Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tespit edilen serbest tüketici limiti üzerinde enerji tüketimi gerçekleştiren herkes serbest tüketici olarak nitelendirilir. Bu bağlamda EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limiti yıllık olarak 1.000 kWh’dir. Yani aylık olarak yaklaşık 280 TL ve üzeri elektrik faturası gelen kişiler serbest tüketici olduklarının farkında olmalıdır.

serbest-tuketici-nedir.jpg

Serbest tüketici olma hakkına sahip olan siteler, plazalar, evler, oteller, ofisler, klinikler, sağlık tesisleri, fırınlar, restoranlar, pastaneler, mağazalar, büfeler, dershaneler, dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, atölyeler, orta ve büyük ölçekli fabrikalar gibi elektrik aboneleri, kendi elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip olarak ucuz elektrik kullanma imkânı yakalar. Toplam elektrikle güven ve kalite odaklı hizmet veren Minas Enerji; müşterilerine ekonomik çözümler sunarken, ucuz elektrik satışı sayesinde elektrik enerjisinin pahalı olmaktan çıkmasını sağlar. Toplam elektrik tüketimine göre elektrik abonesi olduğunuz tedarikçiden gelen faturayı doğru şekilde analiz ederek, indirimli elektrik aldığınızda ne kadar tasarruf elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Türkiye elektrik piyasasında serbest tüketici kavramı, 2002 yılında ortaya çıkmıştır. 2002 yılında 9 milyon kWh olan serbest tüketici limiti, 2023 yılı itibariyle 1.000 kWh olarak belirlenmiş olurken, bu limitin birkaç yıl içerisinde sıfırlanması gündeme getirilir. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğine göre, serbest tüketici limiti her yılın 1 Ocak tarihine kadar EPDK tarafından belirlenerek, Ocak ayı sonunda Resmi Gazetede yayınlanır ve Kurum sitesinde de eş zamanlı olarak duyurulur.

İndirimli elektrik hesaplama tablosu sayesinde, hem aylık bedeli üzerinden hem de aylık elektrik kullanım miktarı üzerinden faturaları analiz edebilir, yaklaşık indirim miktarını öğrenebilirsiniz. Minas Enerji’nin alanında uzman kadrosu, faturaları titizlikle ele alırken tüketilen ya da tüketeceğiniz toplam elektrik miktarını tespit ederek bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun paketi gönderir.

Serbest Tüketici Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın yayınladığı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile ifade etmek gerektiğinde; ‘’Kurum tarafından tespit edilen elektrik enerjisi oranından daha fazla tüketimde bulunan ya da iletim sistemine direkt bağlı olmasından kaynaklı, elektrik tedarikçisini seçme serbestisine sahip olan tüzel ya da gerçek kişiyi ifade eder.’’ Söz konusu olan bu tanıma göre, yıllık toplam elektrik tüketim oranı serbest tüketici olan 1.000 kWh’yi geçerse ve serbest tüketici olmak için gerekli olan şartları karşılıyorsanız, bu elektrik tarifelerden herhangi birini tercih ederek uygun fiyatlı elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ticari ve sanayi alanında aktif şekilde hizmet veren büyük ölçekli firmalar, faaliyetlerini sorunsuz şekilde yürütebilmek için yüksek oranda enerji harcamak zorundadır. Bu yüksek enerji ihtiyacı, endeksli enerji tedariki ve gider kalemi konusunda iki sorunu beraberinde getirir. İşletmelerin toplam enerji maliyetini düşürerek, enerji konusunda üst düzey verim elde etmek büyük işletmeler için ticari ve sanayi alanında birçok avantajı beraberinde getirir.

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları

Enerji sektöründe ön plana çıkan serbest tüketici konusu; tüketicilerin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla en uygun fiyat politikası ve kalite odaklı seçeneklerden faydalanmasını sağlamayı hedefler. Bu amaç doğrultusunda, serbest piyasa şartlarının oluşması ve bir rekabet ortamının oluşması sağlanır. Serbest tüketici olarak tanımlanan kişiler, enerji ihtiyacını karşılamak için perakendeciler ve üreticiler arasında bir seçim yapabilirler. Bu sayede tüketiciler, kaliteli ve uygun fiyat seçeneklerinden faydalanabilirler. Serbest tüketiciler, aynı zamanda enerji üretiminde de yer alabilir durumdadır. Örnek vermek gerekirse; kendi evlerinde kurulan bir güneş paneli sistemi ile üretilen enerjiyi kullanabilir ya da geriye kalan enerjiyi elektrik şirketlerine satabilirler.

Serbest tüketici konusu, enerji sektöründe yaşanan rekabeti artırarak fiyatları en aza indirir ve tüketicilerin enerji ihtiyaçlarının çok daha uygun fiyatlarla karşılanmasını sağlar. Ayrıca serbest tüketici konusu, çevre dostu olan enerji kaynaklarının kullanımı ile beraber tüketiciler için enerji verimliliğini teşvik eder. Ancak serbest tüketici kanununun uygulanması için yeterli düzenlemelerin yapılması da çok önemlidir. Tüketici haklarının korunması ve bu noktada tüketicilerin bilinçlendirilmesi gerekir.

Enerji kullanımında serbest tüketici olmak için, enerji satın alma seçeneklerini detaylı şekilde araştırmalı ve en uygun hizmet ile fiyat seçeneklerini bulmalısınız. Bu araştırma, enerji şirketler, arasında fiyat karşılaştırması ve ortaya konulan hizmetleri incelemek için araştırma yapılması gerektiği anlamına gelir. Enerji verimliliği konusunda gerekli önlemleri alarak, enerji kullanımını azaltmak serbest tüketici olmanın çok büyük bir parçasıdır. Örnek vermek gerekirse; soğutma ve ısıtma sistemlerinin düzenli şekilde kontrol edilmesi, aydınlatma sistemlerinin düzenli olarak değiştirilmesi ve enerji verimliliğini artıran cihazların kullanılması gibi önlemler alınabilir.

Birçok insan elektrik aboneliklerinin düzenlemeye tabi olan tarife (ulusal tarife) ve ikili anlaşma ile enerji alan serbest tüketici olarak ikiye ayrıldığını bilir.

Tüketiciler avantajları beraberinde getiren serbest tüketicilerin hakları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tedarikçi tercih etme: Serbest tüketici olarak, elektrik enerjisi hizmeti almak istediğiniz tedarikçi şirketini seçme hakkınız vardır. Eğer bir seçim yapmazsanız, yalnızca bulunduğunuz bölgede faaliyet gösteren görevli tedarik şirketi ile düzenlemeye tabi tarife kapsamında bir sözleşme yapabilirsiniz. Elektrik enerjisi ve kapasitesini içine alan bedeller ile tahsilatına aracı olunan dağıtım bedeli, güç aşım bedeli, güç bedeli, reaktif enerji bedeli, kesme ve bağlama bedeli, vergi ve fonlar için tedarikçi şirkete ödeme yapılması gerekir,
  • Sözleşme yapma ve sözleşme feshi: Serbest tüketici olarak telefon ya da internet ile sözleşme başvurusunda bulunabilir ve bu başvuruyu ister mesafeli ister ıslak şekilde gerçekleştirme hakkınız vardır. Bu elektrik aboneliğini sonlandırmak istediğinizde, belirsiz süreli sözleşmeyi dilediğiniz gibi tek taraflı olarak fesh edebilirsiniz,
  • Bilgi edinme: Elektrik dağıtım ve tedarik şirketleri kullanıcıların sürekli, güvenli ve kolay şekilde hizmet alması için gerekli olan tüm bilgilendirmeleri yapmakla yükümlü kabul edilir. Dağıtım şirketleri elektrik kesintilerini görsel, işitsel ve yazılı basın aracılığı ile tarafınıza bildirmek zorundadır. Dağıtım şirketi, tüketicinin talebi doğrultusunda ve her takvim yılı içerisinde iki defadan fazla olmamak şartıyla, tüketicinin geçmiş 24 aya yönelik olan elektrik enerjisi tüketimini çok zamanlı ya da tek zamanlı olarak kWh cinsinden gösteren belgeyi ücretsiz şekilde sunmakla yükümlü olacaktır. Tedarik şirketi; tüketicilerin talebi durumunda son iki yıla ait fatura dönemleri itibariyle tüketici ödeme durumunu gösteren belgeyi, herhangi bir bedel istemeden tüketiciye sunacaktır,
  • Ödeme bildirimi: Serbest tüketicilere ödeme bildirimi, son ödeme tarihinden en az 10 gün önce yapılmalıdır. Ödemenin son tarihine kadar yapılmaması halinde, tüketiciye mutlaka yazılı olarak ikinci bir bildirimde bulunulması gerekir. Bundan sonraki süreçte ise ödeme 5 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

Serbest tüketici olmak için, elektrik ve doğalgaz gibi enerji tedarikçilerinden hizmet alınması gerekir. Enerji tedarikçilerinin internet sitesini ziyaret ederek, serbest tüketici olmak için gerekli olan şartların öğrenilmesi şarttır. Gerekli olan şartlar karşılandığında, enerji tedarikçilerinin internet sitelerinden ya da müşteri hizmetlerinden başvuru yapılabilir. Eğer başvuru kabul edilirse, size bir sözleşme sunulur. Sözleşme detaylı şekilde incelendikten sonra, gerekli olduğunda uzman biriyle görüşebilirsiniz. Sözleşme onaylandıktan sonra, serbest tüketici olarak enerji tedarikçilerinden hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Serbest tüketiciler, enerji tedarikçilerinin sunduğu hizmet kalitesinin yeterli olmasını bekleme hakkına sahiptir. Bu aslında kesintisiz enerji tedariki ve müşteri hizmetleri ile alakalı herhangi bir sorunun çözümlenmesini içine alır. Ayrıca fatura hataları ya da anlaşmazlıkları gibi herhangi bir sorunla karşılaştıklarında, enerji tedarikçilerine başvuru yaparak şikâyetlerini iletebilirler. Söz konusu olan bu şikâyetler, çözüme ulaşana kadar yakından takip edilir. Ayrıca serbest tüketiciler, istedikleri zaman enerji tedarikçisini değiştirme ya da aboneliklerini iptal etme hakkına sahiptir. Bu hak, tüketicilerin özgür bir şekilde seçim yapma özgürlüğünü koruduğu için önemlidir. Serbest tüketicilerin, enerji tüketim verilerinin gizliliği korunur ve sadece yasal gereklilikler söz konusu olduğunda açıklanabilir. Son olarak serbest tüketiciler, enerji tüketimi konusunda bağımsız ve özgürdür. Kendi tedarikçilerini tercih edebilir ve tedarikçi tarafından belirlenen fiyatlardan bağımsız olarak, kendi kararlarına göre enerji tüketimi gerçekleştirebilir. Ayrıca serbest tüketicilerin tüketimleri, normal kişilere göre daha yüksek olabilir.

Enerji Sektöründe Güvenin Adresi: Minas Enerji

Temiz enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanmak ve tüketicilerin ayrıcalıklı olabilmesini sağlamak için çalışmalar yapan Minas Enerji, sektörde başarısı ile rakiplerini geride bırakmayı başarmış bir firmadır. Uzun yıllardan bu yana enerji konusunda ihtiyaçlarınıza yanıt veren ve müşteri odaklı çalışma prensibi ile beklentileri karşılayan Minas Enerji farkını deneyimlemek için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak alanında uzman kadromuzla irtibat kurabilirsiniz. Enerji söz konusu olduğunda kolay, güvenilir ve kaliteli hizmetin tek adresi Minas Enerji’dir.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.