Güneş enerjisi kredi faiz oranları, birçok firmanın lisanssız yenilenebilir enerji kaynakları ve mahsuplaşma yasası onaylandıktan sonra, bankaların verdiği krediler sayesinde yeşil enerji kaynaklarına ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerjiye sahip olma imkânı verir.

gunes-enerjisi-kredi-faiz-oranlari.jpg

GES kredisi, yani güneş enerjisi sistemleriyle alınan güneş enerjisi kredisi olarak da nitelendirilen ve bankaların tüketicilere, KOBİ’lere kendi enerjilerini üretebilmeleri için verdiği bir kredi türüdür. Bilindiği gibi günümüzde ev ve işyerlerinin enerji tüketim oranı her yıl artmaya devam eder. Artan bu enerji ihtiyacı, Türkiye gibi gelişmeye devam eden ülkeler için önemli bir maliyete neden olur. Doğal kaynakların; kömür, petrol, doğalgaz gibi mineral ve hazların kısıtlı olması, mal fiyatlarının sürekli olarak artmasına neden olur. Söz konusu bu artış ise ilkelerde maliyetlerin artmasını sağlar. Elektrik tüketim maliyetlerinin artması, ev halkının ve küçük ve orta ölçekli çalışmalar yapan işletmelerin kendi enerjileri üretmeye yönlendirdiğinden dolayı, bankalar güncel enerjisi destek kredisi ile bu ihtiyaca fon sağlar.

Güneş; güneş sistemi içerisinde bulunan özellikle canlı yaşamın olduğu dünyamız için sınırsız bir enerji kaynağı sağlar. Kimyacı ve fizikçilerin yaptığı çalışmalara göre ise, en azından 4 milyar yol daha güneş dünyamıza enerji sağlamaya devam edecektir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, güneş enerjisinden faydalanmak üzere birçok farklı icat ve yeniliğin ortaya çıkmasını sağlar.

Güneş ışınlarının daha dik bir açıyla geldiği şekillerde, birçok kişi enerji ve su ihtiyacını güneş panelleri ile sağlar. Güneş ışınlarını, elektrik enerjisine çeviren güneş enerjisi sistemleri sayesinde artık evlerin, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kendi elektrik üretimini yapmasının önü açılmıştır. Bu konuda devlet ise kWh saat başına 10 yıl boyunca 13.3 cent alım garantisi sunar.

Güneş Enerjisi Destek Kredisi

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı Güneş Bilgi Merkezi, vatandaşların kendi enerjileri kendileri üretebilmesi ve fazla enerjiyi devlete satmak konusunda bazı teşvikler sunmaya başlamıştır. GES kredisi ise bu çerçevede devletin desteklediği krediler arasında yer alır. Enerji Bakanlığının Türkiye genelinde yaptığı bir çalışmada, Türkiye’nin potansiyel güneş enerjisi ile bilgiler toplanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına göre, ülkemizin yıllık güneşlenme süresi 2.741 ortalama olarak günlük 7,5 saate denk gelir. Bu güneşlenme süresi ise elde edilebilecek güneş enerjisi ile yıllık olarak 1.527 kWh/m, günlük ise 4.18 kWh/m olarak tespit edilmiştir.

Öz tüketim amaçlı GES yatırımlarına finansman veren bankalar, bu konuda yenilebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden faydalanarak küresel ısınma başta olmak üzere dünyayı tehlikeye atan tüm zararlı atıkların neden olduğu sorunların en aza indirilmesi hedeflenir. Enerji Bakanlığının, Avrupa Birliği’nin ve Dünya Bankası’nın son dönemlerde çok yoğun bir şekilde desteklediği güneş enerjisinden elektrik elde edilmesine yönelik olarak yatırım yapmak isteyen bankalar güneş enerjisi sistemleri kredisi vermektedir. GES kredisi veren bankaları ev ve kombiler için birbirinden ayrı imkânlar sunar.

Buna bağlı olarak GES kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanır:

Garanti Bankası

Garanti Bankası, çok büyük enerji üreticilerinin yanı sıra, tesis kurulumu 1MW altında olan, lisanssız elektrik üretim projeleri ve tesis kurulumu için ideal bir finansman desteği sunar. Güneş enerjisi kredisi olarak da nitelendirilen Garanti Bankası GES kredi, 2 yıla varan geri ödemesiz şekilde sunulan kredi imkânları sunar.

Ayrıca kredi şartları şu şekildedir:

 • En az bir elektrik aboneliği olan ve güneş enerjisini kullanarak 1 Megawatt ve altında lisanssız elektrik üretimi yapmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler başvuruda bulunabilir,
 • Kredi kullanımı sırasında, elektrik şebeke işletmesiyle imzalanan Bağlantı Anlaşması mutlaka ibraz edilmelidir. Ayrıca diğer ek koşulların yerine getirilmesi de önemlidir,
 • 2 yıla varan geri ödemesiz dönem imkânı sayesinde, nakit akışına uygun bir ödeme planı oluşturarak krediden yararlanmak mümkündür,
 • Kredi ister Türk Lirası, ister döviz olarak tercih edilebilir. Taksitleri ise şirket hesabından otomatik olarak çekilir,
 • KOBİ’ler ve sabit gelirli olan kişiler için, nakit akışlarına en uygun şekilde kredi vadelendirilmesi yapılır,
 • Güneş enerjisi tesis kurulumu ile 1 MW anında elektrik üretimi yaparak, elektrik ihtiyacını kendi karşılaması ve maliyetleri düşürmenize fırsat verir,
 • Tüketimin 1 Mw altında olması, kalan üretimi yasal düzenlemelerle devlete satarak kredi ödemelerine destek vermek için avantajlıdır. Yasalara göre ayrıca 10 yıl satın alım garantisi söz konusudur,
 • Üretilen fazla elektrik, yasal düzenlemeler 10 yıl süre ile tespit edilen tarife üzerinden satın alım garantisine sahiptir.

Garanti BBVA

Güneş enerjisi tesis kurulumu ile 1 MW ve altında olan lisanssız elektrik üretimi projeleri için uygun finansman desteği Garanti BBVA farkıyla sunulur. Bu güneş enerjisi kredisi ile güneş enerjisinden lisanssız elektrik üretimi projelerinin finansmanın uygun şartlar ve 2 yıla varan geri ödemesiz dönem fırsatından faydalanmak mümkündür. Bu sayede kendi elektrik enerjisini üreterek hem çevre dostu kaynak kullanımının yaygınlaşmasını destekler, hem de genel maliyetleri düşürebilirsiniz. Lisanssız elektrik üretim projeleri; yasal düzenlemeler ile devlet tarafından desteklenir. Üretilip kullanılmayan elektrik enerjisi için 10 yıl süre ile belirlenen tarifeden ilgili olan görevli tedarik şirketi tarafından satın alım garantisi de vardır.

İş Bankası

İş bankası; sunduğu GES kredi ile lisanssız elektrik üretimi kredisine destek verir. Kurulu gücü 5 Megawatt ve altında olan her türlü yenilenebilir enerji kaynağına dayanan elektrik üretimi için finansman desteğinde yer alan İş Bankası, bu sayede ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefler. Bu kaynaklar arasında yer alan güneş, rüzgâr enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları sayılabilir. İş Bankası, çevre dostu yatırımlar sayesinde uzun vadede çevre kirliliğinin önüne geçmeyi sağlar.

İş Bankası GES kredisi şartları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • İhtiyaç kredilerinden farklı olarak, 10 yıla kadar vadeli kredi kullanımına imkân verir,
 • Kredi Türk Lirası ya da Dolar olarak verilebilir,
 • Lisanssız elektrik üretim kredisi, talep edilirse ilk yıl ödemesiz verilebilir. Bu süre ise en fazla 12 aydır,
 • Elektrik abonesi olduğunu gösteren belge, bağlantı anlaşması ve tesisin sigortalandığına dair belgeler ibraz edilmelidir.

Avantajları ise:

 • Lisanssız elektrik üretim projeleri; EPDK’dan lisans alma ve şirket kurma sorumluluklarından muaf tutulur,
 • Çevre dostu olan bu tesisler, yatırımcılar için kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılarken maliyetleri azaltma imkanı verir,
 • Üretilen ihtiyaç fazlası kısım için, belli olan 10 yıl süre ile belirlenen tarifeden ilgili şebeke işletmecisi tarafından satın alınma garantisi verilir.

Bu durum, yatırımcıların ihtiyaç duyduğu kadar elektrik üretimi yapılmasının yanı sıra, ihtiyaç fazlası üretimi şebeke işletmecisine satarak gelir elde etmesine fırsat verir.

Kredi kullanımı öncesinde, şebeke işletmecisi ile imzalanan anlaşmalar başta olmak üzere, lisanssız enerji projeleri ile ilgili alınması gereken yasal izinlere dair belgeler ve bu tesisin sigortalandığını gösteren poliçeler bankaya mutlaka ibraz edilmelidir. Yabancı para cinsinden önce yapılan kredi kullandırmaları USD ve EUR ile sınırlı kabul edilir. İş bankası, kredi koşullarını değiştirme ya da krediyi istediği zaman ayrı bir bildirimde bulunmaksızın sona erdirilme hakkını her zaman saklı tutar.

Sürdürülebilir Enerji Minas Enerji Güvencesinde

Güneş enerjisi santralleri, alanında bir çözüm ortağı olarak ticari ve sanayi alanlarında hizmet veren firmaların birçok avantajdan faydalanmasını sağlar. Güneşin temiz, sınırsız ve sürdürülebilir bir enerji, kaynağı olması, son yıllarda bu enerjiden faydalanma imkânı veren güneş enerjisi panellerine olan rağbetin artmasına neden olmuştur. Bu panellerin kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli unsur firma seçimidir. Bu konuda üst düzey kalite standartlarında hizmet veren ve güneş paneli üretiminde başarısını ispat eden bir firma, özellikle ticari ve sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerin rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlayan önemli bir adımdır.

Minas Enerji, bu konuda müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak güneş enerji santrali kurulumu yapan son derece profesyonel bir işletme olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllardır bu sektörde verdiği nitelikli hizmetlerle ön plana çıkan ve avantaj sağlayan uzun ömürlü güneş panelleri cazip fiyat seçenekleri ile sunan Minas Enerji, her geçen gün büyümeye ve rakiplerini geride bırakmaya devam eder. Temiz enerjiden faydalanırken, uzun yıllar sorunsuz güneş paneli kullanımı ile ticari işletmelerin büyümesine fırsat veren Minas Enerji kalitesini deneyimlemek için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji ile sürdürülebilir yeşil enerjiden faydalanmak ve kalite farkını avantaja çevirmek mümkündür.

Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.