Güneş panelleri, güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürmeyi sağlayan son derece işlevsel cihazlar olarak karşınıza çıkar. Güneş panellerinin dolu, rüzgâr ya da diğer dış etkenlere uzun süre maruz kalmadığı sürece çok uzun yıllar elektrik üretmeye devam edebilir. Güneş enerji sisteminden en etkin şekilde faydalanmayı sağlayan güneş enerjisi panellerinin ömrü yaklaşık 25 yıldan 30 yıla kadar dayanabilecek uzunluktadır. 30 yıldır elektrik üreten bir güneş paneli hala enerji üretimine devam edebilir.

gunes-paneli-omru-kac-yil.jpg

Fotovoltaik güneş panelleri, güneşten elektrik üretme konusunda üstün başarı sergileyen ve bu sistemle yaygın şekilde kullanılan önemli bir teknolojidir. Güneş panellerine çarpan güneş ışınlarından elektrik üreten bu cihazların doğrudan elektrik üretmesinin yanı sıra uzun bir çalışma ömrü olmasından kaynaklı her geçen gün çok daha fazla rağbet görmektedir.

Güneş paneli üreticileri güneş panellerinin zaman içerisinde daha az elektrik üretebileceğiniz göz önünde bulundurmanız gerektiğini ifade eder. Dikkat çeken azalmış güç çıkışı bozulma oranı olarak isimlendirilir. Bir güneş panelinin bozulma oranına erişmesi yaklaşık olarak %0,5’tir. Bu durum güneş panellerinin verimliliğini azaltarak yılda %0,5 oranında enerji üretiminin azaldığı anlamına gelir. Buna bakıldığında bir güneş panel, 20 yıl sonra hala orijinal çıkıntısının yaklaşık %90 oranında çalışmaya devam edebileceği öne sürülür.

Güneş Panellerinin Ömrü Ne Kadardır?

Güneş panellerinin bozulma ihtimali, panel üreticisinin kullandığı teknoloji ve panelin marka kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Üst düzey kalite standartlarında güneş paneli üreticileri arasında yerini alan Minas Enerji, %0.3 gibi çok düşük bir oranda bozulma ihtimali olan güneş enerjisi panelleri sunarak elektrik üretimi konusunda beklentilerinizi karşılarken elektrik faturasının düşmesini sağlar. Daha düşük bir bozulma oranıyla kullanıcıya sunulan güneş panellerinin ömrü boyunca ürettiği enerji miktarı çok daha fazladır.

Güneş panelleri, genel olarak 20 yıldan daha fazla bir ömrü olacak şekilde dizayn edilen cihazlardır. Minas Enerji bu anlamda güneş panellerini kullanıcıya sunarken yüksek performans garantisi ile birlikte sunar. Bu performans garantisi aslında güneş panelinin ne kadar uzun ömürlü olacağına dair bir tahmin ortaya koyar. Panellerin belli bir seviyede enerji üreteceğine dair garantisini kullanıcılara sunmak için verilen bu performans garantisi yaklaşık 25 yıl gibi bir süreye tekabül eder.

Güneş panelleri doğru şartlar altında kullanıldığında son derece dayanıklı ve yıllar boyunca kullanıma uygun ürünlerdir. Minas Enerji, güneş panellerinin dayanıklılığını ölçmek için yüksek rüzgârlara, yoğun kar kütlelerine ve dolu tanelerine cihazı maruz bırakacak test işlemlerini gerçekleştirir. Bir güneş panelini kullanırken uzun yıllar boyu sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için en sağlıklı yol güvenilir ve nitelikli firmalarla yönelmektir. Firma kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir güneş enerji paneli, doğru adresten satın alındığında sorunsuz, konforlu bir kullanım deneyimi sunar ve bu durum beklentileri karşıladığı anlamına gelir.

Güneş enerjisi panelleri farklı sebeplerden dolayı beklenen tarihten çok daha önce bozulabilir. Bu ürünlerde yoğun şekilde kirlenme meydana geldiğinde, iklimde aşırı ve sert değişiklikler meydana geldiğinde ya da yanlış monte edildiği takdirde daha büyük ölçüde bozulmaların meydana geldiği görülür.

Güneş panelleri çok az bakım ve onarım gerektiren önemli bir teknolojidir. Güneş panellerinin verimliliğini arttırırken enerji üretimini iyileştirmek için bulunduğu bölgeye göre yılda bir kez temizlik yapılması tavsiye edilir. Güneş enerjisi sistemi elektrik faturasını azaldığından giderleri azaltan çok önemli bir teknolojik yatırımdır. Bu yatırımı yaparak elektrik üretimine başlamadan önce güneş paneli ve ilgili ekipmanlar hakkında çok geniş bir araştırma yapmak ve konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Faydalı kullanım ömrü ve bozulma oranları, farklı markaların güneş panellerini birbiriyle kıyaslarken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken önemli bir noktadır.

Güneş paneli üreticisi olarak farkını ortaya koyan Minas Enerji, güneş panellerinin ömrü ne kadar olmalı ya da bu ürünleri daha uzun ömürlü hale getirmek için ne yapılmalı gibi sorulara seçkin tasarımlarla cevap verir. Firmamızın ürettiği güneş panellerinin sıcak ve soğuk dengesine, çok ağır hava koşullarına karşı dayanıklı olacak özelliklerde tasarlandığı bilinmelidir.

Güneş panelimin ömrünü nasıl uzatırım diye düşündüğünüz zamanlarda, bu sistemin ömrü için bir sayı belirtmekten ziyade daha önemli olan panellerin verimliliğini azaltabilecek faktörleri bilmek ve bu verimsizliklerin önüne nasıl geçmeniz gerektiğine hâkim olmanızdır. Yıllık olarak bir güneş enerjisi panelinin aşınma ve yıpranmadan ötürü beklenen en yüksek verim kaybı %5’tir. Ancak Minas Enerji kalitesinde tasarlanan güneş enerjisi panellerinin bu kadar büyük kayıplar yaşaması mümkün değildir. Kullanılmış ve eskiyen panellerin üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu ürünlerin çalışmaya başladıktan 25 yıl sonra orijinal verimliliğinin %88 oranında çalışmaya devam ettiği gözlemlenmiştir. Herhangi bir teknolojik ekipmanda olduğu gibi güneş enerjisi sisteminde de hafif kayıplar yaşamak oldukça normal bir durumdur. Doğru bir rutin bakım uygulandığında bu kayıplar önemsiz ve düşük kalabilir.

Güneş enerjisi panelini mümkün olduğu kadar uzun süre boyunca aynı verimli performansla kullanabilmenin bazı yolları vardır. Sisteme fiziksel anlamda herhangi bir zarar verilmesinin önüne geçmek, sistemi düzenli aralıklarla temizlemek, rutin bakımlarını hiçbir şekilde aksatmamak, panellerin servis sağlayıcılarını kontrol ettirmeyi aksatmamak gibi adımlar güneş panelinin ömrünü uzatmak için doğru adımlardır.

Güneş panellerinin ömrü doğru koşullar sağlandığında çok daha uzun olabilir. Yalnızca her yıl aktif şekilde hiç durmadan çalışmaya devam eden güneş panellerinin çevre koşullarına ve rutin bakımlarına bağlı olarak bir miktar verim düşüklüğü meydana gelebilir. Her yıl yaklaşık %1 oranında bir verim kaybı yaşayan güneş paneli, 50 yıl geçse bile ilk çıkış gücünün yarısı kadar enerji üretmeye devam edeceği anlamına gelir. 50 yıl geçse bile güneş panellerinin elektrik üretimi devam edebilir. Yani güneş panellerinin ömrünün verimliliği %50 oranında kayba uğradığında ya da bu süreyi geçtiğinde bittiği söylenebilir.

Güneş panelleri için tam olarak bir ömür biçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Fotovoltaik güneş panel teknolojisi, ticari olarak aslında yeni bir teknoloji olarak kabul edilir. Dünya üzerinde 15 yıldan yaşlı olan güneş paneli sayısı son derece düşük olduğundan, bu durum aslında bir panelin ömrünü tam olarak tespit etmek konusunda önemli bir engel teşkil eder. Elektrik üretimi için tercih ettiğiniz güneş panelinin kaliteli ellerden çıkmış olması, dayanıklı ve uzun ömürlülük konusunda kalitenin asla tesadüf olmadığını uzun yıllar sonunda size ispat edeceğinden Minas Enerji kalitesine yönelmek her bakımdan kar etmenizi sağlar.

Uzun Ömürlü ve Dayanıklı Güneş Enerjisi Panelleri Minas Enerji’de

Yenilenebilir enerji kaynakları ile çevre dostu ve insan sağlığını önemseyen bir çalışma prensibi ile teknolojiden faydalanarak akılcı tasarımları önünüze seren Minas Enerji, uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesiyle memnuniyet odaklı çalışma prensibini ispat etmeyi başarmıştır. Enerji ve teknolojiyi bir arada kullanarak yenilikçi cihazlarla enerji üretimi konusunda fark yaratacak tasarımlara imza atan Minas Enerji güvencesini deneyimlemek ve gönül rahatlığıyla güneş paneli gibi cihazları kullanabilmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarından hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, yenilikçi teknolojiyi enerji ile birlikte avantaja çevirmenin tek adresi olmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.