Güneş paneli arızaları ve çatı ges sistemi arızalarında güneş enerjisi sistemlerindeki verimliliğin düşmesine neden olan unsurlar olarak karşınıza çıkar. Sağladığı avantajlı özellikleri, maliyetleri azaltması gibi etkenler, güneş enerjisi santrallerine olan rağbetin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle güneş panellerinin yapı ve binalarda kullanımına daha sık yer verilmeye başlanmıştır. Kurulum sırasında uzun yıllar kullanım hedeflenen bu ürünlerin olası arızalarında panellerin tamirinin doğru ve en kısa zamanda yapılması şarttır.

gunes-paneli-arizalari-nelerdir.jpgYenilenebilir enerjinin günümüzde çok daha iyi fark edilmesi, panel teknolojisinin her geçen gün daha fazla genişleyip birim maliyetlerinin azaltılması hedeflenen binalarda güneş paneli sistemlerinin kullanımın daha da yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Bu bağlamda tüketiciler için elektrik üreten güneş panelleri, elektrik üreterek faturaların azalmasına olanak sunarken, diğer yandan ihtiyaç fazlası üretimleri şebekeye satar hale gelebilirler.

Bu avantajlı yönleriyle kullanıcılarının beklentilerini karşılayan güneş paneli sistemlerinin, her sistemde olduğu gibi bazı dönemlerde arıza ve sorun çıkarması olağandır. Yaşanan bu teknik olan ya da olmayan sorunların neticesinde güneş panelinde elektrik üretim miktarında azalma görülmesi ve cihazın verimliliğinin düşmesi kaçınılmazdır. Hatta bazı durumlarda güneş enerjisi panellerinin üretim yapamaz hale geldiği görülebilir. Oluşan arızanın boyutuna göre değişkenlik gösteren bu arızaların maliyeti de sistemin amortisman süresini uzatan bir unsur haline gelebilir.

Yanlış uygulama ve zamanında yapılmayan bakım ve gereksiz izlemeler nedeniyle, güneş panelleri üzerinde geri dönülmez hasarıyla karşılaşmak günümüzde oldukça mümkündür. Yapı ve binalar için uygulanan güneş paneli sistemlerden genellikle karşılaşılan arıza durumları bellidir. Bu arıza çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İnverter Arızaları

Güneş enerjisi panellerinin sistemlerinde yer alan en önemli parçalardan biri inverterdir. Bu parçanın görevi paneller aracılığıyla üretilen doğru akımı (DC) alternatif akıma (AC) çevirmeyi sağlamasıdır. Bu parçanın önemine karşılık olarak güneş panellerinin içerisinde yer alan en maliyeti yüksek ekipman olduğu ifade edilebilir.

Söz konusu inverterin iç yapısında meydana gelebilen kısa devre oluşumları, gerilim dalgalanmaları ya da iç yapısında yer alan kablolarda oluşabilecek korozyonlar ve hatalı bağlantılar cihazı bir daha kullanılamayacak hale getirebilir. Bu durumda ise güneş panellerde üretilen elektrik enerjisi tüketici tarafından kullanılamaz. İnverterin üzerine bulunan ‘’kapalı’’ (off) ya da ‘’hata modu’’ (fault mode) uyarısı görüldüğü an, kurulumu yapan firma ya da invertörün üreticisine başvurmak en doğru adım olacaktır.

Kablo Arızaları

Güneş panellerinde kullanılan kablolar bazı zamanlarda kötü hava şartları, nem ya da fare ve yılan gibi çevresel faktörlerden kaynaklı yıpranarak korozyona uğrayabilir. Ayrıca bazı zamanlarda kablo gevşemelerinin meydana geldiğinde görülebilir. Bu sorunların sık sık yaşanması halinde kısa devre oluşumu, güç düşüklüğü ve hatta ileri seviyede yangın riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Olası kablo arızalarının önüne geçmek için güneş paneli sisteminin düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Olası bir arıza durumunda kablolara zarar geldiği fark edildiği an yetkili güneş paneli üreticisinden yardım almak tavsiye edilir.

Mikro Çatlaklar

Mikro çatlaklar, paneller üzerinde oluşan ve gözle görülmesi mümkün olmayan çatlaklar olarak dikkat çeker mikro çatlaklar panelin; taşınma, kurulum, üretim aşamalarında da ortaya çıkabilme ihtimali bulunan istenmeyen bir durumdur. Bu çatlaklar, ilk kurulum ve sonrasında elektrik üretim zamanlarında etkisini tam olarak göstermese bile ilerleyen dönemlerde çatlakların daha da büyümesinden dolayı panelden alınan verimin düşmesine neden olabilir. Çatlakların oluştuğu bu panellerin tamir edilmesi mümkün olmadığından, bu sorunun tek çaresi panelin yenisi ile değiştirilmesi olacaktır.

Sıcak Alanlar

Panel üzerinde yer alan belirli bölgelerin çok fazla ısınması ile aşırı yüklenmesi durumu panelin arızalanmasına neden olabilir. Özellikle de bağlantı noktalarının kötü şekilde lehimlemesi halinde panelin kirliliği sıcak bölgelerin oluşmasına sebep olabilir. Sıcak bölgeler, kısa devre durumlarının yaşanmasına ve panelin düşük verim ile üretim yaparak kullanıcı beklentisinin karşılanmasının önüne geçmesine neden olurken, diğer yandan güneş enerjisi panelinin ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Salyangoz İzleri

Güneş paneli arızalarının bir diğer orta çıkan arızalarından birisi de salyangoz izleri ismi verilen kirlilik çeşididir. Bu durumun salyangozlarla bir alakası olmadığı gibi güneş panellerinin üretiminden sonraki birkaç yıl içerisinde ortaya çıktığı görülür. Bu panellerin imalatı sırasında kullanılan kusurlu gümüş macunu gibi farklı etkenlerden kaynaklanan bu kir, kahverengi düz bir çizgi olarak gözüktüğünden dolayı ismi salyangoz izi olarak nitelendirilir. Salyangoz izi, güneş panellerinde nem oluşmasına neden olur. Dolayısıyla oksidasyon gerçekleşerek sistemin beklenen performansı ile çalışma kararlılığı uzun vadede zarar görür. Salyangoz izleri bazı durumlarda güneş paneli sistemlerinin mikroskobik çatlaklarından da kaynaklı olabilir.

PID Etkisi

Potansiyel Kaynaklı Bozulma (Potential İnduced Degradation) güneş panelinde olması istenmeyen bir durum olarak bilinir. Bu söz konusu etki, basit bir deyimle panelin içerisinde yer alan yarı iletken malzeme ile panel çağı ya da çerçevesi arasında ortaya çıkan gerilim farkı nedeniyle cam üzerinde pozitif yük birikimin meydana gelmesi durumudur. PID etkisinin sonucunda, güneş enerjisi panelinin performansında ve kullanım ömründe büyük bir düşüş meydana gelir. Bu olumsuz etkinin önüne geçmek amacıyla kurulum öncesinde PID etkisine dayanıklı bir panel seçimi yapmak çok daha doğru ve uygun bir tercih olacaktır.

Kuş Yuvaları

Hem güneşten korunma hem de sıcaklık açısından çatı ve güneş paneli arasında kuşlar için ideal yuva noktaları vardır. Yuvaya giren ve çıkan kuşlar bir süre sonra kablolara zaman verebildiğinden, kuşlar paneller üzerinde pislik birikmesine neden olabilir. Bundan dolayı enerji üretiminin düşme ihtimali vardır. Panel temizliğinin sıklaştırılması ile bu sorun çözülebilir olsa bile, hatalı temizlik uygulamaları nedeniyle panellerde istenmeyen arızaların ortaya çıkması ihtimaller arasındadır. Kalıcı bir tedbir uygulaması, kuşların panellerin arasında girmesini önlemek için basit bir tel çerçeve uygulaması ile mümkün olacaktır.

Güneş Paneli Arızası Durumunda Ne Yapılmalı?

Güneş paneli kurulumu yapan şirketler, sistem için genel olarak 2 ile 10 yıl arası bir servis garanti süresi verir. Bu sebepten kaynaklı ilk olarak kurulum sırasında alınan servis garanti süresini kontrol etmekte ve garanti süresi içerisinde ise güneş paneli arızası bildirimini kurulumu yapan firmaya yapmakta fayda vardır. Sistem hakkında gerekli teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin yaptığı müdahaleler, daha büyük ve geri dönülmez sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir eğer garanti süresi dolmuşsa, yalnızca GES kurulumunu yapan firma ile değil herhangi bir güneş paneli kurulum şirketinden destek alabilirsiniz.

Güneş paneli sistemlerinin arızalandığını anlamak için, sistemin hiç çalışmaması ya da normalden daha az çalışmaya başlamasının fark edilmesi sonucunda tespit edilir. Ayrıca bazı durumlarda inverter gibi ekipmanlarında hata uyarısı verdiği görülebilir. Arıza durumunun bu aşamaya kadar fark edilmemesi halinde, sonraki aşamada daha büyük ölçekli sorunlar ve enerji üretiminin uzun süre durması kaçınılmazdır. Özellikle güneşli günlerde ortaya çıkabilecek arızalar, çok önemli bir üretim kaybı yaşanmasına neden olur. Bu durum ise kapalı havalara bağlı olmayan enerji kaybı olarak nitelendirilebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için periyodik olarak güneş enerjisi panellerinin bakımının yapılması son derece önemlidir. Herhangi bir sorun olmasa bile belli aralıklarla güneş paneli bakım ve onarımının yapılması şarttır.

GES Kurulumu Minas Enerji ile Üst Düzey Kalite Standartlarında

Yenilenebilir enerjinin sonsuz gücü olan güneşten maksimum verim elde etmek ve bu enerjiden elektrik gibi birçok enerji kaynağı elde etmek günümüzde birçok avantajı da beraberinde getirir. Bu sayede özellikle ticari ve sanayi alanında işletmeler ek maliyetlerin düşmesini sağlarken kurum adına ayrıcalıklı olanaklarından faydalanma imkânı bulabilir. Bu anlamda Minas Enerji üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışını bulabileceğiniz oldukça kaliteli bir firma olarak hizmet vermeye devam eder. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve ticari işletmelerin bir adım öne çıkmasını sağlayan imkanlarıyla Minas Enerji yenilenebilir enerjiden yüksek verimlilik elde etmenizi sağlar.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.