KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı çevresinde, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için güneş enerjisi santrali yatırımında kurulum desteği sunarak enerji ve kaynak verimliliğine teşvik edicidir. Bu projede, sanayi sektöründe aktif bir şekilde faaliyet gösteren KOBİ’lerin enerji sistemlerinin yeşil dönüşüme yönlendirilmesi, karbondan arındırılması, çevre dostu teknolojilerin kullanılması konusunda bilinçlendirmesi ve KOBİ’lerin enerji maliyetlerini düşürerek rekabete güçlerinin artırılması hedeflenir. Günümüzde çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve sanayide yeşil dönüşüme dönüş yapılarak temiz ve güvenilir enerjinin sürdürülebilir olmasına yönelik projelere öncelik verilir. Bu bağlamda proje konusu, yenilenebilir enerji kaynaklarını dikkate alarak faaliyette bulunan işletmelerin bina/binalarında bütünleşik şekilde (Çatı) güneş enerjisi sistemi kurulması olarak nitelendirilir.

kosgeb-yesil-sanayi-destek-programi.jpg

Güneş enerjisi; ülkemizin coğrafi konumu dikkate alındığında, çok yoğun bir şekilde kullanılan önemli bir enerji türüdür. Güneş enerjisi; sınırsız, temiz ve döngüsel bir enerji kaynağı olarak sahip olunan en değerli kaynakların başında yer alır. Güneşin bu sonsuz enerjisinden faydalanarak elektrik ve ısı üretimi yapılması, günümüzde diğer enerji üretim yöntemleri ile kıyaslandığında çok önemli avantajları beraberinde getirir.

Güneş enerjisi yatırımlarının desteklenmesi projesinde, bu destek TUBİTAK ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı / Republic Of Türkiye Mutabakatı kapsamında gerçekleştirilir. İşletmelerin yeşil dönümü verimli şekilde gerçekleştirmesini sağlarken, diğer yandan rekabet gücünü artıran ve KOBİ’lere enerji maliyetlerini düşürmek açısından fırsat sunan bu proje çağrılarına açılan desteğin detayları ise şu şekilde sıralanabilir:

Güneş enerjisi sistemlerinin kurulması ve işletilmesi; Güneş enerjisi sistemi kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin gerçekleştirdiği yatırımlardır. Çatı üstü ya da işletmelerin faaliyet gösterdiği binalarda bu sistemlerin kurulması için başvuru yapılması beklenir.

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin, güneş enerji santrallerini kullanarak çevresel sürdürülebilirlik, rekabet edebilirlik, yatırım fırsatları, dijitalleşme ve kaynak temininde kapasitesinin artırılmasına ve öncelikli olan ihtiyaçların çevresel duyarlılık ve kaynak verimliliği ile karşılanmasına katkıda bulunması hedeflenir. Bu bağlamda yeşil teknolojilerin benimsenmesi, karbonsuzlaştırma, kaynak verimliliğini arttırmaya yönelik adımlar atma, atık üretimi azaltma, temiz suyun korunması ve sürdürülebilir üretim yöntemlerini uygulamaya yönelik olan projelere öncelik verilir. Dolayısıyla yeşil Enerji Destek programı ile aşağıda yer alan konu başlıklarının yer alması beklenir:

 • Hammadde verimliliği,
 • Enerji verimliliği,
 • Su verimliliği,
 • Sürdürülebilir ve iklim koşullarına dayanıklılık sunan atık geri dönüşümü,
 • Döngüsel bir ekonomi,
 • Endüstriyel simbiyoz.

Söz konusu programda sunulan koşullar ise şu şekildedir:

 • İşletmenin 08-12-2021 tarihinden önce kurulmuş olması gerekir,
 • Bu işletmenin findeks kredi notu endeksine göre, ‘’ az riskli’’, ‘’orta riskli’’ ya da çok iyi şeklinde gruplandırmalar arasında yer alması gerekir,
 • Proje içerisinde oluşturulacak toplam harcama bütçesinin en az 1.000.000 TL olması gerekir,
 • Destek ödeme aşamasında ise bu destek tutarı kadar teminat mektubu ya da KGF kefalet mektubunun ibraz edilmesi gerekir.

Güneş enerjisi yatırımları için sunulan özel şartlar ise şu şekildedir:

 • Söz konusu olan işletmenin başvuru tarihinden önceki son 12 aya ait olan toplam enerji tüketiminin en az 20 ton Eşdeğeri Petrol (TEP)/ 232.560 kilowatt saat (kWH) ve üzerinde olması şartı vardır,
 • Başvuru tarihinde bu işletmenin, yetkili kuruluşlardan alınan geçerli Bağlantı Anlaşmasına Çağrı mektubuna sahip olması şarttır.

Sanayide temiz ve döngüsel ekonomi projesinde, en az 2 gider talebinde bulunulması gerekir. Bu program dâhilinde makine ve teçhizat için destek alındığında en üst limit 3.500.000 TL, diğer kalemler için verilen destek miktarı ise 500.000 TL’dir.

Mevzuat hükümleri göz önünde bulundurulduğunda, düzenlenen projelerin başvuru yapıldıktan sonra KOSGEB tarafından 30 gün içerisinde incelenerek kurula sevk edilmesi gerekir. Kurula sevk edilme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kurul toplanır ve karar aşamasına geçilir. Kurul kararı ise 15 gün içerisinde güneş enerjisi santrali kurulumu için Yeşil Sanayi Destek Programına başvuru yapan işletmelere bildirilir. Onaylanan bu projelerde ise uygun bulunan harcamalar için 4’er aylık dönemler itibariyle ödemeler alınmaya başlanır.

Teknik uygulanabilirlik, projeler, finansal sürdürülebilirlik, sosyal etki, çevresel etki, yasal uyum, ölçeklenebilirlik, yenilik ve stratejik uygunluk gibi farklı yönlerden değerlendirmelere tabi tutularak puanlanır. Belirlenen bu puanlara göre ise sıralama yapılarak bütçe dâhilinde uygun bir destek verilir.

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Başvuruları Ne Zaman?

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı başvuruları, 08 Kasım 2023- 30 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilir. Proje süresi en az 8 ay iken, en fazla ise 12 ay sürer. Bu sınırlar içerisinde olmak şartıyla proje süresi, 4 ayın katları olacak şekilde başvuru sahipleri tarafından belirlenebilir.

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Başvuruları Nereden Yapılıyor?

KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı olan, İşletme Beyanı tarafından onaylanan işletmeleri KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilirler.

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Başvuru Değerlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Kurul kararı ile başvuru yapan işletmeler için, 15 gün içerisinde KBS aracılığı ile bildiri gönderilir.

KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Güneş Enerjisi Santral Kurulumunu Kapsıyor mu?

Evet, Yeşil Sanayi Destek Programı kapsamında 14.000.0000 TL’ye kadar güneş enerjisi santral kurulumu için desteği almak mümkündür. Bu destek oranının geri ödemeli olmasının yanı sıra, kurul tarafından uygun görülen destek tutarının %50’sine kadar erken ödeme, destek programı bütçe imkanları dahilinde yapılabilir.

Aldığınız bu teşvik ile güneş enerjisi sistemlerinin sunduğu avantajlardan faydalanmak çok kolaydır. Bunun için hangi firmayı tercih ettiğiniz son derece önemlidir. Temiz enerji ve kaynak verimliliğine özen gösteren firmalar, Yeşil Sanayi Destek Programından faydalanarak güneş enerjisi santrallerine yatırım yapan işletmeler için ayrıcalıklı imkânlar sunar. Bu noktada hangi firmayı tercih ettiğiniz ise en önemli detay olarak karşınıza çıkar. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılayan güneş enerjisi santrallerini kullanarak enerji maliyetlerini düşürme imkânından faydalanmak konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

Minas Enerji; güneş enerjisi santrallerinin satışı ve kurulumu konusunda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışını bulabileceğiniz son derece profesyonel bir firmadır. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı denildiğinde ilk akla gelen güneş; sınırsız olmasından dolayı çevre dostu ve insan sağlığı açısından hiçbir zarar teşkil etmeyen çok önemli bir enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağından faydalanmak için son yılların en önemli aracı haline gelen güneş enerji santralleri; bu enerji kaynağını kullanarak çeşitli enerji üretimleri sağlayarak özellikle ticari ve sanayi alanlarında hizmet veren büyük ve küçük ölçekli işletmeler için büyük avantajlar sunar.

Bu bağlamda çok uzun yıllardan beri hizmet veren Minas Enerji ise yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten verim alabilmek için uygun santral üretimini ve kurulumu yapan profesyonel bir firmadır. Web sitesinde yer alan birbirinden farklı alanlara uygun güneş enerjisi santralleri ile ticari işletmelerin rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlayan Minas Enerji, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak gelişen ve büyümeye devam eden bir firmadır.

Minas Enerji farkını yaşamak ve Yeşil Sanayi Destek Programı kapsamında aldığınız KOSGEB Desteğini kullanarak firmamızdan satın aldığınız güneş enerjisi santrallerini kullanarak, güneşin sınırsız enerjisi ile sunduğu çeşitli avantajlardan faydalanmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, enerji üretimi ile işletmelerin tasarruf etmesini sağlarken, diğer yandan güneşten faydalanarak gelecek nesillere daha temiz ve güvenli bir dünya bırakmak için gerekli adımları atar.

Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.