İnverter, güneş enerjisi panellerinden elde edilen enerjisini kullanılabilir hale getirirken, güneş enerjisi sistemlerinin olmazsa olmaz çok önemli bir parçası olarak karşınıza çıkar. Bu önemli parçayı seçerken, ilk olarak ihtiyaçlar ve inverterin ne amaçla kullanılacağının bilinmesi gerekir. İnverter seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu, aslında bu noktada büyük bir anlam ifade eder. Doğru inverter seçimi olması gereken özellikler dikkate alınarak yapılmadığında, uzun vadede sorun yaşama durumu kaçınılmaz olacaktır.

inverter-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz.jpg

Güneş enerjisi santralleri için, doğru inverter seçimi çok önemlidir. Bu parça, aslında güneş enerjisi panelinin de kalbi olarak nitelendirilebilir. Yalnız seçim ve yanlış uygulama, uzun vadede kullanıcıların istenmeyen şekilde zarara uğramasına neden olacaktır. Bu yüzden seçim yapmadan önce, mutlaka bu konu üzerinde çalışma yapmak ve doğru analizlerden yola çıkarak tercih yapmak gerekir.

Güneş panellerinden elde edilen Doğrusal Akım (DC) Alternatif Akıma (AC) çevirirler. Diğer bir deyimle 12 Volt DC akımı evlerde kullanılabilen 220 Volt AC akıma çevirme özelliği vardır. İnverterler güneş enerji santralleri için çok önemli bir unsur olarak görev alır. Bu yüzden ihtiyacınıza uygun inverter seçimi yapmak için detaylı bir şekilde araştırma yapılmalıdır. Kaliteli ve güvenilir ürün ile hizmet sunan firmalar, bu konuda detaylı bilgi verirken yol gösterici olduğundan en doğru seçimi yapmanızı sağlar.

Güneş enerjisi panellerinde İnverter seçimi için dikkat edilmesi gereken unsurlar ise şu şekilde sıralanır:

Faz Sayısına Göre Seçim Yapmak

İnverterler, trifaze ve monofaze olarak iki gruba ayrılır. Kullanılan sistem eğer tek fazlı olarak üretilmiş ise monofaze inverter, üç falı ise trifaze inverter tercih edilmelidir. Sistemin trifaze ya da monofaze uygun olup olmadığını anlamak için, sayacın üzerindeki özellikleri dikkate alarak bir karar verilebilir. Ancak of grid inverterler genel olarak monofaze olarak üretilir. Eğer trifaze bir sisteme of grid inverter bağlantısı yapmak gerekirse, her faza bir inverter bağlanması gerektiği için toplam olarak üç adet monofaze inverter gerekliliği vardır. Üç fazla off-grid inverterler satışa sunuluyor olsa bile, tek fazlı 3 inverter kullanmak bazı durumlarda çok daha ekonomik bir çözüm olabilir.

Şebeke Bağlantısına Göre Seçim Yapmak

İnverterler, on grid, off- grid ve hibrit inverter olarak üç gruba ayrılır. Bu ifadeler, inverter ve şebeke arasındaki ilişkiyi ifade edebilmek için kullanılır. Şebekeye bağlı sistemlerde on grid ve hibrit inverterler kullanılır. Off grid inverterler ise şebekeden bağımsız bir şekilde çalışabilir. Bu inverter çeşitleri her bakımdan dikkate alındığında, inverter seçimi yaparak öncelikle şebeke ile ilgili olan ilişkisinin nasıl olmasını istediğinize karar vermek de fayda vardır.

Kurulum Gücüne Göre Seçim Yapmak

İnverter seçiminde belirleyici bir unsur olarak karşınıza çıkan diğer bir kriter ise güç özelliğidir. 1 kW’dan 250 kW kadar farklı güçlere sahip dizi inverterler söz konusudur. 25 kW ve üzeri inverterler genel olarak endüstriyel sistemlerde tercih edilir. Kullanacağınız inverterin güç seçimini yaparken, Off grid bir proje düşüncesi varsa bu inverter için kullanılacak olan cihazların güçlerinin bilinmesi gerekir. Ayrıca kullanılan elektrikli cihazların güçlerini ve gün içerisinde ne kadar süre aktif bir şekilde kullanıldığının hesap edilmesi gerekir. Bu veri, gün içerisinde kullanılan toplam enerjiyi açık bir şekilde ifade eder. On grid bir projede ise en önemli yardımcı elektrik faturasında yer alan ortalama tüketim verilerini ortaya koyar. Bulunulan kWh değerini ise bulunulan bölgenin güneşlenme süresinde böldüğümüzde, ne kadar güçte bir inverter kullanılması gerektiğini bulmaya yardımcı olur.

İnverter ve Panel Uyumu

İnverter seçiminde önemli olan bir diğer unsur ise panellerin inverterle ne derece uyumlu olduğudur. İnverterlerin belli çalışma gerilim ve akım değerleri vardır bu değerleri invertere ait olan teknik bilgilerin yer aldığı datasheetlerde bulunması mümkündür. Aynı şekilde panellerinde belli başlı bir gerilim ve akım değerleri vardır. Bu değerlerin birbiriyle uyum içerisinde olması çok önemlidir. Bu değerleri karıştırıldığında, panellerin inverterler ile bağlantısının nasıl yapılacağına karar verme konusunda yardımcı olur.

İnverter seçimi, güneş enerjisi yatırımının geleceğini belirleme konusunda etkilidir. Doğru inverter seçimi, hem geri dönüş süresini azaltır hem de toplam satın alma maliyetini olumlu yönde etkiler. Birçok inverter markası içerisinde seçim yapmak her zaman çok kolay olmayacağından, aşağıda yer alan kriterleri göz önünde bulundurarak, herhangi bir inverter markası ile çalışmadan önce şu soruları sormanız gerekir:

  • Doğru inverter seçimi uzun vadede toplam maliyeti düşürür,
  • Markanın dünyadaki toplam kurulum gücünü artırır,
  • Zorlu şartlara karşı ürünlerin test edildiği laboratuvar ve kapasiteyi etkiler,
  • İnverter alınan markanın sunduğu garanti süresi ve şartları ile ürünün arkasında durmaya devam ediyor olması,
  • Yerel bir servis ağına sahip olup olmadığı oldukça önemlidir.

Güneş enerjisi santralinde her proje kendi içerisinde özel olarak değerlendirilir. Seçilen bu ekipmanlarda proje lokasyonuna özel şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Proje tasarımı yapılırken DC tarafta panellerin dizilimi ile inverter giriş gerilim aralıkları birbiriyle uyumlu olmalı ve AC tarafta ise proje gücü ile inverter gücünün aynı olması şarttır. Sade tasarım için bunlar hesaplanarak doğru inverter modeli tercihinin yapılması gerekir.

İnverter satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör ise kullanım sırasında inverterin verimli olmasıdır. İnverterin verimliliği paneller tarafından üretilen DC gücün AC güce çevrilme oranını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu oran kaliteli ürün seçimi ile sağlanan gelişmiş özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca sıcaklı ve çevre şartları inverterlerin çalışma performansını direkt olarak etkiler. Toz, kir, yüksek sıcaklık gibi çevresel etkenler inverterlerin verimliliğini düşürerek çok daha az enerji üretilmesine neden olabilir. Bu durum güneş enerjisi panelinde istenen performansı almanın önüne geçer. Minas Enerji invertörleri, tasarımlarına ve güçlerine göre uyarlanmış olan soğutma sistemlerine sahiptir.  Özellikle ülkemizde 30 derecenin üstünde sıcaklığa ulaşan yerlerde bir projeniz varsa, firmamızın inverterler büyük bir avantaj sağlar.

İnverter Seçiminde Minas Enerji Kalitesi Sizi Bekliyor

İnverter seçiminde firma seçimi, kalite bakımından beklentileri karşılayan parçaya sahip olmanızı sağlar. Bu ürünlerde faydalı ömrü, bir varlığın verimli şekilde kullanılabildiği süre olarak bilinir. inverterlerin beklenen faydalı ömrü ise güneş enerjisi santralinin ömrüne eşittir. Minas Enerji olarak sunduğumuz tüm çözümlerin faydalı olan ömrü en az 20 yıl olacak şekilde tasarlanırken, iç ekipman seçimleri buna uygun şekilde yapılır. Firma olarak yüksek standartlar altında üretilen ürünler piyasada sunulmadan önce test edilmektedir.

Güneş enerjisi panelleri, güneşten elde edilen temiz ve sınırsız enerjiden elde edilen enerjiyi hayatın farklı alanlarında aktif bir şekilde kullanabilmeyi sağlar. Bu yüzden güneş enerjisi panellerini satın alırken, inverter gibi parçalar kadar firma seçimi konusunda da titiz davranmak da fayda vardır. Aksi taktirde istenmeyen ek masraflarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Minas Enerji, bu konuda her zaman üst düzey standartlarda üretim yapan firma olarak rakiplerinden her zaman öne geçmeyi başarmıştır. Uzun yıllardan bu yana elde edilen çalışma tecrübesinden yola çıkarak, Minas Enerji ticari ve sanayi işletmelerinin ana kalem gideri olan elektrik faturasından tasarruf etmesini sağlar. Ayrıca bu güneş enerjisi sistemleri birçok farklı avantajı beraberinde getirir.

Üretim konusunda kaliteye öncelik veren firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Sizde firmanız için nitelikli bir güneş paneli satın alarak, uzun vadede kar elde etmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.