat tedarikinin sunduğu en önemli avantaj ise enerji piyasasının sürekli olarak gösterdiği değişikliklerden etkilenmemesidir. Ancak sabit fiyatlı enerji tedarikinden faydalanırken bazı noktaları gözden kaçırmak, dikkat etmemek ya da es geçmek bu imkândan faydalanmak isterken zarara uğranmasına neden olabilir.  

Sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşmasına katılan herhangi bir firma, Ulusal Elektrik Tarifesi söz konusu olduğunda oluşan hiçbir zamdan etkilenmez. Çünkü sözleşme gereği düzenlenen ve hükmü altında bulunduğu fiyatla yükümlüdür. Bu durum aslında işletmeler için muhtemel olan elektrik fiyat artışlarına karşı bir güvence oluşturur.

Elektrik piyasasında, sabit fiyatlı olan bir anlaşmayı kabul ettiğiniz takdirde aktif kullandığınız enerji birim fiyatı sözleşme süresi boyunca sabit şekilde kalır. Bu sözleşme yalnızca doğru içeriklerle yapıldığında işletmeler için fayda sağlayabilir. Sabit fiyatlı enerji tedariki anlaşmasının tercih edilebilmesi için cazip piyasa şartlarının oluşması gerekir. Ayrıca doğru fiyat aralığının sözleşme ile güvence altında tutulması da çok önemlidir.

Sabit fiyatlı elektrik tedarik teklifleri, işletmelerde elektrik bütçesi tespiti yaparken ilgili olan gider kaleminin çok daha öngörülebilir olmasını sağlar. Yani ne kadar elektrik kullanımı yaparsanız yapın, uzun dönemli sözleşme gereği ödeyeceğiniz bir fiyatının ne olduğunu bilmiş olursunuz. Elektrik kullanırken tüketim miktarı tahmini yapabilmek, ödenen faturanın ne kadar olacağı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Ancak sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşması yaparken, düşük bir ihtimal olsa bile piyasadaki elektrik fiyatının anlaşma yaptığınız sabit fiyat aralığının altına düşebilme ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Aslında tam da bu nedenle iyi bir fiyat anlaşması yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Belirsizliğin çok yüksek olduğu bir elektrik piyasasında, artışın beklendiği dönemlerde bile fiyatlarda düşüş yaşanabilmesi mümkündür. Bazı zamanlarda sürprizler yaşansa bile, ticari ve sanayi işletmeler tarafından çok sıklıkla tercih edilen anlaşma türünün sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşması olduğunu bilmeniz gerekir.

Uzun dönemli olan sabit fiyatlı elektrik anlaşmalarında ise sabit fiyatın içinde bulunulan Ulusal Elektrik tarifesi fiyatından yüksek olması durumunun yaşanması mümkündür. Bu gibi istenmeyen durumlarda sözleşme döneminin tamamı dikkat alınarak değerlendirme yapılması en sağlıklı olan seçenektir. Örnek vermek gerekirse 15 aylık bir sözleşme süresi içerisinde bir fiyat teklif edildiği takdirde, mevcut olan sözleşme fiyatının üzerinde bir fiyat teklifi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bunun da piyasa şartlarına uygun olan makul bir fazlalık olması gerekir.

Sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşmaları, piyasa dinamikleri gereği çok fazla değişim gösteren enerji fiyatlarının, özellikle de artışa geçmesi öngörülen dönemlerde işletmelerin kar elde etmesini sağlayan bir anlaşma çeşididir. Ancak enerji fiyatlarına olumlu ya da olumsuz anlamda etki edebilen pek çok unsur bulunduğu bilinmelidir.

Bundan dolayı elektrik fiyatlarında artış yaşanması muhtemel olduğu gibi düşüşle de karşı karşıya kalabilir. Bu anlamda sabit fiyatlı enerji tedariki anlaşması yapmayı hedefleyen ticari ve sanayi firmalarının en ucuz sabit fiyattan ziyade, en uygun fiyat politikasının baz alınması daha doğru bir seçim olarak karşınıza çıkar.

Bu anlaşmalarda ilk hedef talep ve ihtiyaçlar dikkate alındıktan sonra en sağlıklı elektriğin, bütçeye uygun fiyat aralıklarında temin edilebilmesidir. Dolayısıyla ticari ve sanayi işletmelerinin, çalışmalarını sürdürdüğü süre boyunca ihtiyacı olan elektriğin tespiti ve buna uygun bir seçeneğin belirlenmesi şarttır. Elektrik piyasasında istenmeyen artışların muhtemel olabileceği bu değerlendirme aşamasında mutlaka dikkate alınmalıdır.

Sabit Fiyatlı Enerji Tedarik Anlaşması Minas Enerji Güvencesinde

Sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşmasının hangi firma aracılığı ile yapıldığı çok önemlidir. Nitelikli olmayan firmalar kar-zarar dengesini hesaplama konusunda zayıf olabildiğinden, ticari ve sanayi işletmeniz için en uygun sabit fiyat seçimi konusunda hata yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden anlaşmayı yapan firmanın alanında uzman ve köklü bir firma olması her bakımdan avantaj elde etmeniz için elzemdir.

Minas Enerji, bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip hizmet anlayışını benimseyen son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Firmamız, sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşmaları söz konusu ise, uzman kadrosu sayesinde piyasa ve pazar dinamiklerini çok doğru şekilde analiz eder. Sonrasında enerji piyasalarında dolaylı ya da doğrudan etkilemesi muhtemel olan tüm unsurları tespit ederek, işletmenizin dinamiklerini, özelliklerini, ihtiyaçlarını, isteklerini ve şartlarını belirleyerek en doğru şartlarda enerji tedarik imkânını sizlere sunmaktadır.

Ticari işletmeler için sabit fiyatlı enerji tedarik anlaşması üst seviyede bir verim elde ederek, piyasa içinde gerçekleşen fiyat farklılıklarında etkilenmeden enerji, kullanım olanağına kapı aralamaktır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesiyle Minas Enerji, enerji kaynakları konusunda son derece uzman ve nitelikli bir ekibe sahiptir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynakları, temiz bir çevre ve insan sağlığını ön planda tutan çalışma prensibiyle Minas Enerji, rakiplerinden hep bir adım önde olmayı başarmıştır. Ticari ve sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu enerji tedarikini farklı alternatif seçeneklerle zenginleştirerek işletme yararına çalışmalar sürdüren firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir.

İşletmeniz için ticari avantajlar elde etmek için maksimum verim, ideal şartlarla enerji tedarik anlaşması sağlanması için uzman kadrosu ile gerekli analizleri ve keşifleri yapan Minas Enerji güvencesini deneyimlemek ve firma olarak bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.Web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızı kullanarak bize ulaşabilir, alternatif hizmetleri tek tıkla öğrenebilirsiniz. Müşteri odaklı hizmet anlayışıyla sorunlarınıza akılcı çözümler sunan Minas Enerji, teknoloji ve enerjiyi bir arada kullanarak gelişmiş teknolojinin en güzel yanlarını avantaja çevirmenizi sağlayan tek firmadır.

Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.