Güneş panellerinde degradasyon, degradasyonun sözlük anlamına bakıldığında uzun yılar boyunca güneş panellerinde çıkış gücünde yaşanması muhtemel olan verim kaybı olarak kabul edilir. Degradasyon, bozulma ve yaşlanma anlamına geldiği gibi güneşten elde edilen enerji üretimi de zaman içerisinde ilk günkü verimliliğini kaybedebilir.

gunes-panellerinde-degradasyon-nedir.jpg

Güneş paneli üreticileri, bu ürünleri üretirken ilk 10 yılın sonunda ve 25 yılın sonunda güneş panellerinin verimliliklerinde ne kadar kayıp meydana gelmesi ihtimali olduğunu bildirir. Bu değerler için garanti sunan firmalar için güç çıkışındaki verimliliğin belirtilen süreye kadar sabit kalması çok önemlidir. Bu garantiye dolayısıyla performans garantisi denilmektedir. Bazı üreticiler için verilen bu performans garantisi 25 yıl iken bazı firmalar için 30 yıla varan süreler söz konusu olabilir.

Güneş enerjisi santraline yatırım yapmayı planlayan firma ve kişiler için çok önemli bir yere sahip olan degradasyon değerleri, birçok farklı güneş enerjisi modeli arasından seçim yaparken önemli bir kriter olarak yol gösterici olmaktadır. İlk yatırım sürecinde makul fiyatlarla sahip olunan bir güneş enerjisi paneli, 25-30 yıllık bir ekonomik avantaj süreci içerisinde verim kaybı nedeniyle çok daha pahalıya mal olabilir.

Güneş panelleri kullanılmaya başlandıktan sonra, yıllar içinde verim ve güç çıkışında azalmalar olması son derece normaldir. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri ısınan panel üstüne yer alan sistem bileşenlerinin zaman içerisinde genleşmeye maruz kalması ve bundan dolayı güneş hücreleri üzerinde ortaya çıkan mikro çatlaklardır. Gözle görülmesi mümkün olmayan bu mikro çatlaklar zamanla artış gösterir ve güneş panelinde veri kaybı yaşanmasına sebep olur. Oluşan bu duruma güneş panelinde ilk kullanım yıllarına oranla artarak devam eden veri kaybına güneş panellerinde degradasyon denilir.

Güneş paneli üreticileri ürünlerine bir ömür biçtikten sonra kullanıcıya sunar. Bu garanti süresi panel üzerinde beklenmeyen seviyelerde güç ve verim düşümü yaşanması hallerini içine alır. 450 W bir güneş enerjisi paneli satın aldığınızda ilk yıllarda kullandıktan sonra bu gücün maksimum 435 W oranına düşmesi olasılık dâhilindedir. İlk sene hemen hemen %3’lük bir veri kaybı yaşanması üreticiler tarafından normal kabul edilir. Ancak bu orandan daha fazla bir veri kaybı yaşanması halinde güneş paneli üreticisine başvurmanız gerekebilir.

Standart olarak her güneş enerjisi panelinin veri sayfasında muhtemel olan verim düşüm miktarı yer almaktadır. Bu verilerin model ve üretici markaya göre farklılık gösterebileceği bilinmelidir. İlk yıl veri kaybının %2,%3 olmasının sebebi ilk kullanımda sıcaklık sayesinde güneş paneli bileşenlerinde genleşmenin çok daha fazla olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle ilk yıl güneş enerjisi panelinde mikro çatlak oluşma olasılığı çok daha yüksektir.

Güneş Panellerinde Degradasyonu Azaltmanın Yolları

Güneş enerjisi panellerinde degradasyon oluşumun önüne tamamen geçmek mümkün olmasa bile, bazı işlemleri uygulayarak bu oranın düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamalar başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Güneş paneli temizliğini düzenli bir şekilde yapmak,
  • Güneş paneline herhangi bir cisim fırlatmak ve üzerine basmaktan kaçınmak,
  • Güneş paneli kablolarına herhangi bir zarar vermemek,
  • Güneş panellerinin aşırı derece ısınmasına neden olan etkenlerden uzak tutmak,
  • Panel ısınmasına yol açılması muhtemel olan konstrüksiyon materyallerini kullanmamak,
  • Panellerin bağlı bulunduğu invertörleri serin bir ortamda muhafaza etmek,
  • Güneş paneli üzerinde gölgeye neden olabilecek dış etkenlerden uzak tutulmasını sağlamak,

Daha az verim kaybı ortaya çıkabilecek nitelikli güneş enerjisi paneli modellerine yönelmek, panel değişiminin en az 20-30 yıla kadar uzamasını sağlayan avantajları beraberinde getirir. Bu durum ise amortisman süresinin en kısa süreye çekilmesi demektir. Dolayısıyla güneş enerjisi paneli seçerken kriterleri sıraladığınız esmada, bu listeye degradasyon olayını da dâhil etmenizde fayda vardır.

Güneş enerjisi panellerinde yıllar içerisinde degradasyona neden olan mikro çatlaklar termal sebepler nedeniyle ortaya çıkabilir. Aşırı derece sıcağa maruz kaldığında her şeyde olduğu gibi güneş panellerinde de genişleme, soğuk olduğunda ise büzüşme söz konusu olacaktır. Mevsim geçişlerinde yaşanan bu zorlamalar mikro çatlaklar oluşmasına neden olur. Aynı şekilde çok şiddetli rüzgâr esintileri de panellerin zamanla esnemesine neden olabilir. Yaz ve kış aylarında hava değişimlerinden dolayı oluşan bu çatlaklardan dolayı olan verim kaybı, her üretici firmaya göre değişkenlik gösterse bile standart olan güneş enerjisi panellerinde yıllık olarak yaklaşık %0,7’dir.

Uzun Ömürlü, Nitelikli Güneş Panelleri Minas Enerji’de

Gözle görülmesi mümkün olmayan mikro çatlaklar panelin uzun ömürlü olmasına etki ederken diğer yandan hatalı nakliyeler, yanlış dizayn edilmesi ve hatalı montajlar gibi olumsuz durumlar da güneş enerjisi panelinin verim kaybı yaşamasına neden olabilir. Güneş enerjisi panelleri model ve marka olarak kıyaslandığında proje bazlı seçilecek olan ekipman güçleri ve panellerin teknolojik sistemleri her ne kadar aynı görülse bile teknik olarak detaylara inildiğinde uzun yıllar aynı performansı koruması açısından her birinin birbirinden farklı olduğu görülür. Bu anlamda tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdüren Minas Enerji olarak uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde güneş paneli kullanımını hesaplayan tasarımlarla sizler için ekipman tedarikini sunuyor ve en verimli sisteme sahip olmanızı sağlıyoruz.

Minas Enerji uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve üst düzey kalite standartlarına sahip ürün portföyü ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum şekilde fayda sağlamasına olanak tanıyan işlevsel tasarımlara imza atıyor. Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşten yararlanırken nitelikli güneş panelleriyle işletmelerinde kaliteli bir imza atmak için web sitemizde yer alan ürünlere göz atabilir ve gerekli konularda bilgi sahibi olmak için iletişim numaralarımızı kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, enerji söz konusu olduğunda başarının tek adresi olmaya ve farkını ortaya koymaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.