Yenilenebilir enerji kaynaklarına en güzel örnek olan güneş enerjisi, fosil yakıtlarla enerji üretmek istemeyen pek çok ülkede temiz enerji olarak rağbet görmeye başladı. Dünya genelinde güneşten elde edilen enerjinin öneminin fark edildiği ve buna bağlı olarak pek çok ülkede elektrik üretim tesisinin geliştirilmeye başlandığı söylenebilir. Çatılarda güneş enerjisi kullanan ülkeler, bu şekilde üretilen gücün çok daha temiz, çevre dostu ve düşük maliyetli olduğunun farkında olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle enerji açığı bulunan ülkeler adına çok önemli bir fırsat şeklinde değerlendirilen güneş enerjisi yatırımları, yatırım fırsatı en fazla artan listeler arasında yer alıyor.

gunes-enerjisini-en-cok-kullanan-ulkeler.jpg

Pek çok ülkede güneş enerjisi yerine hala doğalgaz, kömür ve petrol gibi enerji kaynaklarına güvenilse bile yenilenebilir enerji kaynağı olarak dikkat çeken güneş panellerine yatırım yapan ülke sayısı da oldukça fazladır. Bu ülkeler çok büyük projeleri finanse etmekle kalmayıp tüketicilere ev ortamında, çatılarda güneş panellerine yer vermeleri adına teşviklerde bulunuyor. Gerçekleştirilen bu iki faaliyette çok büyük ölçüde iş fırsatı yaratıyor ve sonuç olarak enerji endüstrisinde sürdürülebilir ve yenilenebilir bir geleceğin kapılarını sonuna kadar aralıyor.

Güneş enerjisi kullanan ülkeler başlıca şu şekilde sıralanabilir;

  • Çin:  Çin, dünyada en büyük güneş enerjisi üretimine sahip olan ülke olarak bilinmektedir. Bunun sebebi Asya ülkelerinin güneş enerjisine çok büyük ölçüde yatırım yapması ve buna bağlı olarak en kaliteli ekipmanların Asya ülkelerinden gelmesidir. Çin’de güneş enerjisi üretebilmek için son yıllarda dâhil edilen ekipmanların birçoğu ülkede yerel şekilde üretilerek sunulmaktadır. Bu ülke fotovoltaik (güneş panellerinden faydalanarak) hem de güneş termal üretimi söz konusu olduğunda en büyük ve önemli üretici konumunda yer alıyor. Özetle, en büyük üç adet fotovoltaik enerji istasyonu dâhil olmak üzere güneş enerjisi üretimi yapan en büyük çöl parkı da Çin’de yer alıyor.

  • Amerika Birleşik Devletleri:  Amerika Birleşik Devletleri, en fazla güneş enerjisi üretimi yapan ülkeler arasında şu anda başta yer almaktadır. Hatta listede en güçlü rakip olarak yer aldığı söylenebilir.  Dünyanın en çok güneş enerjisi üretimi yapan ikinci ülkesi olarak dikkat çeken Amerika Birleşik Devletleri, bununla birlikte 10.600 MW ile 50 GW güneş enerjisi olan dünyada en büyük enerji kapasitesine sahip enerji santrallerinin bulunduğu ülkedir. Amerika’nın güneş enerjisi üretiminde lider konumda bulunan eyaleti ise Calfornia’dır. Bu ülkede üretimi sağlanan güneş enerjisinin pek çoğunluğu çatılarda güneş panelleri kullanarak fotovoltaik sistemlerden gelmektedir. Amerika, bireysel olarak halkı ve işletmeleri güneş enerjisi kullanımına teşvik etmektedir. Bununla birlikte ortalama 29 ülke, yenilenebilir enerji üretimini mecburi kılmayı sağlayan bir takım kurallar koymuştur. Ayrıca kişilerin güneş enerjisiyle çok fazla ilgilenmeye başlamasından sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan neredeyse 700.000’den fazla ticari işletme ve evler güneş enerji sistemleri sayesinde, güneş enerjisi üretmeye ve her bakımdan avantaj sağlamaya başlamıştır.

  • Almanya:  Almanya’da üretilen güneş enerjisi sistemlerinin neredeyse hepsi fotovoltaik paneller kullanılarak üretilmektedir. Ayrıca ülkede elektrik kullanımının %8,6’sı da güneş enerjisinden gelmektedir. Almanya, çok uzun yıllardan bu yana PV üretiminde lider ülke olmakla beraber 2019 yılında kişi başına güneş PV söz konusu olduğunda en yüksek sıralamasıyla ön plana çıkmıştır. Ayrıca bu ülke yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak elektrik üretiminin yaklaşık %80’ini bu yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlamaktadır.

  • Japonya:  Japonya, en fazla güneş enerjisi üreten üçüncü ülke olarak sıralamada yerini almıştır. Ayrıca Japonya, 1990’lı yıllardan bu yana güneş enerjisi üretimi konusunda derin araştırmalara imza atmaya devam ediyor. Bu sayede 2005 yılında nükleer kazanın ardından ülkede var olan nükleer santrali kapatarak buna ihtiyaç duymadan yenilenebilir enerji üretebilen bir kaynak bulmuştur. Son olarak Japonya hükümeti ülkede yıllık enerji talebinin yaklaşık olarak %10’unu güneş enerjisi kullanarak daha kısa süre içerisinde üretebilmeyi hedefliyor.

  • Türkiye:  Türkiye güneş enerjisi söz konusu olduğunda dünya üretiminin ortalama %1,5 oranında bir kurulu güce sahiptir. Bunun sebebi, Türkiye coğrafi olarak çok şanslı bir konumda yer almaktadır. Bu yüzden ülkemizde güneş enerjisi üretim fırsatı son derece yüksektir. Türkiye’de günde ortalama 7 saat güneşlenme mümkündür. Ayrıca ülkemizde yıllık olarak enerji talebinin yaklaşık %5,1’ini güneş enerjisinden aldığı ifade edilebilir.  

Güneş enerjisi, sokak aydınlatmaları başta olmak üzere jeneratörler, sıcak sular ve daha pek çok alanda aktif şekilde kullanılan çok önemli bir kaynaktır. Bu enerji kaynağının verdiği güçten dolayı pek çok ülke bu alanda yatırıma hız vermeye devam ediyor. Ayrıca Avrupa Birliği Ülkeleri, güneş enerjisi alanında yatırım yapabilmek için ortak alanlar kurmaya başlamıştır. Bu yeni teknolojinin hayata daha rahat geçirilebilmesi için destek örgütleri kuruludur ve Türkiye’de bu konuyla alakalı özel bölgeler kurulmaya başlanmıştır.

Temiz Enerji Kaynağı İçin Minas Enerji

Yenilenebilir enerji kaynağı insan sağlığı ve çevre adına olmazsa olmazdır. Bunun için çeşitli üretimler yaparak her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Minas Enerji, gelişmiş teknolojik imkânları kullanarak sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda büyümeye ve değişmeye devam ediyor. Sizde temiz, kaliteli ve çevrecilik esaslı enerji tedariği için web sitemizi ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.