Son yıllarda güneş enerjisi dünyasında yaşanan gelişmeler, enerjiye ihtiyaç duyan kullanıcıların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaya devam ediyor. Güneş enerjisi, güneşten gelen ışınlardan elde edilen çok güçlü bir enerji kaynağı olarak karşınıza çıkmaktadır. Bahsi geçen güneş ışınları, güneş panelleri sayesinde kısa süre içerisinde elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş devasa bir küresel enerjiyi karşılayabilme potansiyeline sahipken, dünyaya temas eden bir enerjinin çok az bir kısmı insanlar tarafından kullanılabilmektedir.

gunes-enerjisi-nedir-avantajlari-nelerdir.jpg

Güneş enerjisi, dünyadaki en bol ve çevreye zarar vermeyen en ucuz enerji kaynağı olarak her alanda kullanabileceğiniz sınırsız bir imkândır. Temiz enerji geleceğimizin en önemli parçası olduğundan, yenilenebilir enerjinin en dikkat çeken parçası olan güneş enerjisi bu tanıma en uygun olan kaynaktır. Güneş her ne kadar 150 milyon kilometre uzakta olsa bile, ışınım enerjisi sayesinde tüm canlıların hayatta kalabilmesi için çok önemli bir yere sahiptir. Güneş enerjisinin ortaya çıkması, nükleer füzyon gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkar ve dünyaya sonrasında elektromanyetik radyasyon ulaşmış olur. Dünyaya ulaşmış olan bu güneş enerjisinin yaklaşık %70’lik oranı Dünya atmosferinde yeniden emilirken, geri kalan %30’luk kısmı yeniden uzaya yansıtılır.

Yenilenebilir enerji kaynakları söz konusu olduğunda güneş enerjisi günümüzde çok popüler bir konu haline gelmeye başlamıştır. Bunun temel sebebi bu konuda yatırım yapmanın verimli ya da pahalı olmadığı zaman zarfında ucuzlayıp verimliliğinin arttığı bir dönemde olmaktan kaynaklıdır.

Bu sisteme her geçen gün istek ve ihtiyacın artmasından kaynaklı maliyetin düşmesiyle birlikte, farklı teknolojik gelişmeler sayesinde panel teknolojisinin büyük ölçüde iyileşmesi ve güneş enerjisi depolama sistemlerinin daha temiz ve verimli bir enerji kaynağına dönüşmesi bu ürünlere olan talebin artmasına neden olmuştur.

Güneş Enerjisinin Sunduğu Avantajlar

Güneş enerjisi kendi içinde pek çok avantaja sahip olmasından kaynaklı kullanıcılar açısından son derece tatmin edicidir. Bu avantajları başlıca sıralamak gerekirse şu şekildedir:

  • Elektrik Faturanız Düşer: Yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacının bir bölümü güneş paneller, sayesinde üretilen enerji ile karşılanacağından ötürü elektrik faturasında istemsiz bir düşüş meydana gelecektir. Faturanın bu anlamda ne kadar düşeceği ise güneş panellerinin sahip olduğu kapasite ve ısı elektrik kullanımına göre değişkenlik gösterecektir.
  • Yenilenebilir Enerji Kaynağı:  Güneş enerjisinin en önemli ve dikkat çeken özelliği bu enerjisinin yenilenebilir olmasıdır. Gerçekten yenilenebilir bir enerji kaynağı, dünyanın her yerinde ve her gün kullanılabilen bir güneş enerji sistemiyle pek çok açısından fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca diğer enerji kaynaklarıyla kıyaslandığında güneş, her an çok rahat bir şekilde ulaşılabilir bir kaynak olarak ön plana çıkar. Güneş enerjisi, güneşe sahip olduğumuz sürece ulaşılabilir bir kaynak olarak kullanılmaya devam edilebilir. Bilim insanlarına göre güneş ışığından en az 5 milyar yıl daha sınırsız bir şekilde faydalanabileceğimiz söylenmektedir.
  • Düşük Bakım Ücreti: Güneş enerjisi sistemleri, genel olarak sık sık bakım gerektirmeyecek konfor alanı sunar. Bu sistemler sadece biraz temiz tutulması gerektiğinden yılda birkaç kez temizlemek yeterli olabilir. Bu konuda profesyonel temizlik firmalarından yardım almak etkin temizliğe ulaşmak ve uzun ömürlü kullanım için yeterlidir. Nitelikli güneş panel üretici firmaları bu sistemler için en az 20-25 yıl garanti sunduğundan ve hareketli bir parçaya sahip olmamasından kaynaklı yıpranma ve aşınma bu ürünlerde pek söz konusu değildir. Güneş enerjisi sisteminde yer verilen invertörler bu sistemlerden 5-10 yıl içerisinde değiştirilmesi icap eden tek parça olduğu söylenebilir. Çünkü bu parçalar güneş enerjisini durmadan elektrik ve ısı enerjisine dönüştürmek için çalışır. İnvartörlerden hariç güneş enerji sistemi en üst seviyede çalışmaya devam etmesi için kablolarının düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyduğu ifade edilebilir. Bu sebeple güneş enerjisini ilk montaj maliyeti haricinde bakımı için çok fazla masraf yapmanıza gerek kalmaz.
  • Çeşitli Uygulama Alanları: Güneş enerji sistemleri birbirinden farklı pek çok amaç için kullanıma uygundur. Isı ya da elektrik üretim özelliği bulunur. Bu sistemler temiz suya ihtiyaç duyulan bölgelerde suyu damıtmak, elektrik şebekesine erişimin mümkün olmadığı alanlarda elektrik üretimi yapmak ve uzayda yer alan uyduları çalıştırabilmek için kullanılabilir.
  • Teknoloji Geliştirme İmkânı: Güneş enerjisi endüstrisinde meydana gelen teknolojik gelişmeler her geçen gün hız kesmeden devam etmektedir. Nano teknoloji ve kuantum fiziği gibi teknolojide ortaya çıkan yenilikler, güneş panelinin kullanım esnasında etkinliğini arttırmakla kalmayıp sistemin verimliliğinin iki üç katına çıkmasını sağlayabilir.

Güneş enerjisi sistemleri için çok güvenilir ve temiz bir uygulama olduğu söylenebilir. Dışa bağımlılığı olmamasından kaynaklı ekonomik tüm sıkıntılardan bağımsız şekilde tarafınıza ulaştırılır. Ayrıca çevreyi kirleten duman, radyasyon, karbonmonoksit ve gaz salınımına benzer atıklar söz konusu değildir. Güneş enerji sistemleri petrol ya da kömür gibi elektrik elde etmek için sürekli olarak kullanılması gereken herhangi bir hammaddeye gereksinim duymaz. Bu sebeple hammaddenin çıkarılması ya da güneş enerji sistemine dâhil edilmesi gibi ek maliyetler önünüze çıkmaz.

Güneş enerjisi kullanarak elektrik üretimi yapan işletmelerin ilk maliyeti çıkarmaları yaklaşık 5-6 yıl sürmektedir. Kısa bir zaman içerisinde kendini amorti edebilen bu sistem diğer enerji kaynaklarıyla kıyaslandığında pek çok avantajı da beraberinde getirir. Ayrıca yıl olarak yatırım maliyetinin ardından ekstra maliyet ödemenize gerek kalmaz.

Güneş enerjisi sistem kurulumu ise son derece kolay bir işlemdir. Meskenlerde yaklaşık 1 gün içinde tamamlanan bu kurulum kurumlar için 2-3 günü bulabilir. Bununla birlikte büyük kuruluşların çatılarına kurulumu yapılması istenen güneş enerjisi santrali değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 5 ay içinde tamamlanmaktadır.

Güneş enerji sistemleri güneş sisteminizin sunduğu avantajlarla hayatınızı kolaylaştırma prensibi ile tasarlanmıştır. Şebeke elektriğinin olmadığı alanlarda bulunan güneş panelleri ile üretimi gerçekleşen enerji bağ evi, dağ evi, karavan, tekne gibi alanlarda elektrik ihtiyacının basit bir şekilde karşılanmasını sağlar. Şebeke elektriğinin bulunduğu noktalarda elektrik faturası sağladığı tasarruftan dolayı enerjinin dağıtım firmasına satılması sayesinde ek kazanç imkânı sağlamaktadır.

Güneş enerjisinde elektrik üretmek söz konusu olduğunda şebekenin olduğu ya da olmadığı her alanda bu mümkün hale gelebilir. Tükenmeyen ve sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş sayesinde üretilen enerji, tüketim noktasına geldiğinde rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Enerji Tedarik İmkânı Minas Enerji Farkıyla

Minas Enerji ve Teknoloji, teknolojik imkânları enerji tedariki söz konusu olduğunda en üst seviyede kullanarak yeni bir teknoloji, soluk ve heyecan kazandırmak üzere ortaya çıkan son derece profesyonel bir firmadır. Tüketici memnuniyetini her şeyin önünde tutan firmanız tüm hizmetlerinde sizin istek ve ihtiyaçlarını ön planda tutarak hareket etmektedir. Toplumda ve yaşamda yenir bir dönüşüm kazanmak ve her bakımdan pek çok ayrıcalıktan yararlanmak isteyenlerin tek adresi Minas Enerji olmaya devam ediyor.

Her geçen yıl gelişmeye ve büyümeye devam eden Minas Enerji farkını bizzat deneyimlemek ve işletmelerinde ön plana çıkmak için web sitemizi ziyaret etmeden karar vermeyin. Minas Enerji, enerji tedarikinde ileri teknolojinin tek adresi olarak fark yaratıyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.