Güneş panelleri, güneş enerjisini yakalayarak elektrik enerjisine dönüştüren ve yüksek verimlilik oranına sahip ürünler olarak karşınıza çıkar. Bu ürünler ise kendi içerisinde üç grupta değerlendirilir. Monokristal (mono) ve polikristal (poli) panel ve ince film şeklinde değerlendirilen sistemlerin kendi içerisinde kullanıcıya sunduğu avantajlar ise birbirinden farklıdır. Bahsi geçen her iki güneş panelinde elektrik enerjisinin üretilmesinde rol oynarken ikisi arasındaki farkları bilmek ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları göz önünde bulundurmak önemlidir.

polikristal-monokristal-ince-film-gunes-paneller.jpg

Güneş panelleri, son dönemin en fazla dikkat çeken ürünleri arasında yer alır. Bu ürünler ise monokristal ve polikristal, ince film güneş paneli olarak üç farklı gruba ayrılarak kullanıcıların beklentisine sunulmaktadır. Monokristal ve polikristal güneş panelleri, silikon materyal kullanılarak üretilir. Geliştirilmiş bu iki teknoloji arasındaki en önemli fark, kullanılan silikon güneş hücresinin türüdür. Monokristal güneş panelleri, yalnızca bir tane silikon kristalinden üretilen güneş hücrelerini içerisinde barındırır. En eski ve en yaygın kullanıma sahip güneş panelinin monokristal olduğu söylenebilir. Bütün olarak tek düz renk olarak görülen güneş hücreleri monokristalin çalışma prensibine büyük etki eder. Bu ürün Czochralski yöntemi ismi verilen farklı bir donanım kullanılarak ortaya çıkarılır. Yapım aşamasında silikon kristal tohumu, silikon tohumuna yerleştirilir.

 Polikristal güneş panelleri ise beraber eritilen birden fazla silikon parçası kullanılarak üretilen güneş panellerine sahip ürünlerdir. Bu teknoloji monokristal göre çok daha yakın bir geçmişe sahiptir. Erimiş olan bir silikon kabın içerisinde silikon kristal tohumuna yer verilir. Bu silikon dolu kabın soğuması için bir müddet beklenir.

Monokristal paneller, güneş hücrelerini yüksek performansa elde etmek için silikonun çubuklar halinde yerleştirildiği ve dilimlere bölünerek kullanıma sunulduğu işlevsel bir panel çeşididir. Bu aşamada kullanılan silikonun tek parça olmasından kaynaklı bu grup güneş panelleri monokristal olarak isimlendirilir. Bu ürünlerde güneş hücresi yalnızca bir kristalden meydana geldiğinden dolayı hareket etmek için daha fazla alana sahiptir. Bu durum monokristal panellerinin çok daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

İnce film güneş panelleri, polikristal ve monokristal güneş panellerine göre daha farklı bir teknoloji kullanılarak üretilir. Bu ürünlerde ince bir film paneli mevcuttur ve düz siyah bir renge sahip olmasıyla dikkat çeker. İnce film güneş panelleri, bu anlamda fotovoltaik olan materyalin sert ve katı bir yüzeye bırakılması amacıyla üretilir. Bu yüzey ise genel olarak cam ya da cama benzeyen bir materyal olmaktadır. Ancak bu panellerin daha düşük verimle çalıştığını bilmek kullanıcının tercih aşamasında ürünler arası doğru kıyaslama yapabilmesi için gereklidir.

Polikristal Güneş Panellerinin Avantajları

Polikristal güneş enerjisi panellerinde monokristal panelleri gibi silikon materyal kullanılarak üretilir. Bu ürünlerin üretim sistemi birden çok silikon parçası eritilerek kullanılmak üzeridir. Bu ürünlerde güneş hücresi pek çok sayıda kristalden ortaya çıktığından dolayı elektronların panel içerisinde hareket etme alanı çok daha azdır. Bu nedenle monokristal panellere göre polikristal güneş panellerinin daha düşük verimliliğe sahip olduğu ifade edilebilir.

Evlerde kullanılması hedeflenen güneş panellerinin hemen hepsinde kristal güneş panellerinin alternatif olarak sunulduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda polikristal güneş panellerinde kullanılan silikonu üretmenin çok daha kolay ve az maliyetli olduğunu bilmenizde fayda vardır. Ayrıca monokristal ile kıyaslandığında polikristal için kullanılan ve sonrasında atık hale gelen silikon oranının çok daha düşük olduğu bilinir. Bununla birlikte bu güneş panellerinin daha düşük ısı toleransına sahip olması güneş enerjisi konusunda avantaj elde etmenizi sağlar.

Monokristal Güneş Panellerinin Avantajları

Monokristal güneş panellerinin kullanıcıya sunduğu en önemli avantajların başında en yüksek verimlilik seviyesine sahip olması gelir. Ayrıca bu ürünler yerden tasarruf etmek konusunda son derece başarılı olduğundan fazla alanı kaplamadan işlevini yerine getirebilme özelliğine sahiptir. Uzun ömürlü olması bu ürünlerin en çok tercih edilen olmasını sağlamıştır. Silikon sert bir malzeme olduğundan dolayı, monokristal güneş panellerinin ömrü yaklaşık 20 yıla kadar varabilir.

Pek çok avantajı ile birlikte dikkat çeken monokristal güneş panellerinin dezavantajlarının da olduğu unutulmamalıdır. Monokristal güneş panellerinin en büyük dezavantajı yüksek maliyetli olmasıdır. Dayanıklı, nitelikli ve uzun ömürlü olması bu ürünlerin fiyatının da artmasına neden olur. Ancak avantajları göz önünde bulundurulduğunda, ilk olarak bir maliyet oluşturularak uzun dönemde çok karşı bir yatırıma imza atmak mümkün olacaktır.

İnce Film Güneş Panellerinin Avantajları

Seri üretim söz konusu olduğunda ince film (ince tabaka) güneş panellerinin çok uygun olduğu söylenebilir. Bu ürünler kristal bazlı güneş panelleri ile kıyaslandığında maliyet olarak daha çok uygun fiyatlara gelmektedir. Ayrıca homojen bir görünüme sahip olduğundan dolayı görsel anlamda da son derece dikkat çekici bir güzelliği bulunur. İnce film güneş panellerinin konutlarda kullanıma uygun olmaması en bilindik dezavantajlarının başında gelir. Bundan dolayı her ortama uygun ve kullanışlı bir yapıya sahip olduğu söylenemez. 

Uygun fiyat performans ürünü olmasının yanı sıra çok fazla alana ihtiyaç duyarak küçük alanlar için elverişli bir kullanım sunmaz. Polikristal ve monokristal güneş panellerine göre daha düşük verim sunarken, kolay bir şekilde bozulmaya ve deforme olmaya eğilimi olduğu unutulmamalıdır. Uzun ömürlü olmamasından kaynaklı ince film güneş panellerinin garanti süresi de oldukça kısadır.

Güneş Panelleri Konusunda Öncü Tasarımlarla Minas Enerji

Güneş panellerinde verimliliği artırmak, saflık ile doğru orantılı şekilde gelişerek beklentileri karşılar. Silikon bazı güneş panellerinde bu saflığı arttırmak amacıyla kullanılan işlemlerin artması, aynı zamanda maliyetinde artması demektir. Monokristal güneş panelleri ve polikristal güneş panelleri arasındaki en önemli farklar ise bu aşamada ortaya çıkmaktadır. 

Güneş panellerinde verimli çalışma oranının artması demek güneş paneli yüzeyine düşen ışınımın % anlamında ne kadarının elektrik enerjisine dönüşeceğini belirleyen çok önemli bir unsurdur. Dünyamıza düşen güneş ışınlarından elde edilmesi muhtemel olan enerji oranı, günümüzde güneşten elde edilen enerji miktarının yaklaşık olarak 10 bin katına tekabül eder. Bu nedenle insanoğlu bu sonsuz enerji kaynağından faydalanarak dünyaya gelen güneş ışınlarından yalnızca 0.01 oranında güneş enerjisini verimli kullanması yeterli olacaktır.

Hangi yenilenebilir enerji kaynağını nasıl daha verimli hale getirebileceğini bilmek kullanıcının doğru seçim yapmasına bağlıdır. Güneş enerjisi panelleri konusunda ve daha pek çok yenilenebilir enerji kaynağından avantaj elde etmenize olanak tanıyan Minas Enerji, akılcı çözümlere uzun yıllardır bu sektörde rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarmıştır. Teknoloji ve enerji kullanımını aynı anda kullanarak özellikle ticari ve sanayi alanlarında işletmelerinin fark yaratmasını hedefleyen tasarımlarıyla Minas Enerji profesyonel üretimlerinden faydalanmak tamamen sizin elinizdedir. İnsan sağlığını ön planda tutan, çevre dostu sistemlerle zamandan, nakitten ve enerjiden tasarruf ederken işletmenizin genel maliyetinin düşmesini sağlayabilir, sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşten elde ettiğiniz enerji kaynağını dilediğiniz gibi kullanmanın ayrıcalıklarına Minas Enerji ile varabilirsiniz. Tecrübenin ışığında müşteri odaklı hizmet anlayışını bizzat deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, teknoloji ve enerjinin bir araya geldiği tek nokta olmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.