Off Grid sistem nedir sorusu, son dönemde çok fazla merak edilen konular arasında yer alır. Güneş enerjisi sistemleri söz konusu olduğunda her geçen gün popülerliğin, arttıran bu sistem sayesinde işletmeler için birçok avantajlı özellikten faydalanmak mümkündür. Teknolojinin yararları, hayatın her alanında işlevsel özellikleriyle ön plana çıkmaya devam eder. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmayı sağlayan güneş enerji sistemleri evlere kadar girmeyi başarmıştır. Öyle ki eski zamanlarda sadece büyük ölçekli üretim tesislerinde yer verilen güneş panellerini evlerde ve bahçelerde de görmek çok kolay bir hale geldiği söylenebilir. Güneş enerjisi ile çalışan güneş panellerini kullanarak günümüzde enerjiden çok daha kolay bir şekilde tasarruf edilebilir.

off-grid-sistem-nedir.jpg

Bu konuda çok büyük avantajları beraberinde getiren Off Grid sistem, kelime anlamı bağımsız olmayı ifade eden bir terim olarak karşınıza çıkar. Bu yüzden bir diğer isminin akülü sistem olduğu bilinir. Bu sistemler bağ evi, yayla evi, dağ evi, çiftlikler, yat ve teknelerde elektrik şebekesine bağlı olmadan elektrik sağlamaya yarar. Bu gibi alanlarda enerji kaynağına ulaşımı kolaylaştıran Off Grid sistemler birçok güneş enerjisi paneli kullanıcı tarafından çok sık tercih edilir.

Off Grid güneş enerjisi sistemleri şu parçalar bir araya getirilerek oluşturulur:

  • Şarj regülatörü,
  • Güneş paneli,
  • Off Grid inverter,
  • Aküler.

Off Grid sistemlerinde depolama sistemi aküler olarak bilinir. Söz konusu aküler ihtiyaç duyulan alana ve bütçeye göre şekillendirilebilir. Bu depolama sadece aküler kullanılarak değil, diğer yandan lityum bataryalar kullanılarak da sağlanabilir. Bu yüzden tek depo seçeneğinin aküler olmadığını bilerek seçim yapmak çok daha doğru olacaktır. Off Grid sistemler, güneş enerjisi panellerinde birçok avantajı beraberinde getiren önemli bir seçenek olarak bilinir. Özellikle de ana hatlara mesafe olarak çok uzak olan çiftliklere, tarlalara ya da denizin ortasında bulunan tekne ve yatlara elektrik şebekesinden enerji aktarımı açısından önemli bir işe yarar. Bu sayede Off Grid sistemlerden faydalanılarak elektriğe ihtiyaç duymadan şebekeden bağımsız bir şekilde elektrik enerjisi üretilmiş olur. Off Grid sistemlerin sağladığı diğer faydalı özellikleri bilerek en doğru tercihi yapmak, pratik ve fonksiyonel kullanım özelliklerinden sonuna kadar faydalanabilme açısından gereklidir.

Off Grid Sistemi Nasıl Kurulur?

Off Grid sistemler elektriğin ulaşımının zor olduğu uzak bölgelerde maksimum seviyede avantaj sağlar. Bu sayede elektriğin olmadığı alanlarda kesin çözüm sunarak her alanda elektrik enerjisinden faydalanma olanağı sunar. Elektrik hattının uzak olduğu ya da bulunmasının mümkün olmadığı yerlerde kesintisiz üretim yaparak beklentileri karşılayan Off Grid sistem, kurulum süresi oldukça kısa olduğunda uzun zamana ihtiyaç duymadan pratik montaj yapma fırsatı yaratır. Kurulumun son derece kolay olması, yorucu ve uzun montaj aşamaları olmadan en kısa süre içerisinde aktif şekilde kullanmaya başlanır ve elektrik enerjisine erişim sağlanır.

Ayrıca Off Grid sistemleri sonradan ihtiyaç duyduğunuz takdirde artırma ihtimali de vardır. Bu sistemlerde ekstra bir jeneratör ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla ek masraflar çıkma ihtimali de hiçbir zaman söz konusu değildir. Uzun vadede birçok fayda sağlayan bu sistemlerin evler içinde bilinen birçok avantajlı yönü bulunur. Kullanılan bu pratik sistem ile evlerde ta güçle enerji tedariki sağlanmış olur.

Off Grid sistemler güneşten aldığı enerjiyi en kısa süre içerisinde elektriğe dönüştürerek temiz bir enerji kaynağı sunan güneş enerjisi sistemleridir. Her yenilenebilir enerji kaynağı gibi Off Grid sistemlerde son derece çevre dostu ve insan sağlığına zararsızdır. Çevre için herhangi bir olumsuz gaz salınımı söz konusu olmadığı gibi, elektrik maliyetlerinden tasarruf sağlamaya yarayan bu sistemlerle elektriğin ulaşamadığı noktalarda bile maliyeti düşürmek mümkün hale gelir. Bu sistem kullanıldığında doğal olarak elektrik maliyetlerinde büyük bir tasarruf sağlamak kolaylaşacaktır. Şebekenin bulunmadığı bölgelerde şarj kontrol cihazı ve akü entegre edilerek kullanılır. Dolayısıyla bu imkan sayesinde elektriğin bulunmadığı alanlarda da rahatlıkla enerji sağlanır. Off Grid sistemler son derece uzun ömürlüdür. Sadece kurulum maliyeti bulunur ve sonrasında ekstra bir beklenmeyen fatura gelme durumu yoktur. Ayrıca bakımı da çok kolay olan bu sistem ile çok fazla bakıma ihtiyaç duymadan periyodik olarak gereken genel bakımlarını yaparak uzun yıllar sorunsuz kullanım mümkün hale gelir.

Off Grid sistemlerde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör, kurulum yapılacak olan bölgenin güneş alma süresi ve iklim koşullarıdır. Ülkemiz, coğrafi konum olarak değerlendirildiğinde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma konusunda oldukça uygun bir bölgede yer alır. Buna rağmen 4 mevsim güneşlenme süresi bölgesel olarak farklılık gösterebilir. Bu iklim şartları ile sistemin batarya hesaplaması aynı anda göz önünde bulundurulması gereken etkenlerden biri olarak dikkat çeker. Bu noktalar dikkate alındığında bu sistemin avantajından faydalanma olasılığı da artar.

Off Grid Sistemler Nerelerde Kullanılır?

Off Grid sistemleri, elektrik şebekesine bağlanmanın zor olduğu her yerde kullanılması mümkün olan güneş enerjisi panelleri arasında yer alır. Bağ evi, dağ evi, yayla evi ve çiftlikler Off Grid sistemin çok sık kullanıldığı alanlar olarak sıralanabilir. Bununla birlikte tekneler, yatlar ve karavanlarda bu sistemden faydalanabilir. Elektriğe ihtiyaç duyulan daha kırsal kesimlerde Off Grid sistemler çeşitli avantajları ile ön plana çıkar. Teknolojik gelişmelerin güneş panellerine bir yansıması olarak nitelendirilebilir olan Off Grid sistemler şebekeden bağımsız bir şekilde çalıştığından beklentileri karşılar bu sayede şebekenin olmadığı çeşitli alanlarda da kesintisiz elektrik enerjisinden faydalanmak kolaylaşır. Bu sistemler her ne kadar şebekeden bağımsız çalışsa bile bu noktada panelin konumu oldukça önemlidir.

Güneş panellerinin konumlandırırken eğim derecesi, arazi ve çatı yönleri, gölge olarak faktörleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca Off Grid sistemler ile sınırsız ve ücretsiz bir elektrik üretiminin kullanılabilir olduğunu bilmekte fayda vardır.

Off Grid sistemlerin birçok avantajı bulansa bile, birtakım dezavantajları olduğu da unutulmamalıdır. Tek sefere mahsus kurulum aşamasında verilmesi gereken maliyet bu dezavantajlarından biridir. İlk kurulumu normal güneş enerjisi panellerine göre daha yüksek maliyette olabilir. Ayrıca güneş enerjisinin depolanması sınırlı olduğundan, birkaç gün hava şartları bulutlu olduğunda depolanmış olan elektrik tüketilmiş olabilir. Eğer şebekeden uzak yaşıyorsanız, enerji kullanımını kontrollü şekilde gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bunun dışında çok büyük bir dezavantajı olmayan Off Grid sistemlerle istediğiniz her yerde elektrik enerjisine ulaşabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Off Grid Sistemlerde Minas Enerji Farkı

Yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda, bu kaynağı avantaja çevirmenin birçok farklı çeşidi vardır. Güneş enerjisi panelleri bu anlamda kullanıcıların beklentilerini karşılayan çok önemli sistemler olarak karşınıza çıkar. Güneşin sonsuz enerjisini elektrik enerjisine çevirerek ticari ve sanayi alanlarında sektörde ön plana çıkmanızı sağlayan ayrıcalıklı özelliklerden faydalanmak mümkündür.

Bu anlamda güneş enerjisi panelleri için hangi firmayı tercih ettiğiniz de son derece önemlidir. Nitelikli olmayan firmalardan GES kurulumu talep etmek, kısa süre içerisinde istenmeyen sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu durum hem zamandan hem nakitten aynı anda zarar etmenize neden olurken, diğer yandan elektrik enerjisinden verimli şekilde faydalanmanın önüne geçen bir etken haline gelir. Bu yüzden her zaman alanında uzman, güneş enerjisi paneli üretiminde başarısını ispat etmeyi başaran firmalara şans vermekte fayda vardır.

Minas Enerji, yenilenebilir ve temiz enerji söz konusu olduğunda bu sonsuz enerjiden faydalanmanız için çeşitli sistemleri kullanıcılara sunan ve son derece profesyonel çalışmalar yapan bir firmadır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını dikkate alan üretim tedariki ile fark yaratan Minas Enerji güneş enerjisinden dayanıklı, kaliteli ve uzun ömürlü paneller sayesinde elektrik enerjisinden daha tasarruflu bir yöntem sayesinde faydalanmanızı sağlar. Minas Enerji kalitesiyle tanışmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.