İndirimli elektrik, elektrik tüketimini daha ucuza getirerek elektrik faturalarının düşmesini ve aynı zamanda şebeke elektriğini çok daha az tüketerek bir nevi sürdürülebilir enerji tasarrufunun sağlanması anlamına gelir. Elektrik dağıtım şirketlerinin ticarethane ve sanayi alanlarındaki kurum ve kuruluşlara, serbest tüketicilere uyguladıkları indirim ve özel tarifelere, indirimli elektrik ismi verilir. EPDK tarafından belirlenen limitin üzerinde elektrik harcamasında bulunan abonelerin elektrik kullanımı, serbest tüketici olarak kabul edilir bu sayede istedikleri elektrik dağıtım şirketlerinden hizmet alabilme özgürlüğüne sahiptirler.

indirimli-elektrik.jpg

Seçilen firma ile, görüşülecek olan elektrik enerjisi tarifesinden elektriğin indirim miktarı belirlenerek bir sonuca ulaştırılır. İndirimli elektrik söz konusu olduğunda bahsi geçen elektrik indirim planı ve indirim oranları, elektriğin kullanım şekline göre değişkenlik gösterir. Konut,, endüstri ve işyeri aboneleri olmak üzere üç grup şeklinde indirimden faydalanmak mümkündür. Ayrıca aboneler için iki farklı tarife seçeneği sunularak, tercih kullanıcıya bırakılmıştır.

İndirimli Elektrik Tarifeleri

Ulusal elektrik tarifleri ile Minas Enerji elektrik tarifleri arasında sizler için bir karşılaştırma hazırladık. İşte 2024 Ocak fiyatlarına göre karşılaştırma tablomuz:

Ulusal Tarife Aktif Enerji Bedeli Dağıtım Ücreti Belediye Tüketim Vergisi KDV Toplam Fiyat
Sanayi 1kwh ₺3,05 ₺0,65 ₺0,03 ₺0,75 ₺4,48
Ticarethane / Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün ve altı) ₺1,91 ₺0,88 ₺0,10 ₺0,58 ₺3,46
Ticarethane / Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün üstü) ₺2,83 ₺0,88 ₺0,14 ₺0,77 ₺4,62

 

MİNAS Tarife Aktif Enerji Bedeli Dağıtım Ücreti Belediye Tüketim Vergisi KDV Toplam Fiyat
Sanayi 1kwh ₺2,01 ₺0,65 ₺0,02 ₺0,54 ₺3,22
Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün ve altı) ₺2,01 ₺0,88 ₺0,10 ₺0,60 ₺3,59
Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün üstü) ₺2,01 ₺0,88 ₺0,10 ₺0,60 ₺3,59

 

Sektör Tüketim Miktarı (kWh) Ulusal Tarife (TL) MİNAS Tarife (TL)
Sanayi  10000 ₺44.788,37 ₺32.175,35
Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün ve altı) 10000 ₺34.632,07 ₺35.903,79
Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 1kw (30 kWh/gün üstü) 10000 ₺46.176,12 ₺35.903,79

İndirimli Elektrik Nedir?

İndirimli elektrikte dikkat çeken iki grup tarife seçeneği bulunduğu belirtilmiştir. Bu tarifeler şu şekilde sıralanabilir:

Tek zamanlı tarife: Bu tarife de indirim günün her saatinde kullanım için geçerli olarak tüketiciye sunulur.

Üç zamanlı tarife: Üç zamanlı tarife söz konusu olduğunda günün yalnızca belirlenen saat aralığında indirimli elektrik kullanılabilir. Serbest tüketici elektrik limiti bulunan bu tarifede çalışma saati belli olan işyeri ve sanayi abone grubu için son derece uygundur.

Serbest tüketici limiti, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 4628 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğine dayanarak bir yıllık elektrik tüketimi 1.000 kWh ve üzerindeyse, bahsi geçen tüketicinin istediği elektrik tedarik şirketiyle anlaşarak indirimli elektrik kullanmasına izin verir. Bu EPDK tarafından 2023 yılı için belirlenen 1.000 kWh serbest tüketici limiti, bir yılda yaklaşık olarak 1.440 TL (aylık olarak ortalama 140 TL ) elektrik faturasının karşılığı olarak kabul edilir. Aylık olarak elektrik faturası 120 TL’yi geçen kullanıcılar bu limite göre indirimli elektrikten faydalanmaya hak kazanırlar.

İndirimli elektrikten faydalanmak isteyen kullanıcılar elinde olan bazı yöntemleri kullanarak bu imkândan faydalanabilir. Bunun başında ise enerji tasarrufu sağlamak vardır. Yaşam alanlarında kullanılan cihazlardan hangisinin ne kadar elektrik tüketimi gerçekleştirdiğinin farkında olmak ve elektrikli aletlerin kullanım süresini sürekli olarak kontrol altında tutmak en basit enerji tasarrufu olarak indirimli elektriğe ulaşmanızı sağlar. Bulaşık makinesini özel bir durum olmadığı sürece ekonomik programda kullanmak, ekonomik olan ampulleri tercih etmek ya da kullanılmayan cihazların fişini prizden çekmek çok basit enerji tasarrufuna örnek olarak verilebilir.

Enerjiyi verimli kullanmak, aynı işlemi çok daha az enerji harcayarak yapabilmek anlamına gelir. İşyeri ve ev ortamlarında konfor alanını daraltmadan ve yapılan işlerin sekteye uğramasına neden olmadan, çok daha az elektrik enerjisi harcayarak indirimli elektrik faturası ödemek mümkün hale gelebilir.

İndirimli Elektrik Nasıl Çalışır?

Ülkemizde elektrik dağıtım hizmetinin özelleşmesinden sonra birbirinden farklı pek çok elektrik tedarik şirketinin kurulduğu söylenebilir. Elektrik dağıtım altyapısı söz konusu olduğunda yalnızca Türkiye’de 21 ayrı bölgeye ayrılmak üzere bu bölgelerde farklı tedarik şirketleri hizmet vermektedir.

Bu anlamda ‘’Hangi elektrik tedarikçisi daha uygun fiyatlarla elektrik hizmeti veriyor?’’ ya da ‘’Hangi elektrik tedarikçi firmasını tercih etmeliyim?’’ gibi sorular, bölgenizde hizmet vermekte olan tedarikçi firma ile yapacağınız görüşme ve sonrasında düzenlenmesi muhtemel olan sözleşme şartlarına göre değişkenlik gösterir. Her firmanın birbirinden çeşitli avantajlar sunan sözleşmeler oluşturduğu ve tüketicilerin kullanım alışkanlıklarına en uygun tariflerle beklentileri karşılamaya çalıştığı söylenebilir.

Minas Enerji, bu anlamda beklentileri karşılayan, bölgede hizmet almayı bekleyen tüketicilerin kullanım alışkanlıklarına son derece vakıf şekilde, tam anlamıyla buna uygun sözleşmelerle üst düzey hizmet verimliliği sunan profesyonel bir firmadır. Şirketimiz tarafından kullanacağınız elektriğin indirimli olduğu ve bilgi verme konusunda ayrıca enerji yönetimi alanındada uzman kadromuzun tüketici memnuniyeti odaklı verdiği hizmeti mutlaka deneyimlemelisiniz.

İndirimli Elektriğin İşletmeniz İçin Avantajları

Minas Enerji’nin sunduğu indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmak isteyen kullanıcıları pek çok avantaj bekler. Minas Enerji toplam elektrik maliyetlerini büyük bir ölçüde azaltarak enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca kurum ve kuruluşlara, ticarethane ve sanayi alanlarında büyük avantajlar sağlayan Minas Enerji, işletme elektrik tasarrufu konusunda da alanında en iyisidir. Bizi tercih eden kullanıcılar toplam elektrik tüketimi aynı olmasına karşılık genel enerji maliyetinden tasarruf elde ederek indirimli elektrik kullanmanın kolaylıklarını Minas Enerji farkı ile yaşarlar.

Güvenilir ve ekonomik olarak dikkat çeken elektrik sağlayıcısı Minas Enerji, elektrik sözleşmesi süresi boyunca bünyesinde hizmet alan tüm kullanıcılara indirimli elektrik kullanmanın avantajlarını sonuna kadar yaşatmayı hedefler.

Minas Enerji ile çalışmaya başladığınızda, ay sonunda elektrik faturasında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmanız mümkün değildir. Ayrıca elektriği indirimli fiyatlarla güvenilir bir kaynaktan almak, her bakımdan konfor alanına sahip olmanızı sağlar. Firmamız sözleşme süresi boyunca genel elektrik maliyetini artırıcı herhangi bir değişiklik yapmaz. Dolayısıyla elektrik indirim planınız sabit kalır ve sorunsuz elektrik kullanım kolaylığını yaşamış olursunuz.

Türkiye genelinde kaliteli hizmet sunan Minas Enerji, elektrik kullanıcılarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak son derece akılcı çözümlerle hayatınızı kolaylaştırır. Ayrıca faturalarınızı baz alarak yapılan analizler sonucunda en uygun fiyatlarla elektrik imkanını sizlere sunarak abonelik sözleşmesi boyunca ucuz ve güvenilir elektrik tedariki sağlayarak enerji tasarrufu imkanını sizlere sunar.

İndirimli Elektrik Sözleşmesi

Elektrik tedarikçileri tarafından sunulan ve tüketicilere belirli bir süre boyunca elektrik faturalarında indirim sağlayan bir sözleşme türüdür. Bu sözleşmeler genellikle belirli bir süre için sabit bir fiyat veya belirli bir kullanım miktarı karşılığında indirimli tarifeler sunar.

Elektrik Faturası Azaltma

Elektrik faturasını azaltmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar arasında enerji verimliliği önlemleri almak, elektrikli cihazları daha verimli kullanmak, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak ve indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmak bulunur.

İndirimli Elektrik Teklifi

Tüketicilere elektrik tedarikçileri tarafından sunulan ve belirli bir süre boyunca elektrik faturalarında indirim sağlayan tekliflerdir. Bu teklifler genellikle belirli bir süre için sabit bir fiyat veya belirli bir kullanım miktarı karşılığında sunulur.

Elektrik Tedarik Şirketleri

Elektrik tedarik şirketleri, elektrik enerjisini tüketicilere sağlayan ve faturalandıran şirketlerdir. Bu şirketler genellikle elektrik dağıtım şirketlerinden farklıdır ve tüketicilere farklı fiyatlar ve hizmet seçenekleri sunabilirler. En uygun elektrik tedarikçisi, tüketicilere en düşük maliyetli elektrik hizmetini sunan şirkettir. En uygun elektrik dağıtım şirketleri arasında Minas Enerji olarak en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Genellikle düşük fiyatlar, esnek sözleşme seçenekleri ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetler sunar.

Enerji Tedarik Şirketleri

Enerji tedarik şirketleri, Minas Enerji olarak elektrik enerjisi ve bazen doğal gaz gibi enerji kaynaklarını tedarik eden ve tüketicilere sunan şirketler arasında hizmet kalitesi olarak sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz. Bu şirketler, farklı enerji kaynaklarına yatırım yapabilir ve tüketicilere çeşitli enerji ürünleri ve hizmetleri sunabilirler.

İndirimli Elektrik Başvurusu

İndirimli elektrik başvurusu, tüketicilerin indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmak için elektrik tedarikçilerine başvurması işlemidir. Bu başvurular genellikle çevrimiçi olarak veya telefon aracılığıyla yapılabilir ve belirli bilgilerin sağlanmasını gerektirir.

İşyeri için Ucuz Elektrik

İşyeri için ucuz elektrik sağlamak, işletme sahiplerinin elektrik maliyetlerini minimize etme amacını taşır. Bu amaca ulaşmak için işletmeler enerji verimliliği önlemleri alabilir. Minas Enerji firmamız üzerinden indirimli elektrik tarifelerinden faydalanabilir veya yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapabilirler.

İndirimli Elektrik ile Ne Kadar Tasarruf Edilir?

İndirimli elektrik kullanırken elektrik faturasını daha da aşağı çekmek için bazı tasarruf yöntemlerini uygulamak önemlidir. Tüketimi azaltmak bu aşamada en önemli ve etkili adım olacaktır. Ayrıca bazı adımları değerlendirerek enerji tüketimini en aza indirgeyebiliriz. Elektrikten nasıl tasarruf edilir sorusunu Minas Enerji ile ortadan kaldırın. Enerji tüketimini kontrol altında tutarken diğer yandan Minas Enerji ile nitelikli elektrik enerjisi kullanımını yaşamak, ay sonu beklenmedik faturalarla karşılaşmaktan kurtulmayı sağlayacaktır. 

İşletmeniz İçin Doğru İndirimli Elektrik Planı Seçme

İşletme, kurum ve kuruluşlarda ay sonu genel maliyet planını doğru yapmak çok daha etkin bir ticaret yapabilmek için önemlidir. Ay sonu giderler arasında önemli kalemlerden biri olan elektrik faturası, doğru firma ile çalışılmadığında beklenmedik maliyetlerle ticari hayatın içinde zora düşmeye neden olabilir. Bu nedenle nitelikli ve alanında uzman enerji şirketleriyle çalışarak indirimli elektrik imkanından faydalanmak, işletmenizin çok daha hızlı büyümesine ve gereksiz masraflarla olumsuz bir finans problemi yaşamanızın önüne geçer.

Minas Enerji bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip enerji hizmetini alabileceğiniz son derece profesyonel çalışmalar yapan bir firmadır. İşletmeniz için pek çok avantajı beraberinde getirecek olan indirimli elektrik hizmetini şirketimiz tarafından elde etmek için herhangi bir tesisat değişikliği yapmadan, diğer yandan başvuru ve kabul sürecini beklemekle uğraşmadan, indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile sürdürülebilir enerji söz konusu olduğunda akılcı çözümlerin adresi olan Minas Enerji, kullanıcı memnuniyetini çok fazla önemseyerek, sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet vermektedir. Buna bağlı olarak her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Minas Enerji farkını yaşamak ve enerji tasarrufu ile işletme ve ev ekonomisine katkı sağlamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarından çağrı merkezimizi arayarak hemen hizmet almaya başlayabilirsiniz. Minas Enerji, enerjide güvenilirliğin ve kaliteli hizmet anlayışının buluştuğu tek adres.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.