Güneş enerjisiyle elektrik üretmek, güneşin sonsuz enerjisini güneş panellerinin sunduğu avantajlı yöntemler sayesinde kullanmak anlamına gelir. Uzun vadede ayrıcalıklı enerji üretimi deneyimi sunan ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten maksimum verimlilik elde etmeyi sağlayan güneş enerjisi santrali (GES) kurulumundan sonra bazı sorunlarla karşılaşma ihtimali vardır. Ticari ve sanayi alanında faaliyet gösteren kişilerin GES yatırımını yapmadan önce bu konuya dair her detayı yeterince analiz etmesi ve bütün ihtimalleri göz önünde bulundurulması, ortaya çıkan sorunlara karşı daha hazırlıklı olması açısından gereklidir. GES yatırımcılarının karşılaşma ihtimali bulunan bir takım sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

Kapasite ile İzin Süreci Sorunları

ges-yatirimcilarinin-karsilasabilecegi-sorunlar.jpg

GES yatırımı yaptırmak isteyen yatırımcıların, bu sürecin sorunsuz ilerlemesi için takip etmesi gereken bazı önemli prosedürler söz konusudur. Bu sürecin ilk aşaması ise, güneş enerjisi panelinin konumlandırılması hedeflenen lokasyonun yer aldığı dağıtım bölgesinde elektrik dağıtım lisansı sahibi olan tüzel kişilerin bağlantı görüşü ile birlikte çağrı mektubu almasıdır. Bu iznin alınabilmesi için bazı kriterler mevcuttur. Yatırımcılar bu aşamada istenmeyen bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

İlk olarak bu aşamada bilinmesi gereken her lisanssız GES, herhangi bir tüketim tesisinin enerji ihtiyacını karşılamak üzere yapılır. Güncel mevzuata bakıldığında, bu konuda aylık bir mahsuplaşma sistemi olduğu görülür. İzin alınabilir olan kapasite de tüketim tesisinin sözleşme gücü sınırlıdır. Kapasite tahsisi, direkt olarak TEİAŞ trafo merkezlerini arıza akım limitlerine bağlı olarak fiziki trafo kapasitelerine bağlı şekilde verilir. Bu durumda ise eğer öncesinde ilgili trafo ile alakalı bir merkezi kapasiteyi dolduracak kadar başvuru yapıldıysa, yeni bir başvuru için izin çıkması mümkün değildir. Erken davranarak bağlantı iznini alan ancak kapasite tahsisi yapmayı atlamış olan yatırımcıların bu imkândan faydalanma ihtimali yoktur.

İzin süreci açısından sorun olarak kabul edilebilen bir diğer durum ise yapılan başvurunun neticelenme süresidir. Başvuru sonrası izin resmi bir şekilde tebliğ edilmesi 3 aya kadar sürebildiğinden, uygulama süreci çok kısa geçen GES’ler için bu süreyi çok daha fazla uzun olarak değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte bu süreçte gerekli dokumanlar net bir şekilde belirlenmiş olsa bile, dağıtım şirketinin evrakların orjinal olduğunu tespit etmek için farklı prosedürler de işleyebilir. Kişi dağıtım şirketi orijinal belgeyi gördükten sonra kopyasını kabul ederken, bazı şirketler orjinal belgenin noter onaylı suretini şart olarak nitelendirir.

Uygulama Bölgesi Sorunları

Güncel mevzuata ve mahsuplaşma yapmak isteyen bir yatırımcıya bu uygulama için sadece bina çatıları ve cephesi için uygunluk söz konusudur. Bazı tesislerin çatı kısmının güneş enerjisi santrallerini taşıyabilecek kapasitesi olmadığından, bazı tesislerin ise mevcut enerji tüketimlerinin çatı alanına yerleştirilebilecek GES’in enerji üretiminde çok daha fazla olduğu görülür. Böyle durumlarda ise çatı alanları kullanılamaz ya da yetersiz bir kullanım sunar.

Herhangi bir arazi üzerine yapılacak olan GES’ler mahsuplaşma sistemine dâhil edilmediğinden kaynaklı, üretilen enerjinin tamamı şebekeye verilmeden tüketilse bile bu arazinin bahsi geçen tüketim tesisinin yanında yer alması gerekliliği vardır. Önceki dönemlerde aynı dağıtım bölgesinde kalma şartı ile herhangi bir yere yapılacak olan GES’le tüketim tesisi yan yana olmasa bile mahsuplaştırma imkanı varken, günümüzde bu uygulama mümkün olmadığından, çatı kapasitesi yeterli görülmeyen yatırımcıların bu konuda bir alternatif seçenek olmadığından sorun yaşaması kaçınılmazdır.

Kabul ve Onay Süreci Sorunları

Çağrı mektubu ve bağlantı görüşü alabilmeyi başaran GES yatırımcıların, prosedürün devamı olarak ilgili elektrik dağıtım şirketine proje onayı yaptırması ve sonrasında GES uygulamasını geçici bir şekilde hayata geçirmeyi sağlayacak olan kabul sürecini tamamlaması gerekir. Bu şartların tamamlanmasından sonra, aylık olarak mahsuplaşma süreci başlamış olur. Projelendirme ve proje onayı sürecinde, ürün seçimi ve tasarım konularının gün yüzüne çıkmasından sonra yatırımcıların bu konularda tecrübesi olan firmalardan hizmet alımı son derece önemlidir. Bu süreç kişisel seçimlere bağlı olarak GES yatırım maliyetini doğrudan etkiler.

Markadan bağımsız olarak değerlendirildiğinde, sistemin nasıl tasarlandığı, teknik özelliklerde hangi ürünlerin yer aldığı ilk yatırım maliyeti bakımından doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Enerji üretimi hedeflerken, verimliliği düşürmeyen tasarımlara yönelmek ve fayda sağlamayan fazla ekipman kullanmak yanlış bir yaklaşımdır. GES yatırımcılarının bu süreçte; mühendislik alt yapısı son derece güçlü ve ürünlerini iyi tanıyan firmalarla çalışması, daha verimli bir tesis işletmesine sahip olmalarını sağlarken, diğer yandan yatırım maliyetini düşürür.

Dolayısıyla uygulama ve onay süreci tamamlandıktan sonra geçici kabulün yapılması ve mahsuplaşma sürecinin vakit kaybetmeden başlatılması gerekir. Bu geçici kabul, proje onay makamı tarafından yapılabilir. Geçici kabul sırasında genellikle can güvenliği ve projeye uygun olup olmadığına dair gerekli kontroller yapılsa bile, bu geçici kabul için merkezi olarak belirlenen net bir şart bulunmadığından kaynaklı geçici kabul heyetinin inisiyatifi kullanılarak ek uygulama ve dokunmaların istenmesi mümkündür. Bu dokumanlar bazen alışılmış taleplerden ibaret olsa da bu durum ek bir maliyet oluşturduğu için işletme sürecinin çok daha geç başlamasına neden olabilir.

Onay ve kabul sürecinde yaşanan en önemli sorunlardan biri de kurumların kısıtlı çalışmasından kaynaklı evrak ile onay sürecinde gecikmelerin yaşanmasıdır. Bu durum yatırımcıların zaman zaman karşısına çıksa bile, yer yer belirgin gecikmeler yaşanması yatırımcıların sorun yaşamasına neden olabilir.

Uygulama Nitelik Sorunları

GES yatırımcılarının birçoğunun ilk hedefi en uygun fiyatlı olan sisteme sahip olmaktır. Ancak en doğru adım bu noktaa belli, bir kalitede üretilen sistemler arasında en uygun fiyatlı seçeneğe yönelmektir. Yatırımcıların uygulama firması seçimi yaparken en başta dikkat etmesi gereken husus; en verimli çalışan bir tesis tasarlamak için sertifikalı ürün tercihi, optimum maliyet için mühendislik yeteneği, ürünler arası uyumluluk, düşük arıza oranı ve can güvenliğidir. Bu anlamda kalifiye uygulama ekipmanlarının gerekliliği son derece önemlidir.

Yatırımcıların sistemde yer verilen her türlü ürünü ve uygulama kalitesini denetlemesi, verimli ve sağlıklı bir tesise sahip olmak açısından gereklidir. Bahsi geçen tesislerin 25 yıldan daha fazla uzun süre çalışması hedeflendi için en başta deneyim mekanizmalarını aktif hale getirmek için bir miktar daha fazla yatırım yapmanın uzun vadede kazanç sağlayan bir unsur olduğunu bilmenizde fayda vardır.

İşletme Sürecinde Ortaya Çıkan Sorunlar

GES’ler bakıldığında bazı kişiler için işletmesi çok zor olan tesisler olarak bilinir. İyi bir şekilde tasarlanan, uygulanan ve ilgili kişiler tarafından denetlenen, sorunsuz olduğu ispat edilen GES’ler çalışma hayatında uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Ancak hatalı malzeme seçimi ve tasarımı bulunan, kalifiye olmayan ekipler ile uygulanan tesislerin uzun vadede sorunlarla karşı karşıya bırakması kaçınılmazdır. Bu noktada güneş panellerinin seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Üretim sürecinde güneş panelinde meydana gelen mikro çatlatlakları gözden kaçırılması ve zaman içerisinde ortam koşullarından dolayı panellerde enerji üretim kayıplarına neden olabileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Hatalı uygulamadan kaynaklanan ve enerji taşıyan malzemelerin birbiriyle uyumlu ve sağlam bir çalışma prensibine sahip olmaması, uygun olan ekipmanların temasının sağlanması halinde beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden işletme sürecinde özellikle de bu noktaların termal olarak kontrollerinin yapılması şarttır. Bu sayede güneş enerjisi paneli kullanırken olası bir beklenmedik arızanın önüne geçmek mümkün hale gelir.

GES Kurulumunda Minas Enerji Güvencesi

Türkiye güneş enerjisi sistemlerinin kullanılması, ticari ve sanayi alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin rakiplerinden bir adım öne geçmesini sağlayan çeşitli avantajlar elde etmesini sağlar. Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten faydalanmak isteyen yatırımcıların son yıllarda çok fazla tercih ettiği GES kurulumu, aşama olarak ilerlerken bir takım sorunlarla karşı karşıya kalınabilen bir süreç olarak karşınıza çıkar. Minas Enerji, nitelikli hizmet anlayışı ile tüm bu sorunları ve süreci sizin adınıza takip ederek GES yatırımında sizin adınıza riski en aza indirir.

Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve çevre dostu bir kaynak olarak nitelendirilen güneş sisteminin maksimum verimle ticari ve sanayi alanında değerlendirme fırsatı sunan Minas Enerji için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Sizde kullanılan GES ile işletme maliyetinden tasarruf elde etmek ve güvenilir bir firma sayesinde süreci yönetmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Söz konusu temiz, yenilenebilir ve sonsuz bir enerji kaynağı olan güneş olduğunda, ileri teknoloji güneş panelleri üreten Minas Enerji her an sizinle olmaya ve bu konuda kaliteli hizmetlerle kendini ispat etmeye devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.