Her geçen gün giderek artan enerji maliyetleri karşısında, fazla miktarda harcanan enerji tüketiminin önüne geçemeyen işletmelerin enerji tasarrufu konusunda çok daha fazla dikkatli olması ve enerji verimliliğini arttıran adımları hiç vakit kaybetmeden atması gerekir. Fabrika enerji tasarrufu, ülkemizde fabrikalarda harcanan genel enerji maliyetlerinin düşürülmesi konusunda oldukça etkilidir. Türkiye, kişi başına düşen enerji oranı hesaplandığında, enerji tüketimi diğer ülkelere göre daha düşük olsa bile, fazla enerji yoğunluğu olarak ön plandadır. Bu durum üretilen enerjisinin çok da verimli kullanılmadığını gösteren bir işarettir. Gereken önlemleri almak, enerji kaybının önüne geçerken tasarruf için işletmelerin önünü açar.

fabrika-enerji-tasarrufu.jpg

Ev ortamında olduğu gibi ticari ve sanayi işletmelerinde de alınacak bazı basit önlemler sayesinde büyük ölçüde enerji tasarrufu elde etmek çok kolaydır. İşletmeler için çok büyük bir gider kalemi olan enerjide yapılacak bazı küçük tasarruf yöntemleri verimliliği arttırırken diğer yandan enerji maliyetlerinin aşağı çekilmesini sağlar. Bu nedenle hangi adımların atılması gerektiği işletme sahipleri tarafından planlanmalı ve uygulamaya girilmelidir.

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında yürürlüğe girerek, ülkemizin enerji tasarrufu konusunda hedefleri belirlenerek tüketicilere sunulmuştur. Buna bakıldığında 2017-2023 seneleri arasında enerji verimliliği yaklaşık 10.9 milyar dolar yatırım yapılması beklenirken, aynı anda 30.2 milyar dolar oranında bir tasarruf yapılması planlanır. Özellikle fabrikalarda üretim tesislerinde enerji maliyetlerinden tasarruf etmek ve enerji tasarrufunu sağlamak için birkaç adımı izleyebilir ve ticari işletmenin ana kalem giderlerinden olan enerji maliyetlerini bu sayede düşürebilirsiniz…

Hava Kaçaklarının Önüne Geçin

Basınçlı hava sistemlerinde yaşanan hava kaçakları enerji kayıplarının en önde gelen nedenleri arasında yer alır. Özellikle de henüz yeniden yapılandırma yapılmayan fabrikalarda üretimi gerçekleşen basınçlı havanın neredeyse %25 oranı yaşanan sızıntılar nedeniyle yok olur. Bu yaşanan kaybın önüne tamamen geçmek her ne kadar mümkün olmasa bile, yaklaşık %10 gibi bir seviyeye indirilmesi son derece iyi bir seviye olarak kabul görür. Bakımı düzenli olarak yapılmayan ve eskimiş olan kompresörler, çok daha fazla gereksiz maliyete neden olur. Bu yüzden fabrikalarda tesis boyunca hava kaçaklarını yakından takip etmek ve sızıntı fark edildiğinde engellemek gerekir.

Engelleyici Bakımları İhmal Etmeyin

Bir olumsuz durum oluşmadan engellemek, oluşan hasarı sonradan onarmaya ve tedavi etmeye çalışmaktan çok daha uygun maliyetli bir adımdır. Özellikle de bazı nesnelerin gelişmiş internet teknolojisini kullanarak veri toplama ya da izleme gibi adımlarında daha uygun fiyatlara yapılabilmesini sağladığı söylenebilir. Örnek vermek gerekirse, elektrik motorlarında yer alan sargı ve rulmanlardan elde edilen verilerin belli aralıklarla düzenli şekilde izlendiğinde, oluşma aşamasında olan arızayı başlangıç seviyesinde belirlemek ve müdahale etmek çok daha kolaydır. Bu sayede motorun fazladan akım elde etmesi önlenir iken, aynı zamanda motorun ömrü uzatılmış olur. Bu örnekler tüm fabrikaya yayılarak her alanda kullanılabilir ve fazla enerji harcamasının önüne geçilebilir.

Aydınlatma Sisteminde Tasarruf Devri

Ev ortamında da olduğu gibi gereksiz ışıkları kapatmak, enerji tasarruf sağlamak açısında en kolay yollardan biri olarak karşınıza çıkmaya devam eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ışıkların ne kadar süre ve hangi zaman diliminde kapalı olması gerektiğidir. Odanın o anki doluluk durumuna ya da gün ışığının işletmeye göre uygunluğuna bakarak gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra, otomatik aydınlatma sistemlerine yer vermek fabrikalarda gereksiz enerji kaybına neden olmadan enerji maliyetlerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Dış ortamlarda bulunan aydınlatma sistemini otomatik şekilde kontrol etmek amacıyla gündüz-gece anahtarları kullanmak da işletmede enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bununla birlikte sadece alan aktif şekilde kullanılırken ışıkları açılan hareket dedektörü sensörleri, fabrika gibi devasa büyüklükteki çalışma alanlarında ciddi bir enerji tasarrufu elde edilmesini sağlar. Aydınlatma sistemi için LED aydınlatma sistemlerine yer vermek elektrik faturasında büyük bir ölçüde düşüş elde edilmesine neden olacaktır.

Ayrıca kullanılan elektrikli aletlerin o sırada kapalı hale getirilmesi, ofisten ya da iş yerinden çıkarken ışıkların tamamen kapatılması, bilgisayar ve klimaların kullanılmadığı zamanlarda kapatılması elektrik tasarrufu açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Enerji Tasarrufu İçin Sıcak ve Soğuk Yalıtımı

Aktif şekilde kullanılan alanlarda verimli bir soğutma ve ısıtma tekniğini kullanmak, enerji tasarrufu sağlamak açısından doğru bir adımdır. Bu aşamada ilk olarak yalıtım şeklinde yapılacak bazı önemli iyileştirmeler sayesinde elektrik faturasında yaşanan düşüşü doğrudan görebilirsiniz. Büyük ölçüde tesisler için ise kojenerasyon ve trijenerasyon adı verilen sistemler, bu alanlarda enerji verimliliğini arttırmak açısından oldukça etkilidir. İklimlendirme sistemlerini aktif kullanılır hale getirmek, yapılan bazı ayarlamalar sonrasında çalışanlarında bu konuda bilinçlendirilmesi sonrasında ısıtma ve soğutma maliyetleri açısından büyük oranda düşüşe neden olacaktır. Ortamın sıcaklığının bir derecelik olacak şekilde artması ya da azalması, faturaya %10 ve %20 arasında bir farkla yansıyacağı bilinmelidir.

Motor Seçimi

Ticari ve sanayi faaliyetlerin yürütüldüğü fabrikalarda tercih edilen elektrik motorlarının en yüksek verimlilikte olan motorlar arasından seçilmesi gerekir. Özellikle de değişken yükte çalışma prensibine sahip olan elektrik motorlarında invertör kullanılması enerji verimliliğinin artırılması konusunda etkilidir. Bununla beraber motor seçimi sırasında kapasitenin de iyi belirlenmesi gerekir. İşletmenin ihtiyacı olandan daha büyük kapasiteye sahip seçilen motorların, düşük verimlilikte ve düşük yükte çalışarak çok daha fazla miktarda enerji harcanmasına neden olurlar.

Ayrıca fabrika içerisinde bulunan atık ısının atmosfere yayılmadan önce tesis içerisinde herhangi farklı bir ihtiyaç için kullanılması enerji tasarrufu bakımından büyük bir adımdır. Ucuz elektrik kullanımın uygun saat aralıkları göz önünde bulundurularak yüksek miktarda enerji tüketimine neden olan makine ve cihazlar, elektriğin ucuz olarak kullanıldığı saat aralıklarında çalıştırılabilir. Fabrikanın çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile aktif kullanılan elektriğin büyük bir kısmı güneş enerjisinden faydalanılarak karşılanabilir. Büyük endüstriyel tesislerde ve fabrikalarda enerji tüketimi, üretim maliyetleri söz konusu olduğunda en fazla gider kalemi olduğundan enerji tasarrufu için verimliliği artıran yatırımların yapılması şarttır. Bu adımları uygulamaya koyarak gereksiz enerji kaybını önleyebilir ve ticari işletmeniz için çok büyük bir gider haline gelen elektrik faturasının büyük bir oranda düşmesini sağlayabilirsiniz.

İndirimli Elektrik İçin Minas Enerji

Ticari ve sanayi işletmelerin başında gelen fabrikalarda enerji maliyetlerini minimum seviyeye çekmek için gerekli tasarruf yöntemlerini uygulamak işletmenin yararına atılan en önemli adım olacaktır. Ayrıca indirimli elektrik söz konusu olduğunda işletmenizin bir adım öne çıkmasını sağlayan Minas Enerji web sitesine göz atarak enerji maliyetini indirimli elektrik sayesinde aşağı çekmenin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Minas Enerji, teknoloji ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bir arada kullanılarak gelişmiş teknolojinin ayrıcalıkları yönlerini kendi adınıza avantaja çevirmeyi sağlayan yöntemler sunan profesyonel bir firmadır. Temiz enerji kaynaklarının faydalarını kullanmak ve indirimli elektrik enerjisini kullanarak büyük işletmeleri öne çıkaran yatırımlar yapmak için Minas Enerji web sitesinde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Çevre dostu yenilenebilir enerjinin nitelikli tek adresi olarak Minas Enerji gerektiği her an yanınızda olmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.