Güneş enerjisi sistemler, kullanıcılara sunduğu çeşitli avantajlardan dolayı son dönemde en sık tercih edilen ürünler olarak karşınıza çıkar. Ancak bazı durumlarda güneş paneli seçiminde sıklıkla yapılan hatalar, panel performansının düşmesine neden olduğundan genel olarak verimliliğin düşmesine neden olur. Enerji fiyatlarının her geçen gün artması ve küresel enerji krizi riskinin ön plana çıkması güneş panellerine gösterilen rağbetin artmasına neden olur. En doğru yatırımı yapmak ve sık karşılaşılan güneş paneli seçimi hatalarının önüne geçmek için ihtiyaçlar ve dikkat edilmesi gereken unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede güneş panel seçimi ile sınırsız ve yenilenebilir enerjiden çok daha fazla fayda sağlamak mümkün hale gelir.

solars-panels-error.jpg

Güneş paneli seçiminde yapılan hataları sıralamak gerekirse, bunlar şu şekildedir:

Güneşten Elektrik Üretimi

Üretilen her güneş paneli, elektrik enerjisini güneşten elde etme konusunda büyük bir avantaj sağlar. Ancak üst düzey verimlilik elde etmek için, birbirinden farklı özellik ve tasarımlara sahip güneş panelleri arasında farkın anlaşılması ve seçim yaparken bu noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle amortisman yönünde verimli, kaliteli ve uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanıma uygun panel ve model tasarımlarına yatırım yapmak tavsiye edilir. Bu sayede çok kısa bir süre içerisinde kar elde etmek ve enerji giderlerinden tasarruf etmek mümkün hale gelir.

Güneş Paneli Kalitesi

Güneş paneli seçiminde çık sık yapılan bir diğer hata ise güneş paneli kalitesine odaklanıp kalmaktır. İhtiyaç duyulan maksimum güç her ne kadar güneş paneline daha fazla yatırım yaparak, her zaman yüksek kaliteye sahip olmanızı gerektirir olsa bile, inverter ve solar kablo seçiminin verimsiz olması tüm çabanın boşa gitmesine neden olacaktır. Bu kalitesizlik, panelin ürettiği elektriği dönüştürmek ya da iletim hattındaki sıkıntılardan kaynaklı olarak bir bütün şeklinde düşünmek, mümkün olduğunda optimum seviyede verimlilik elde etmenizi sağlayan arabirim ve elemanlara öncelik vermeyi gerektirir. Ayrıca mühendislik ve işçilik konusu bu noktada çok önemlidir. En kaliteli malzemelerin doğru projelendirilmesi, güneş panelinin verimliliğini maksimum seviyeye çıkarır. Ancak işçilik sırasında ortaya konulan kusurlu yönler, panelin deformasyon, enerji üretiminin aksama yaşamasına ve farklı sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu yüzden güneş paneli kurulumu sırasında kaliteli malzemelerin, en iyi mühendislik çözümleriyle buluşması şarttır.

İklim Şartlarını Dikkate Almak

Güneş paneli sisteminin verimli bir şekilde enerji üretimini etkileyen önemli bir diğer faktör ise coğrafi koşullardır. Türkiye’nin hemen her bölgesinde, güneş paneli kurulumu için çok geniş bir imkân olduğu söylenebilir. Özellikle bulut süresi çok yüksek olarak bilinen Karadeniz Bölgesi’ne özel panel çözümleri sayesinde, daha yüksek verimlilik elde edilebilir. Ancak kurulum aşamasında, bölgesel koşullar ve olası riskler dikkate alınmadığı takdirde panel seçimi ile arzu edilen enerji üretimine ulaşmak çok daha zor olacaktır.

İnventer Arızalarının Önüne Geçmek

Güneş paneli sistemlerindeki en önemli parça olarak bilinen inverterin görevi, paneller aracılığı ile üretilen doğru akımı (DC) alternatif akıma (AC) çevirmesidir. Bu öneminden kaynaklı olarak güneş panellerinin en maliyetli ekipmanı olarak bilinir. invertörün iç yapısında meydana gelebilecek; kısa devre oluşumları, gerilim dalgalandırmaları ya da yapısındaki kablolarda meydana gelebilecek olan olası hatalı bağlantı ve korozyonlar cihazı kullanılamaz bir hale getirebilir. Bu durumda paneller sayesinde üretilen elektriğin kullanılması mümkün olmayacaktır. invertör üzerinde bulunan ‘’kapalı’’ (off) ya da ‘’hata modu’’ (fault mode’’ uyarıları fark edildiğinde, kurulumu yapan firma ve invertör üreticisi yetkililerine danışmak en doğru adım olacaktır.

Mikro Çatlakları Dikkate Almamak

Mikro çatlaklar, paneller üzerinde zaman içerisinde oluşan ve gözle görülmesi zor olan çatlaklardır. Bu çatlaklar panelin; taşınma, üretim ve kurulum aşamalarında ortaya çıkabilir. Bu çatlaklar, ilk kurulum ve zamanla elektrik üretimi performansı olarak çatlak boyutlarının büyümesiyle, panelden alınan verimin düşmesine neden olabilir. Mikro çatlak oluşumu meydana gelen güneş panellerinin tamiri mümkün olmadığından, tek yapılabilir olan bu cihazları yenisi ile değiştirmektir. Mikro çatlaklar güneş panelinin enerji üretimini sekteye uğratmasına neden olduğunda, bu durumda vakit kaybetmeden yeni bir güneş paneli satın almak gerekir.

Firma Seçimi

Güneş enerjisi panelleri, yaklaşık olarak 30 yıla yakındır enerji üretimini ücretsiz ve çok temiz bir şekilde karşılamayı sağlayan bir sisteme sahiptir. Bu şekilde enerji tasarrufu ile aynı zamanda çevre sağlığı için güvenilir bir üretim imkânı sunan panellerin garanti süresinin olmaması mümkün değildir. Bu konuda müşteriler için, firmanın müşteri hizmetleri ve servis kalitesi odak noktası olmadığında, istenmeyen sorunlar yaşanma ihtimali her zaman vardır. Sistemin arızalanması durumunda, en hızlı ve etkili çözümler kurulumu yapan firma tarafından sağlanabilir. Ayrıca güneş paneli sistemlerinin bakımı gibi işlemleri için firmayla çalışmak önem arz eder. Dolayısıyla güneş panelinden elde edilmesi hedeflenen enerji verimliliği her zaman korunabilir.

Bu çerçevede önemli bir ekipman olarak görev alan inverterlerin de garanti kapsamına dikkat etmekte fayda vardır. İnverterler için en az 5 yıl, en fazla 10 yıl garanti süren firmalar bu konuda avantaj sağlamasına neden olur. Bununla birlikte panel performans garantisinin en az 25 yıl olması beklenir. Bir diğer önemli konu ise panelin kurulum garantisine sahip olmasıdır. Kurulum hizmetlerini sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde yerine getiren bir firmanın, yazılı olarak da bir garanti şartnamesi sunması gerekir. Günümüzde güneş enerjisi panellerinin garanti süresinin en az 3 yıl olduğu ifade edilebilir.

Güneş paneli sistemleri, uzun vadeli bir yatırım olduğundan dolayı en az 30 yıl enerji üretebilen ve sizi en şebekeye bağlı kalmaya mecbur kalmaktan kurtararak, sistemin elemanlarını seçerken çok daha titiz bir yaklaşım sergilemenizi hedefler. Aksi takdirde sistemde aksamalardan dolayı rahatsızlık ortaya çıkabilir iken, aynı zamanda ortaya çıkan ek masraflardan kaynaklı sistemi kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, mümkün olduğunca bu unsurlara dikkat edilmelidir. Olası riskleri en aza indirmek ve 30 yıl boyunca sorunsuz, saat gibi işlemeye devam eden bir sistem kurabilmek için iyi panel seçimi, iyi mühendislik ve iyi solar sistem ürünlerine odaklanmalı ve tüm bunları bütüncül olarak değerlendirmelisiniz.

Güneş Enerjisi Panel Üretiminde Minas Enerji Güvenilirliği

Güneş enerjisi, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olmasından kaynaklı son dönemde özellikle ticari ve sanayi alanlarında elektrik enerjisinden tasarruf edilmesini sağlar. Dolayısıyla bu işletmeler için ana kalem gider olan elektrik faturasından düşüş yaşanacak ve genel maliyetler düşüşe geçecektir. Bu noktada güneş enerjisi paneli seçiminde bazı kriterleri dikkat almak ve buna uygun seçimler yapmak, çok daha uzun ömürlü ve sorunsuz bir güneş paneli kurulumu deneyimi yaşamanızı sağlar.

Firma seçimi, güneş enerjisi paneli kurulumu konusunda kaliteye sahip olmanın ilk adımı olduğundan çok titiz davranmak gerekir. Minas Enerji, bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkan oldukça nitelikli bir firmadır. Uzun yıllardan beri bu sektörde verdiği hizmetlerle başarısını ispat etmeyi başaran firmamız için, öncelikli olan daima müşteri memnuniyetine sahip olmaktır. Sizde Minas Enerji ile güneşin sınırsız ve çevre dostu özelliklerini keşfetmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.