Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi nasıl yapılır, enerji yönetimi nasıl yapılır gibi soruların cevabı, bu sistemlerin her geçen gün daha yaygın hale gelmesinden kaynaklı mutlaka bilinmelidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş ışığı, güneş enerjisi teknolojilerindeki yaşanan gelişmelerden dolayı hem evlerde hem de çeşitli işletmelerde yaygın bir şekilde rağbet görmektedir. Bu yüzden güneş panellerinden elektrik üretmek, dünya genelinde birçok işletmenin ve insanın güneş ışığını elektriğe dönüştürerek bu ihtiyacı karşılamayı tercih etmesine neden olmaktadır.

gunes-panelleri-nasil-elektrik-uretir.jpg

Güneş Panellerinin Elektrik Üretme Süreci

Güneş enerjisi, güneş ışınlarından elde edilen bir enerji olarak bilinir. Bu sayede fotovoltaik sistemler kullanılan güneş enerjisinden düşük maliyetli elektrik üretmek mümkün hale gelir. Fotovoltaik pillerden elde edilen güneş enerjisi, doğru akımla güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürebilen bir malzemeden üretilmektedir.

Genel olarak güneş enerjisi panelleri, silisyum kristalleri kullanılarak üretilir. Güneş ışınları bu kristallerin yüzeyine temas ettiğinde, içeriğinde yer alan elektronlar harekete geçerek elektrik akımı üretilmesine olanak sunar. Üretilen bu doğru akım, sonrasında bir inverter cihazı kullanılarak alternatif akım haline getirilir. Bahsedilen alternatif akım, evlerde kullanılan elektrikle aynı tür olduğundan, evlere bağlanmasında bir sakınca yoktur.

Güneş enerjisi sistemleri, güneş panelleriyle birlikte bir batarya bankasına da sahip olabilir. Bu bataryalar, güneş panelinin üretmiş olduğu enerjiyi depolamak için görev alır. Güneş enerjisi sistemleri, bir ticari ve sanayi alanının ya da herhangi bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli oranda güneş enerjisi paneli ve batarya bankası bir arada kullanılarak tasarlanabilir.

Güneş enerjisi, doğal, yenilenebilir bir kaynak olmanın yanı sıra çevre dostu ve aynı zamanda ekonomiktir. Bu yüzden gelecek zamanlarda enerji ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir rol oynayacağı söylenebilir. Yenilenebilir enerjinin olmazsa olmazı olan güneş enerjisi temiz, bol ve sürdürülebilir bir kaynaktır ve ısınma, aydınlatma, elektrik üretimi gibi birçok alanda aktif şekilde kullanımı söz konusudur.

Güneş enerjisi ile elektrik üretilmesi için güneş ışığını fotovoltaik bir dönüşüm yoluyla kullanmak gerekir. Bu işlem ise bir araya getirilen çeşitli fotovoltaik hücrelerin oluşturduğu güneş panelleriyle mümkün hale gelebilir. Güneş ışığı bu noktada hücrelerde yer alan elektronların harekete etmesine neden olur ve bir elektrik akımı ortaya çıkar. Gelişmiş teknoloji sayesinde, güneş enerjisi ile elektrik üretimi çok daha verimli bir hal almıştır. Öyle ki bu sistemler enerji bağımsızlığına yönelik çok önemli bir adım olarak nitelendirilebilir.

Güneş enerjisi elektrik üretimi, güneş enerjisini yakaladıktan sonra sistemin bu enerjiyi kullanılabilir bir enerjiye dönüştürmesi sonucunda gerçekleşir. Bahsedilen bu süreç, fotovoltaik (PV) hücrelerden ortaya çıkan güneş panelleri sayesinde gerçekleştirilebilir. Bu hücreler, güneş ışığını emebilen yarı iletken maddelerden oluşur. Sonrasında bunu elektriğe dönüştürerek kullanıma açık hale getirir. Sonrasında ise bu elektrik, elektrik motorlarını çalıştırmak için kullanılabilir iken aynı zamanda daha sonra kullanılmak üzere pillerde de depolanabilir.

Güneş enerjisinden faydalanarak üretilen elektrik enerjisinin ortaya çıkabilmesi için güneş panellerinin güneş ışınlarına maruz kalması şarttır. Doğru akım oluşturmak ve enerjiyi ortaya çıkarabilmek ancak bu şekilde mümkün olabilir. Ancak bu ışınların kullanılabilmesi için doğru akımın eviricilere iletilmesi gerekir. Bu şekilde elektronlar hareketlenir ve elektrik akımı başlamış olur. Sonrasında ise panelde bulunan solar kablolar bu doğru akımı solar invertere iletir. İnverter ise doğru akımı alternatif akıma çevirerek her yere kullanılabilen bir elektrik enerjisi ortaya çıkarır.

Güneş Enerjisi Nasıl Depolanır?

Güneş enerjisi, direkt olarak depolanması mümkün olmayan bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden güneş enerjisi sistemleri, elektrik ihtiyacının tam anlamıyla karşılanabilmesi için güneş ışınlarından elde edilen enerjiyi hemen kullanır ya da elektrik şebekesini beslemeye odaklanır. Ancak bu sistemlerin enerjiyi depolamak için farklı yöntemler kullanması mümkündür. Akü gibi alternatif yöntemler, güneş ışığından elde edilen fazla enerjiyi depolar ve geceleri ya da bulutlu hava koşullarında kullanılabilir hale getirebilir. Bazı güneş enerjisi sistemleri de enerji depolanması amacıyla termal kütüphaneler ya da su depolama tankları kullanabilir. Bu sistemler ile güneş enerjisi sayesinde ısıtılmış olan suyu depolayabilir ve ihtiyaç halinde kullanılabilir.

Güneş hücreleri ve güneş pilleri, güneşten alınan ışığı direkt olarak elektrik akımına dönüştürebilen fotovoltaik bir araç olarak görev alır. Bu güneş hücreleri, güneş ışığının taşıdığı enerjiyi iç fotoelektrik reaksiyonu kullanarak direkt elektrik enerjisine dönüştürebilir. Buna bağlı olarak güneş panellerinde bulunan fotovoltaik hücreler, güneş ışığını topladıktan sonra doğru akım elektriğine dönüştürebilir. Sistemde bulunan inverterler, daha sonra paneller ile üretilen bu doğru akım gücünü alarak onu alternatif akıma çevirebilir. Sonuçta ise güneş enerjisi depolanması mümkün olmasa bile uygun bir takım depolama yöntemlerini kullanarak güneş enerjisi sistemleri, bu enerjiye ihtiyaç duyulduğu an kullanılabilir hale getiren bir etken olur.

Güneş panellerinin ürettiği günlük enerji miktarı, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörlerin başında ise panelin boyutu, panele temas eden güneş ışığı miktarı, verimliliği ve sıcaklık gibi etkenler söz konusudur. Genel olarak standart bir güneş paneli, saatte yaklaşık 250 ve 400 watt gücünde enerji üretebilir. Güneş enerjisi sistemleri, sahip oldukları düşük maliyet, yüksek verimlilik, düşük bakım gereksinimi gibi avantajları yönleriyle enerji tüketimini azaltmak için kullanılan ideal bir seçimdir. Ayrıca çok az bakım gerektiren yönü ile dikkat çeken bu sistemler sorunsuz ve düşük maliyetli bir enerji kaynağı olarak beklentileri karşılar.

Güneş enerjisi, dünyada bulunan en sınırsız ve en bol enerji kaynağıdır. Güneş, dünya enerji ihtiyacının bir yıl boyunca karşılanabilmesi için gereken enerjiyi bir saat içerisinde üretebilir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sağlamak, fosil yakıtlardan kaynaklanan çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi durumların etkilerini en az seviyeye indirerek doğal kaynakların korunmasını sağlayan akılcı bir çözümdür. Güneş paneli maliyetleri, son on yıl içerisinde yaklaşık %70 oranında düşüşe geçti. Üretim testisleri, ticari ve sanayi binaları, endüstriyel tesisler, işletme araçları ve elektrikli araçlar güneş enerjisi kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Sürdürülebilir ve doğal bir kaynak olan güneş var olduğu sürece, güneş enerjisi kullanılabilir olmaya devam edecektir.

Minas Enerji Güneş Panellerinde Kalitenin Tek Adresi

Güneş enerjisi sayesinde çalışan bu sistemlerde günün her saati aynı yoğunlukta güneşi bulmak mümkün olmadığı için, bu panellerin içerisinde yer alan depolama sistemi ile ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini her zaman karşılamak çok daha kolaydır. Güneş panelleri bu anlamda son derece verimli bir enerji üretme prensibine sahiptir. Elektrik enerjisi elde edilirken karbon salınımını en az seviyeye indiren bu sistem ile çevre kirliliği büyük oranda azaldığı için ev ve işyerleri için son derece avantajlı bir seçenektir. Evlerde kullanılan elektrik ve ısı insan hayatı açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Bu alanlarda kullanılan enerji, diğer yöntemlerle elde edildiğinde doğal kaynakların tükenmesine sebep olurken, diğer yandan çevre kirliliği ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Güneş panelleri sayesinde elde edilen elektrik enerjisi, ay sonu karşılaşması mümkün olan yüksek faturaların azalmasına neden olur. Bu paneller güneş ışınlarına temas ettiği sürece elektrik enerjisi üretmeye devam edeceğinden, bunu enerjiye dönüştürüp depolayarak çok daha tasarruflu ve verimli bir seçenek olarak karşınıza çıkar.

Birçok avantajı beraberinde getiren güneş panelleri kurulumu için tercih edilen firma konusunda titiz davranmak ürün kalitesi açısından oldukça önemli bir detaydır. Alanında uzman olmayan, sadece uygun fiyatlı diye bir güneş panelini ev ya da işyerlerine kurulum yapmak uzun vadede hem zamandan hem de nakitten zarar etmenize neden olabilir. Bu yüzden güneş enerjisi sistemi üretimi konusunda başarısını ve kalitesini ispat eden firmalara yönelmesinde her zaman fayda vardır.

Bu anlamda Minas Enerji, güneş enerjisi panellerinde aradığınız üst düzey kalite standartlarında ürün tedariği sağlayan son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında güneş panellerinin uzun ömürlü kullanım performansı ile memnuniyet odaklı hizmet veren Minas Enerji, güneşin sonsuz enerjisini ticari ve sanayi işletmelerinde avantaja çevirmek ve sektörde bir adım öne çıkmasını sağlamak için her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eder. Güneşin çevre dostu, temiz ve sonsuz enerjisini kullanarak elektrik ve ısı gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için Minas Enerji web sitesini ziyaret etmeden güneş enerjisi paneli satın almayınız. Yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirme konusunda bir numara olan Minas Enerji, güneş paneli ihtiyaçlarınıza akılcı çözümler sunarak kalitesini ispat etmeye devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.