Teknolojik gelişmelerde sonra güneş panellerine yatırımın artış göstermesi, güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayan güneş panellerinin bulutlu havalarda da aktif şekilde çalışmasını sağlar. Elektrik üreten güneş panelleri, sadece parlak güneş ışığının altındayken elektrik üretmekle kalmayıp, bulutlu günlerde bile güneş enerjisi sayesinde elektrik üretmeye devam edecektir. Standart bir güneş paneli, bulutlu günlerde sahip olduğu güç kapasitesinin yaklaşık %10 ve %25 Aralığında güneş panellerinin elektrik üretmeye devam edebilir. Bahsi geçen bu oran, güneş panelinin verimliliğine, yağısına ve bulutun havayı kapsama düzeyine göre değişkenlik gösterebilir.

gunes-panelleri-bulutlu-gunlerde-calisir-mi.jpg

Güneş panellerine yatırım yapmak, elektrik üretimi yaptığından dolayı faturaların düşmesini sağlarken diğer yandan çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir bir enerji kaynağı sunar. Güneş panelleri, üzerine temas eden güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürerek kullanıma hazır hale getirir. Bu yüzden, bir güneş panelinin üretebileceği maksimum güç oranı, doğrudan güneş aldığı ışık miktarına göre değişkenlik gösterir.

Güneş panelleri, tam anlamıyla parlaklık sunan güneş ışığı altında optimum bir seviyede ışık alabilir. Bu durum elektrik üreten güneş panellerinin en yüksek seviyede güç üretimine olanak tanır. Güneş panelleri, çok yüksek bir sıcaklıkta düşük performans gösterebilen oldukça işlevsel ürünlerdir. Bu nedenle güneş panelinden verimlilik elde etmek için en uygun olan hava durumu soğuk hava ve parlak güneş ışığının bir arada olduğu günlerdir.

Güneş panelleri, sadece parlak güneş ışığının en üst seviyede olduğu günlerde elektrik üretmekle kalmayıp, bulutlu hava koşullarında da elektrik üretmeye devam eder. Ancak güneş hücrelerinin genel yapısından kaynaklanan fotoelektrik ve fotokimyasal etki sebebiyle elektrik üretim verimliliğinde düşüş yaşanması son derece normaldir.

Bulutlu Hava Koşullarında Güneş Panelleri

Güneş ışınları direkt olarak güneş paneline temas ettiğinde, en fazla elektrik enerjisi üretimi gerçekleşir. Bu ürünler bulutlu olan günlerde, sahip olduğu güç kapasitesinin yaklaşık %10 ve %25 aralığında üretim yapmak için uygundur. Bu oran güneş panelinin çeşitli özelliklerine göre verimlilik bakımından farklılık gösterse bile, havanın kapalı olduğu karlı kış günlerinde güneş panelinin sıfıra yakın bir verimlilik sunabileceği söylenebilir.

Bir güneş paneli, sabah 10 ve öğlen 2 saatleri arasında enerji verimliliği açısından en zirveyi görür. Eğer bulut örtüsü bu saat aralığında ortaya çıkarsa, elektrik üretiminde büyük ölçüde düşüş yaşanması kaçınılmazdır. En verimli ve yüksek performans sunabilen güneş panellerine yatırım yapmak, kullanım ömrü sürecinde üretimi önemli bir oranda yüksek tutmak açısından uygun olacaktır.

Güneş enerjisi panellerinde yer alan invertörler, enerji üretimini maksimum seviyeye çıkarmak konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Her panel için ayrı ayrı mikro invertör kullanmak gölge etkisinin en az seviyede tutulmasını sağlar. Bu sayede bir panel bulut gölgesi altında kalsa bile, buluttan etkilenmeyen diğer paneller çalışmaya devam ederek verimlilik konusunda bir düşüş yaşanmasının önüne geçebilir.

Güneş panelleri her ne kadar bulutlar varken de çalışmaya devam eden ürünler olsa bile, en üst seviye verimlilikte çalışmaya devam edebilmesi ve elektrik üretebilmesi için açık bir gökyüzüne ihtiyaç duyar. Bulutlu günlerde de elektrik üretimine devam edebilmek için ise daha geniş bir alana çok daha fazla güneş paneli konumlandırarak bu mümkün hale gelebilir.

Fotovoltaik güneş panelleri (PV) hücreleri, güneş ışığı bazı sebeplerden dolayı kısmen bile olsa engellendiğinde ya da bulutlar tarafından gücü azaltıldığında bile enerji üretimine devam eder. Ancak sahip olduğunuz güneş panellerinin özellikle de bulutlu hava koşullarında ne kadar oranda enerji üretebileceğini belirlemek için bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

Güneş ışığı potansiyelinin en yüksek olduğu koşullar genellikle gökyüzünde çok daha az bulutun yer aldığı ve bundan dolayı güneş paneli ve güneş arasında çok daha az engel olduğu zamanlardır. Ancak bu noktada bulutların sahip olduğu yansıtıcı özelliklerinden dolayı, güneş ışığı üzerinde büyüleyici bir etkisi olabileceği bilinmelidir. Bazı durumlarda bu durum güneş panelinin genel performansını iyileştirmek açısından etkili olabilir.

Güneş panelinin elektrik üretmeye devam edebilmesi için güneş ışınlarına doğrudan ihtiyacı olsa da bulutlu günlerde panelin enerji üretmeye devam etmesi mümkündür. Bu sayede bulutlu günlerde bile güneş paneli enerji üretmeye devam edeceği için, ev ve iş yerlerinde enerji sağlamak için elektrik satıcısı şirketine güvenmek mecburiyeti kalmayacaktır.

Genel olarak yağışlı olan ve bulutlu bir iklimde yaşıyorsanız, güneş paneli sistemi kurmak doğru bir seçim olacaktır. Öncelikle alanında uzman bir firmadan sistemin yıpranma payı hesabını yaptırmak ve öngörülerle üretilecek olan enerjiyi gözden geçirmekte de fayda vardır. Ülkemizde güneş enerjisi paneli kurulumu için birçok şehir uygundur. Ancak elektrik fiyatları gibi detaylar, sisteme ihtiyacın olduğunu belirleyen en önemli unsurlardır. Ay sonu gelen elektrik faturalarının çok yüksek gelmesi, ticari ve sanayi alanında çalışmalarını sürdüren iş insanlarının yüksek faturalar ödemek yerine güneş enerjisine yatırım yapmaya iten çok önemli bir faktör haline geldi. Türkiye gibi güneşi bol alan ülkelerde, hava koşulları bulutlu ya da güneşli olması fark etmeksizin, işletme sahibi güneş paneline yapmış olduğu yatırımın kat be kat fazlasını geri alacaktır.

Güneş Panelinde Minas Enerji Kalitesi

Tercih edilen güneş panellerinin verimliliği ne kadar yüksekse, bulutlu hava koşullarında bile enerji üretimi bir o kadar fazla olacaktır. Bunun için öncelikli olan daima güneş panellerinin dayanıklı, uzun ömürlü ve kaliteli bir üretim prensibiyle size sunulmuş olmasıdır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise firma seçimidir. Firma seçimi konusunda titiz davranmak, bir adım önde olmasını sağlarken güneşten maksimum verim elde ederek ticari ve sanayi işletmeleri açısından avantaj elde etmenize olanak tanır.

Minas Enerji bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarda güneş enerjisi panellerini bulabileceğiniz son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. İşletmelerde elektrik tasarrufu açısından önemli bir dokunuş yapmak ve yenilenebilir sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşten faydalanmak için teknolojinin ayrıcalıklı ürünü haline gelen güneş panellerini deneyimlemek de fayda vardır. Firma olarak önceliğimiz daima sizin istek ve ihtiyaçlarınız olduğundan, üretim sağlarken güneş panellerinden ne beklediğinizi analiz ederek her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Ayrıcalıklı güneş panellerine Minas Enerji farkıyla sahip olmak ve nitelikli hizmet anlayışının sunduğu konforu hemen yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.