Güneş enerjisi paneli kullanılan çatılarda ve güneş santrali kurulan arazilerde uzun yıllardan beri neden hep mavi renk güneş panelleri görüldüğü akıllarda soru işareti bırakmıştır. Bu yüzden güneş panelleri neden hep mavi ve siyah sorusuna cevap arayışına girmek, güneş enerjisinin faydalarına hâkim olan kullanıcıların çok fazla merak ettiği bir soru haline gelmiştir.

Bir güneş enerjisi panelinin temel amacı, güneş enerjisini emerek elektrik enerjisine dönüştürmek ve aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Güneş panelinin yüzeyinden yansıyan her bir foton, elektriğe dönüştürülemediği için bir kayıp olarak nitelendirilir. Bu yüzden güneş paneller, yansıtıcılığı düşük mavi ve siyah renklerde üretilir. Güneş panelleri, birçoğu modern elektronikle kullanılan silikon bir malzeme kullanılarak üretilir. Güneş panelinin sahip olduğu renk, güneş hücresini oluşturan silikonun türü ve yansıma önleyici kaplamanın rengi ile doğrudan ilişkilidir. Bu noktada ideal olan ise aktif malzemenin gelen güneş ışığının tamamını hapsetmesidir. Ayrıca mavi rengin yansıma önleyici özelliğinin olduğu doğrudur. Bundan kaynaklı güneş enerjisinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına fayda sağladığı söylenebilir.

gunes-paneli-neden-mavi-siyah.jpg

Güneş enerjisi sistemlerinin uzun yıllardan beri mavi renk ile özdeş bir konuma geldiği söylenebilir. Bu yüzden güneş panelleri söz konusu olduğunda, mavi renk çok yaygın olarak kullanılır. Güneş enerjisi panellerinin kurulumunun yapıldığı alana uygun renklere boyanması her zaman mümkün değildir. Güneş panelini hiç alakası olmayan farklı bir renkte boyamak durumunda, güneş ışınlarını bloke edeceği ve elektrik üretiminin duracağının bilinmesinde fayda vardır. Güneş panellerinde yaygın bir şekilde kullanılan mavi renk, panel hücrelerinin yapı sırasında kullanılan en yaygın malzeme olarak bilinen Polikristal silikonun ışığı mavi renk ile kırmasından kaynaklanır. Ancak mavi rengin kullanılmasının tek sebebi bu söz konusu hammadde değildir. Mavi tonun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken ise güneş panelinin sahip olduğu kaplama türüdür.

Her ne kadar güneş enerjisi panellerinin temel çalışma prensibi ışını absorbe etmek olsa bile, hem silikon hem de panelin dış camı bu ışığın bir bölümünü geri yansıtma konusunda başarı gösterir. Tam olarak bu noktada yansıma önleyici ( anti- refle) kaplama devreye girmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse, bu söz konusu anti- refle, mavi renkli güneş panellerinin ortaya çıkması konusunda önemli bir bileşen olarak görev alır. Ham maddenin yapısı ve anti- refle camın da katkısıyla beraber güneş enerjisinin klasik hale gelen rengi olan mavi renkli güneş panelleri ortaya çıkmış olur.

Güneş Panelleri Neden Mavi ve Siyahtır?

Güneş paneli teknolojisi, tasarım özellikleri her geçen gün değiştikçe renk seçeneklerinin de  buna bağlı olarak her yeni üretimde değiştiği görülür. Uzun bir süre boyunca güneş enerjisi sistemleri piyasasını domine edebilen polikristal güneş panelleri yerini monokristal güneş panellerine bırakmıştır. Bu durum ise güneş enerjili sistemlerin renginin mavi renginde siyah renge dönmeye başlamasına neden olmuştur. Siyah renge sahip monokristal paneller, ışığı iyi bir şekilde absorbe ederken, çok daha estetik bir görünüm oluştururlar. Bundan dolayı siyah güneş enerjisi panellerinin, çok daha göze hitap eden bir estetik görünümü olduğu söylenebilir. Ayrıca daha fazla elektrik enerjisi üretebilmeleri, siyah renkli güneş panellerine olan ilginin artmasına neden olmuştur.

Monokristal hücreler, tek başına bir silikon kristalden oluşturulurken, polikristal silikon hücrelere birçok farklı sayıda silikon güneş hücresinin bir araya gelmesinden oluşur. Kısa bir şekilde anlatmak gerektiğinde; birinde ‘’mono’’ yani tek hücre yapısı söz konusu iken, diğerinde ‘’poli’’ yani çok hücreli bir yapı vardır.

Nesneler, ışığın dalga boyunu emmek yerine aynı şekilde geri yansıtmalarından kaynaklı belli bir renkte görünür. Bu yüzden, güneş panellerinin mümkün olduğu kadar en fazla ışığı emmesi için koyu renkte olması gerekir. Dolayısıyla mavi ve siyah renk güneş enerjisi panelleri, güneş emiliminin maksimum seviyede olmasını sağlarken, güneşten üst seviye verim elde etmeyi hedefleyen bir çalışma prensibi ile kullanıcılara sunulur. Son yıllarda güneş enerjisi panelleri piyasasına farklı renk seçeneklerinde, binaya entegre şekilde tasarlanan güneş enerjisi sistemlerinin sunduğu görülür. Yıllar içerisinde güneş panellerinin mavi ve siyah renklerin dışına çıkan alternatif seçeneklerle ortaya çıktığını görmek mümkündür.

Siyah renkli güneş panelleri, rengin sahip olduğu ayrıcalıklı özelliklerinden kaynaklı çok daha fazla güneş ışığı emebilir. Bu yüksek verimlilik sunma özelliği ile aynı zamanda büyük ölçüde yerden tasarruf etme konusunda etkisi vardır. Özellikle çatısında yeri az olan kullanıcılar için alandan tasarruf etmesi, bu panellerin her bakımdan daha çekici hale gelmesine neden olur. Ayrıca siyah güneş panellerinin çok daha uzun süre dayanıklılık sunduğu ve kaliteli kullanım deneyimi sunduğu ifade edilebilir. Aynı zamanda çok daha estetik bir görünüm sunarak, güneş enerjisi panellerinde görselliğe özen gösteren kişilerin beklentilerini karşılar.

Güneş enerjileri, geleceğe yapılan çok önemli bir yatırım olarak nitelendirilebilir. Güneşin sunduğu sınırsız, çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynağından maksimum verim elde etmek için bir araç görevi gören bu panellerin hangi renk olacağı, ne derece verimli performans elde edileceğini belirler. Bu yüzden mavi ve siyah renkli güneş panelleri arasındaki ayırt edici özellikleri bilmek ve ona göre en doğru seçimi yapmak gerekir. Eğer düşük fiyat talebi söz konusu ise polikristal güneş panelleri ideal bir seçim olabilir. Ancak daha yüksek standartlarda, etkili bir verim elde edilmek istendiğinde monokristal güneş panelleri daha doğru bir tercih olacaktır.

Güneş Enerjisi Panellerinde Minas Enerji Işığı

Bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak dikkat çeken güneş enerjisi, elektrik faturasını azaltmak ile beraber, aynı zamanda çevre dostu olma gibi avantajlı özellikleri ile dikkat çeken bir sistemdir. Bu yüzden güneş enerjisi kurulumuna şans vermek, özellikle ticari ve sanayi işletmeler için çok önemli bir yatırım olarak karşınıza çıkar. Seçim yaparken ihtiyaçlar, kurulum yapılması gereken alan ve güneş alma derecesi gibi çeşitli etkenler dikkate alındıktan sonra, güneş panelinin renginin ideal olarak seçilmesi uzun vadede çok büyük avantajlar elde etmeyi sağlar.

Güneş enerjisi panelleri seçerken gerekli unsurları göz önünde bulundurmak kadar, firma seçimi konusunda hep en kaliteli hizmet anlayışına yönelmekte de fayda vardır. Aksi takdirde, sadece uygun fiyatlı olduğu için bir firmadan güneş enerji santrali satın almak uzun vadede hem zamandan hem de nakitten aynı anda zarar etmenize neden olacaktır. Bu anlamda Minas Enerji beklentileri karşılayan nitelikli hizmet anlayışı ve profesyonel GES kurulumu yapan personeli ile uzun ömürlü güneş enerjisi paneli kullanımını hedefler. Çok uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Bu yüzden güneş enerjisi panellerinin üretimini yapmadan önce, sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz eden firmamız, tüm üretimlerini bu beklentileri göz önünde bulundurarak yapar.

Kalite, uzun ömürlü kullanım ve yüksek performans ile yenilenebilir sınırsız bir enerji kaynağı olan güneşten maksimum verim elde etmenize ve bu verimi elektrik enerjisine çevirerek ticari ve sanayi alanlarında ay sonunda elektrik faturasında düşüş yaşamanızı sağlayan Minas Enerji, söz konusu güneş enerjisi panelleri olduğunda kalite ve güvenin tek adresi olmaya devam ediyor. Sizde Minas Enerji farkını deneyimlemek ve bu bahsi geçen tüm ayrıcalıklı özelliklerinden faydalanmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.