İngilizcede ‘’Build- Operate- Transfer’’ olarak kullanılan Yap- İşlet- Devret modeli, devletin idari bir sözleşme kapsamında ileri dönemlerde elde edeceği gelir karşılığında uzun bir süreliğine herhangi bir kamu hizmetinin kurulmasına ve yürütülmesi işlemini temin etmesi anlamına gelir. Yani bir başka deyimle yap işlet devret modeli, kamu hizmetlerinin kurulması ve işletilmesi için yapılan bir projenin uygulanmasında devletin tüm mali imkanlarının yeterli gelmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan hukuki bir sözleşme olduğu ifade edilebilir.

yap-islet-devret-ges.jpg

Standart devlet anlayışı ile yalnızca güvenlik, adalet ve diploması hizmeti veren devletlerin gelişen ve doğal olarak çeşitlenen ihtiyaçlardan kaynaklı birçok farklı görevi yerine getirmek zorunda kalır. Özellikle Avrupa’da çok yaygın bir şekilde kullanılan ve son dönemlerde Türkiye’de başlayan yap- işlet- devret GES yatırımları ve özellikle çatı tipi GES (Güneş Enerjisi Santrali) yerine üretim sağlarken, şebekeye olan yükü en aza indirir. Ayrıca yenilenebilir ve sınırsız bir kaynak olan güneş enerjisi ile doğa dostu üretimlere imza atmak mümkün hale gelir.

Söz konusu olan bu yatırımlarda Enerji Piyasası açısından lisanslandırma konusunda çok büyük bir ilerleme kaydedilse bile, Ticaret hukuku açısından bir takım eksikliklerin olduğunu söylenebilir. Ancak özellikle de Avrupa’nın yeşil Mutabakatına uyum sağlaması ve Paris İklim anlaşmasının imzalanması ile bu Çatı Tipi GES yatırımlarına kamu tarafından çok daha fazla teşviklerde bulunulduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak özellikle yap işlet devret güneş enerjisi yatırımlarının çatı tipi haricinde, arazi tipi uygulamalar için gelecekte adından çok daha fazla söz ettirebileceğini söylemek mümkündür. Bu aşamada geçtiğimiz aylarda çıkarılan Lisanssız Yönetmeliği 5.1. h maddesi, uzun ve orta vadede bakıldığında bunun gibi yatırım modellerinin önünün açılmasını sağlayacaktır.

Yap işlet devret güneş enerji santralleri arazi uygulamaları konusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun henüz sistemin kullanım bedellerini açıklanmamış olması, bu gibi yatırımların önünde bulunan çok önemli engeller olarak nitelendirilebilir. Bu da çok yakın zamanda açıklanacak ve arazi tipi GES modellerinin önünün çok daha iyi şekilde açılmasını sağlar.

Özellikle Türkiye’de ve uluslararası pazarda imalat ve üretim yapan sanayi tesisleri; alanında uzman bir güneş enerjisi yatırımlarına imza atan firmalar ile şartları karşılıklı olarak belirlenen ticari şartlar çerçevesinde, kendisinin hiçbir yatırımı olmamasına rağmen enerji maliyetlerini azaltmak, uzun süre boyunca sürdürülebilir elektrik anlaşmaları yapmak ve yeşil mutabakatı uyum sağlamak açısından bunun gibi modellere yönelmiş durumdadır. Buna bağlı olarak özellikle birçok uluslararası firma bunun gibi yatırımları yap işlet devret modelinin sunduğu avantajlardan faydalanarak yapmaktadır.

Yap- İşlet- Devret GES Avantajları Nelerdir?

Yap –işlet- devret çatı üstü güneş enerjisi santral yatırımı işe tüketiciler şu avantajları elde etme imkanı yakalayabilir:

  • Yatırım öncesinde enerji maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilirler,
  • En az 10 yıl ile başlayan uzun süreli ve sürdürülebilir enerji tedariki sağlar,
  • Yenilenebilir ve tamamen doğa dostu bir elektrik tüketimi sağlar,
  • İşletme süresi sonuna gelindiğinde, devretme imkânı sayesinde bu yatırıma sahip olabilir.

Yap işlet devret güneş enerji, hem arazi tipi hem de çatı tipi yatırımların orta vadede yaygın hale gelmesi ile firmaların, elektrik faturalarında dikkat çeken ani yükselişlerin bir nebze de olsa düşmesi ile doğa dostu sürdürülebilir yatırımların çok daha fazla artmasına ve önümüzdeki yıllarda ulaşılması beklenen Karbonsuz elektrik üretim hedefine yaklaşmasını sağlar.

Güneş Enerjisi Santrallerinin Önemi

Günümüzde hem toplumsal hem de kişisel olarak enerji tüketimi çok hızlı şekilde artmaktadır. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynakları çok önemli bir değer kazanmıştır. Bu kaynakların en başından gelen güneş enerjisi ile işletmelere ve konutlara sağlanan elektriği elde etmek mümkündür. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında ilk sırada yer alan güneş; temiz, tasarruflu ve sürdürülebilir bir enerji üretimi sağlamasıyla bilinir. Güneş enerjisinden faydalanmak için güneş enerjisi santralleri ve solar panelleri devreye girer.

Yap- işlet- devret modeliyle birçok avantaj sunan güneş enerjisi santralleri; paneller aracılığı ile güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan bir sistemdir. Panellerde iletken özellikli kristal silisyum ve galyum arsenitin elde edilen bir güneş pili bulunur. Bu piller, panellerden gelen güneş ışınlarını absorbe ederek enerjinin sorunsuz şekilde depolanmasını sağlar. Bu sayede ortaya sürdürülebilir ve tamamen doğa dostu bir enerji çıkar.

Güneş enerjisi santralleri, sadece konutlar için değil ticari çalışmalar yapılan işyeri ve fabrikalar için de çok önemli bir yere sahiptir. Bu santraller sayesinde üretilen elektrik enerjisi ile işletmelerin çok önemli bir gider kalemi olan faturalardan tasarruf edilebilir.

Güneş; hem gündüz hem de geceleri ışınlarını göndererek foton ismi verilen güneş ışığı parçacıkları ile dünyamızı besler. Solar enerji sistemleri ismi verilen bu santraller ile özel bazı teknolojik ekipmanlar kullanılarak güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi mümkün olabilir. Birçok açıdan avantajlı olan güneş enerjisinden faydalanmanın birçok yöntemi olsa bile en sık kullanılan uygulama her zaman güneş panelleri olmuştur. Oldukça büyük ebatlara sahip olan güneş panelleri ile enerji üretimi şu şekilde gerçekleşebilir:

  • Güneş panelleri ve santral kurulumu uygun alana yapılır,
  • Güneş ışınları panellere ulaşır ve paneller sayesinde kullanıma hazır hale gelen elektrik enerjisine dönüşür,
  • Açığa çıkan bu enerji ile güneş pillerde depolanır,
  • Depo içerisinde biriken güneş enerjisi ile ihtiyaç duyulan kaynaklara enerjinin dağıtımı yapılır.

Çok daha kapsamlı bir teknik açıklama yapmak gerekirse, güneş paneli sisteminin çalışma prensibi şu şekilde açıklanabilir. Güneş paneli sisteminde foton ismi verilen materyaller, elektronları tek tek atomlarından ayırır. Elektronların atomlardan ayrılması ile beraber elektrik enerjisi açığa çıkar. Güneş panellerinde güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürme görevini üstlenen silikon fotovoltaik hücreler yer alır. Güneş ışınlarının panele ulaşmasıyla beraber bu silikon hücreler üzerinde doğru bir akım meydana gelir. Mevsim şartları, kullanıldığı bölge ve enerji oranına bağlı olarak seri şekilde düzenin kurulmasıyla güneş paneli sistemleri alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde, konutlarda, otoparklarda ve fabrika gibi büyük ölçekli çalışma alanlarında sıklıkla kullanılır.

GES Kurulumunda Kalite ve Güven Minas Enerji’de

Güneş enerjisi panelleri; sürdürülebilir ve çevre dostu enerji üretimi yapmanın en tasarruflu ve işlevsel yollarından biri olarak karşınıza çıkar. Söz konusu olan bu paneller sayesinde elektrik kullanımında çok önemli ölçüde tasarruf sağlamak kolaylaşır. Özellikle büyük ölçekli sanayi işletmelerinde enerji tasarrufu yapmak büyüme ve gelişim yolunda atılan çok önemli bir adım olabilir.

Yap-işlet devret GES modeli konusunda da öncü marka olan Minas Enerji güneş enerji sistemi üretiminde her zaman üst düzey kalite standartlarında çalışmalara imza atan profesyonel bir firmadır. Güneşin sınırsız ve temiz gücünün farkında olarak bu enerjiyi kullanan ve elektrik üretimi yapan panellere imza atan firmamız müşteri odaklı çalışma prensibiyle her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. Minas Enerji kalitesinde satın aldığınız tüm güneş enerjisi panelleri garanti kapsamında tarafınıza sunulurken, kaliteli üretim sayesinde uzun ömürlü kullanım vaat eder. Dolayısıyla güneş enerjisinden faydalanarak enerji üretimi yapmak ve her koşulda bu avantajlardan faydalanmak Minas Enerji farkıyla çok kolaydır.

Güneş enerjisi, kaynağını doğadan almasından dolayı hem uygun maliyetli hem de yenilenebilir özelliktedir. Güneş panellerinin kullanım ömrünün 30- 40 yıl olduğu düşünüldüğünde, kurulum aşamasında yapılan harcamanın 5 yıl içerisinde kendini karşıladığı ifade edilebilir. Dolayısıyla uzun bir süre tasarruflu harcama yapmak ve enerji üretiminde ön planda olan profesyonel panellere sahip olunabilir.  Bu ayrıcalıklı özelliklerden faydalanmaya imkân veren nitelikli güneş enerjisi santrali üretimi yapan Minas Enerji kalitesini deneyimlemek için hemen web sitemizi ziyaret edebilir ve alanında uzman ekibimizle irtibat kurarak ihtiyacınız olan güneş enerjisi panellerini cazip fiyat aralıklarında satın alabilirsiniz. 

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.