Güneş enerjisi santrali maliyeti, GES kurulumu için bir karar verilmeden önce detaylı olarak hesaplanması gereken önemli bir konudur. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme özelliği olan bu sistem güneş panellerinden oluşur. Bu paneller, solar ışınları yakalayarak içerisindeki fotovoltaik hücreler sayesinde elektrik enerjisine dönüşüm sağlar. Güneş enerjisi santrali, güneşin enerjisinden faydalanarak elektrik üreten bir tesisten oluşur. Söz konusu olan bu güneş enerjisi, güneş panelleri aracılığı ile toplanırken, bu paneller güneş ışınlarının üzerine düşmesinden sonra doğru akım (DC) elektriği üretir. Bu DC elektrik daha sonrasında inverterler aracılığı ile alternatif akım (AC) elektriğe dönüştürülür ve elektrik şebekesine aktarımı yapılır.

ges-kurulum-maliyeti.jpg

Güneş enerjisi santrali kurulmadan önce, ilk olarak güneş panellerinin kurulacağı alana karar verilmesi gerekir. Güneş panelleri, genel olarak açık araziye ya da çatıya kurularak elektrik enerjisini üretmesi sağlanır. Panellerin kurulacağı alan, güneş ışınlarına en fazla maruz kalan çok açık bir konumda yer almalıdır. Panellerin kurulumu için ise kaliteli bir montaj sistemine ihtiyaç vardır. Söz konusu olan bu sistem, panellerin güvenilir bir şekilde kurulmasını sağlarken, diğer yandan panellerin optimum açıda güneş ışınlarına maruz kalmasını sağlar. Güneş enerjisi santrali kurulumu için ayrıca bir inverter gerekir. İnverterler, panellerden gelen doğru akımı alternatif akıma dönüştürerek, bu sayede elektrik şebekesine bağlanabilir duruma gelmesine neden olur. Sonuç olarak bu işlemlerden sonra güneş enerjisi santrali, elektrik şebekesine bağlanabilir duruma gelir. Bu aşama, aslında elde edilen elektriğin günlük hayatta kullanılabilir duruma gelmesini sağlar. Bu aşamaların hepsi bir maliyete sebep olurken, 1 dönüm güneş enerjisi getirisi güneş paneli kullanıcısı için son derece tatmin edici olabilir.

Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti Nedir?

1 kWp GES kurmak için ortalama 600 USD ile 1500 USD aralığında rakam harcamanız gerekmektedir.1 MW güneş enerjisi santrali, yeterince elektrik enerjisi üretmek için bir megavat gücüne sahip bir fotovoltaik güneş paneli dizisinden oluşum sağlar. Bu gibi bir santralin maliyeti ise birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Bu faktörler arasında santralin kurulacağı alanında güneş ışığına maruz kalma süresine, çatı tipine, santralin boyutuna, seçilen ekipmanların ortalama olarak kalitesine, satın alma maliyetine ve GES kurulum işçilik maliyetlerine göre belirlenir. 1 MW GES maliyeti 2024 yılında ges kurulum maliyeti  yaklaşık olarak şu şekilde hesap edilebilir:

  • Panellerin Maliyeti: Güneş enerjisi panelleri, santralin sahip olduğu en önemli bileşenlerden biridir. Genel olarak güneş enerjisi santrali maliyetinin %50-60 oranını bu paneller kaplar. Panel fiyatları ise; kullanılan teknoloji, üretici firma ve panel tipi gibi birbirinden çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse; çok daha yüksek verimlilik sunan güneş paneli teknolojileri, standart olan modellere göre daha yüksek maliyetli olabilir.
  • İnverter Maliyeti: İnverterler, güneş enerjisi panellerinde üretilen doğru akımı (DC) alternatif akıma (AV) dönüştüren cihazlar olarak karşınıza çıkar. İnverterler, GES maliyetinin yaklaşık olarak %6-8’ini oluşturabilir. İnverterlerin fiyatları ise marka, kullanılan teknoloji ve sahip olunan güç kapasitesine göre değişiklik gösterir.
  • Konstrüksiyon Maliyeti: Güneş enerjisi santrallerinin konstrüksiyon malzemesi, panellerin güvenilir bir şekilde kurulmasını ve panellerin optimum açıda güneş ışınlarına maruz kalmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Güneş enerjisi santralinin toplam ortaya çıkan maliyetinin yaklaşık olarak %10-12’sini bu sistemler oluşturur.
  • Mekanik ve Elektrik İşçilik Maliyeti: GES kurulumunda elektrik ve mekanik işçiliği çok önemlidir. Toplam maliyetin %5-7’sini aslında bu işçilik kaplar. Nitelikli bir şekilde uygulanan işçilik, güneş enerjisi santrallerinin çok daha uzun ömürlü kullanımı açısından önemlidir. İşçilik konusunda her zaman profesyonel kişilerle çalışmak bu nedenle olmazsa olmazdır.
  • Elektriksel Ekipman Maliyeti: GES kurulumu için kullanılan elektriksel ekipmanlar, güneş enerjisi sistemlerinin maliyetini artırabilir. Elektriksel ekipmanlar bu maliyetin ortalama %5-7’lik kısmını oluşturur.
  • Diğer Ek Maliyetler: Güneş enerjisi santrallerinde inşaat işleri, sigorta görüntüleme sistemleri gibi küçük gibi görünen birçok işlem maliyetleri söz konusu olabilir. Bu maliyetler ise toplam %4-5 oranındadır. Sonuç olarak 1 MW güne enerjisi santralinin toplam maliyeti, tüm bu faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel bir tahmin yapılması gerektiğinde, alanında uzman bir güneş enerjisi paneli firmasından satın alınan nitelikli bir sistem, uzun vadede maliyetlerin olumlu anlamda kullanıcıya geri dönüş sağlamasına olanak sunar.

Çatı GES kurulumu için güneş enerjisi santrallerinde, konstrüksiyon malzemeleri araziye göre farklılık gösterir. Hücre, trafo, tel çit gibi maliyeti etkileyen unsurlar olmadığı gibi, işçilik konusunda da araziye göre daha uygun olduğu söylenebilir.

Güneş enerjisi santrallerinin genel maliyeti nedir olarak yöneltilen bir sorunun, bu nedenlere bağlı olarak net bir cevabının olması mümkün değildir. Kurulum yapılacak yer ve talep edilen sistemin şekline göre tüm maliyetlerin değişmesinin yanı sıra, 1 dönüm güneş enerjisi getirisi de birbirinden çok farklı olabilir.

Güneş enerjisi santrallerine, satın alınan bir mal gözüyle bakmaktan ziyade tamamen projeye göre uygulanan bir sistem olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Sıradan bir su tesisatı için bir ustaları tecrübesi ve bilgi birikimi genel maliyeti doğrudan etkilerken, güneş enerjisi sistemlerinde bu maliyetlerin geri dönüşümünün daha avantajlı olabildiği bilinmelidir. Güneş enerjisi santrali kurulumu için en iyi malzemeleri kullanmış olmak, kötü kurulum olduğunda kötü proje sayesinde GES performansını doğrudan etkileyecektir. Sonrasında bu sistemi söküp yeniden takmak gerektiğinden, beklenmedik maliyet oranı çok daha fazla olacaktır. 

Güneş enerjisi kurulum maliyeti, birçok faktörden doğrudan etkilenebilir. En basit olarak güneş enerjisi santralinin bağlandığı panoya olan uzaklığı kablo metrajını, doğal olarak güneş paneli fiyatını etkileyecektir. Ayrıca çatının kaplamasının sahip olduğu özellik, montaj fiyatını doğrudan etkileyeceğinden hepsinin ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

GES Kurulumu Minas Enerji Farkı ile

Günümüzde her geçen gün artmaya devam eden enerji fiyatları ve küresel iklim krizi ile olan mücadele, yenilenebilir enerji sektörüne gösterilen ilginin her geçen gün artmasına neden olmuştur. Özellikle kullanılan güneş enerjisi sistemleri, yenilenebilir enerji teknolojilerinin yanı sıra kurulum maliyetlerinin daha düşük olması açısından bina çatıları gibi tüketim tesislerinin yakınına tesis edebildikleri için son yıllarda çok fazla rağbet görür.

Güneş enerjisi panelleri, güneşten gelen temiz, sürdürülebilir ve sınırsız olan enerjiyi kullanarak enerji üretimi sağlayan son derece işlevsel ürünler olarak karşınıza çıkar. Bu enerjinin çevre dostu olmasının yanı sıra, çok daha uygun maliyetli olması dikkat çekicidir. Özellikle ticari ve sanayi alanlarında, güneş enerjisi santralleri kullanarak işletmelerin ana kalem gideri olan elektrik enerjisinden tasarruf etmek mümkündür. Bu sayede temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağından, işletmenin enerji ihtiyacı karşılanabilir duruma gelir.

Güneş enerjisi panellerini kullanarak elektrik üretimi sağlamak için, GES kurulumu yapan firmalar arasından bir seçim yapmak gerekir. Bu seçim sırasında kaliteye öncelik vermek, uzun vadede her bakımdan işletme olarak kar elde etmeyi sağlayacaktır. Güneşten elde edilen enerji, son yıllardan çok popüler bir konumda yer aldığından bu konuda sektörel anlamda büyük bir rekabetin söz konusu olduğu söylenebilir. Rekabet, ürün ve hizmet kalitesinin zaman zaman düşmesine neden olabildiğinden GES kurulum maliyeti için gerekli olan araştırmalar yapılmalı ve en doğru firma tercih edilmelidir.

Minas Enerji, üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile bu sektöre kalitesi ile fark yaratmayı başaran nitelikli bir firmadır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve güneşin sınırsız enerjisinden faydalanmayı sağlayan güneş enerjisi santralleri ile firmamız rakiplerinden hep bir adım öndedir. Cazip fiyat aralıklarında satın alabileceğiniz güneş enerjisi panelleri, ihtiyacınıza yönelik kurulum yapılarak kullanıma açılır. Firmamız GES kurulumu öncesinde, sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz ederek buna uygun şekilde üretim gerçekleştirir. Sonrasında firmamızdan satın aldığınız tüm güneş enerjisi panelleri, belli bir garanti kapsamında sizlere sunulur. Sizde Minas Enerji kalitesini deneyimlemek ve güneş enerjisinden teknolojik şekilde faydalanmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.