Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten maksimum verim elde etmeyi sağlayan güneş enerjisi panellerinin temizliği yapmak önemli bir konudur. Güneş enerjisi sürdürülebilir ve daha ekonomik olmasından kaynaklı birçok avantajı beraberinde getirir. Bundan dolayı güneş enerjisi sistemine olan rağbet her geçen gün artmaya devam eder. Kaynağı doğa olması ve çevreye herhangi bir zararı olmamasından kaynaklı güneş panellerinden enerji üretiminin önemi her geçen gün çok daha fazla artar.

gunes-paneli-temizligi-nasil-yapilir.jpg

Diğer enerji kaynaklarında olduğu gibi elektrik enerjisinin de maliyeti sürekli artış gösterir. Bu durum ev ve iş yeri bütçesine daha fazla yük binmesi anlamına geldiğinden, kış aylarında ısınma ihtiyacının giderilmesi, yaz aylarında serinlemek ve elektrik ev aletlerinin kullanılması gibi farklılaşan ihtiyaçlar ay sonunda faturanın istenmeyen şekilde artmasına neden olur.  Bu nedenle elektrik faturasından tasarruf elde etmek isteyen birçok kişi ve işletme güneş enerjisinden faydalanmanın yollarını arar. Yenilenebilir ve temiz bir kaynak olmasından dolayı özellikle de ticari ve sanayi alanlarında güneş enerjisi üretimi yapmak için paneller aktif şekilde kullanılır.

Güneş enerjisi üretimi sağlayan panel temizliğinin düzenli yapılması, elektrik enerjisinin verimliliğini sürdürerek beklentileri karşılaması açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak güneş paneli temizlenirken saf su ve su bazlı alkollü temizleyici ürünleri tercih edilir. Özellikle soğuk kış mevsimlerinde güneş panellerinin soğuktan etkilenerek donmasının önüne geçmek için alkol bazlı temizleyiciler oldukça faydalıdır. Bu gibi temizlik ürünlerinin güneş panellerini temizlemek için tercih edildiğinde panel üzerinde su lekesi bırakarak güneş ışığından alınan verimi azaltsa bile donmayı engellediği için sıklıkla tercih edildiği söylenebilir. Ayrıca mevsim koşullarından bağımsız bir şekilde genel olarak saf suyla panelleri temizlemek en yaygın şekilde kullanılan temizlik malzemesi olarak ön plana çıkar.

Güneş panellerinin düzenli olarak temizlenmesi, enerji bakımından alınan verimin artmasını sağlayan çok önemli bir etkendir. Bu nedenle güneş panellerinin temizliğinde deiyonize saf suyun kullanılması doğru bir seçim olabilir. Bu tür su ise çözünmüş olan cisimlerden tam anlamıyla arındırılmış bir şekildedir. Alkollü temizlik malzemelerin tam tersi olarak bu madde paneller üzerinde leke bırakmaz. Bu sayede temizlik esnasında ve sonrasında güneş ışığının panele ulaşarak emilmesinin önünde bir engel teşkil etmez. Bu şekilde bir temizlik prensibi, güneş paneli üzerinde güvenilir bir unsur oluşturur. Deiyonize edilmiş olan saf su bir iletken olarak görev almadığından, panel temizliği sırasında yüksek gerilimin risklerini ortadan kaldırır. Dolayısıyla bu riskin ortadan kalmasıyla birlikte korozyon tehlikesi de yok olmuş olur.

Güneş panellerini temizlemek için en verimli olan zaman dilini sabah erken saatlerdir. Panellerin çok sıcak olmadığı akşam ya da sabah saatleri daha kolay ve pratik bir temizlik imkânı sunar. Aksi takdirde paneller gün içerisinde çok fazla sıcak olacağından yüzey temizliği mümkün olmayabilir. Özellikle her mevsim değişiminde güneş panellerinin düzenli olarak temizlenmesi, verimliliğin artması açısından hayati öneme sahiptir.

Güneş Paneli Temizliğinin Önemi

Güneş enerjisinde sağlana verimliliğin birçok unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Elektrik enerjisi üretimi için kullanılan malzemenin cinsi, çevresel faktörler, panel kurulumu sırasında işçilik kalitesi, panel üzerindeki kirler, tasarım verimliliği gibi etkenler bu durumu doğrudan etkiler. Bahsi geçen bu unsurları birlikte değerlendirerek göz önünde bulundurmak, mümkün olduğunda verimlilik sağlanması açısından dikkat gerektirir. Temizliği ve rutin bakımı düzenli olarak doğru bir şekilde yapılan güneş enerjisi panellerinde elde edilen verimlilik, istenilen düzeyde olurken elektrik enerjisi üretimi ile tasarruf sağlamak mümkün hale gelir.

Çevresel faktörler baz alınarak oluşan toz ve kirler güneş panelinin üzerine yapışarak güneş ışınlarının yüzeye nüfuz etmesinin önüne geçer. Bu durumda tam olarak güneş ışığı alamayan fotovoltaik hücreler güneş enerjisini etkin şekilde üretemeyeceğinden panellerin en kısa süre içerisinde temizlenmesi gerekir. Güneş paneli temizliğinin yapılmaması nedeniyle enerji üretim verimliliği %30 oranında azalacaktır. Bundan dolayı panelleri deiyonize suyla ya da daha düşük maliyet sunan maddelerde olması gerektiği şekilde mutlaka temizlenmelidir.

Güneş Paneli Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş paneli temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat etmek, verimlilik açısından birçok avantajı beraberinde getirir. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Güneş enerjisi panelleri, güneş ışınları sayesinde elektrik enerjisi ürettiğinden bu yüzden panel temizliği yüksek gerilim riskini her an beraberinde getirir. Gerilime kapılmamak, iş güvenliği açısından oldukça önemli kabul edilir. Bu akıma kapılmamak için paneller iletkenliği olmayan deiyonize edilmiş saf su kullanılarak temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla temizlik esnasında iş güvenliği sağlanmış olur.
  • Ev ya da sanayi tesislerinde güneş panelleri yüksek bölgelere konumlandırılmış olabilir. Bu panelleri temizlemek isterken yüksekten düşme tehlikesini tamamen ortadan kaldırmak için uzatma borularından yardım almakta fayda vardır.
  • Panel temizliği sırasında panelin üzerine basmak ve yürümeye çalışmak son derece yanlış bir hareket olacaktır. İnsan vücudunun ağırlığı nedeniyle panellerin üzerinde istenmeyen küçük çatlaklar meydana gelebilir. Çatlaklardan panele sızan yağmur suları ya da temizlik yapılırken kullanılan sıvı maddeler nedeniyle elektrik çarpması başta olmak üzere çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalma ihtimali söz konusu olabilir.
  • Güneş enerjisi panellerinin kirden ve tozdan arındırılması için kimyasal içerikli maddeler ve deterjanlar kullanılması yanlıştır.
  • Güneş enerjisi panelleri düzenli olarak doğru yöntem kullanılarak temizlenmelidir.
  • Her yeni mevsim geçişinde panel temizliği ihmal edilmeden mutlaka yapılmalıdır. Panel temizliği sırasında özel olarak üretilen solar fırçalar kullanılması tavsiye edilir.
  • Güneş paneli temizlenirken kullanılan suyun sıcaklığı ile panel sıcaklığının aynı seviyede olması gerekir. Bu noktaya dikkat etmek güvenlik ve uzun ömürlü kullanım açısından son derece önemlidir. Sıcak olan panel üzerine soğuk su dökülmemesi tavsiye edilir. Aksi durumda termal şok yaşanır ve güneş panelleri bir daha kullanılamaz hale gelebilir.

Güneş enerjisi santrallerinin verimliliğini arttırmak konusunda etkisi çok büyük olan düzenli temizliği ihmal etmemek gerekir. Güneş panelleri, üzerinde bulunan gözenekler güneşten aldıkları ışık ve ısıyı emerek elektrik enerjisine dönüştürür. Panel yüzeyinin kirli ya da tozlu olması durumunda güç üretiminin sekteye uğraması ihtimali vardır. Panellerin normal şekilde güç üretmeye devam edebilmesi için toz, kir, polen, kuş pislikleri ya da farklı pisliklerin yüzeyine yapışmaması gerekir. İstenmeyen kirler uzun süre temizlenmediği takdirde güneş panelinin arıza vermesine neden olabilir.

Güneş Enerjisi Panelleri Temizliği Minas Enerji Güvencesinde

Teknolojik imkânların her geçen gün gelişmeye devam etmesi, yenilenebilir ve sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşten faydalanma imkânı sunan güneş panellerine olan ihtiyacın her geçen gün çok daha fazla artmasına neden olmuştur. Bu ihtiyaç dolayısıyla yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan güneşten faydalanmak için birbirinden farklı sistemler geliştirilmiştir. Çevre dostu ve insan sağlığına zararsız olması gibi birçok avantajlı yönü ile dikkat çeken bu panellerden her yıl aynı verimliliği elde etmek ve uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilmek için güneş paneli temizliğine dikkat etmek, rutin şekilde bu işlemi gerçekleştirmek gerekir. Güneş paneli temizliği, güneş panellerinin verimini ve ömrünü uzatmak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

GES kurulumu ile özellikle ticari ve sanayi alanlarında elektrik enerjisi üretimini yaparak işletmeniz açısından ayrıcalıklı bu imkândan faydalanmak için Minas Enerji en doğru adres olarak karşınıza çıkar. Minas Enerji, söz konusu yenilenebilir ve sürdürülebilir temiz enerji kaynağı olan güneşin sonsuz enerjisinden faydalanarak kendi enerji üretimini yapmanızı sağlarken kaliteden ödün vermeyen son derece nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdiği güneş enerjisi teknolojisi ile fark yaratan Minas Enerji sunduğu panellerin uzun ömürlü ve dayanıklı performans sunabilmesi için alanında uzman personelleriyle çalışmaya devam eder.

Güneş enerjisi paneli ve bu teknolojiye dair her türlü ihtiyaçlarınıza cevap niteliği taşıyan Minas Enerji sorunlarınıza akılcı çözümler sunarak avantajlı özelliklerden maksimum verim elde etmenizi hedefler. Sizde şimdi güneş enerjisi sistemlerinin sağladığı faydaları kullanırken nitelikli bir adres olan Minas Enerji güvencesini deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.