Bir ya da birden fazla ince fotovoltaik film tabakasıyla kaplanan metal, seramik, plastik ya da cam panellere esnek güneş paneli ismi verilir. Daha farklı bir yapıya sahip olması bu ürünleri standart olan güneş panellerinden daha hafif, esnek ve ince bir hale getirir.

Esnek güneş panelleri, geleneksel güneş panelleri gibi standart bir çalışma prensibine sahip olmanın yanı sıra çoğunlukla aynı tip silikon güneş hücreleri kullanılarak üretilir. Esnek bir güneş panelinin yüzey yapısı, standart bir panelden farklı olacak şekilde cam bir tabakaya sahip değildir. Bu tabakanın yerine esnek panellerin yüzeyi ETFE (Ethylene tetrafluoroethylene) olarak nitelenen bir polimer madde kullanılarak kaplanmıştır. Bu kaplama maddesi, mümkün mertebe ince tutularak ürünün bükülebilir olmasına neden olmuştur.

esnek-gunes-paneli-ve-ozellikleri.jpg

Esnek güneş panelleri, diğer güneş panellerine göre daha kısa bir kullanım ömrüne sahiptir. Standart olan güneş enerjisi panellerinin uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış olmasından kaynaklı 20 ile 25 yıl arasında bir garanti kapsamı bulunmaktadır. Esnek güneş panelinin avantajlarının yanı sıra yapısı gereği daha hassas olduğu ve genellikle 5 yıla kadar bir kullanım ömrü olduğu bilinmelidir. Esnek güneş panellerini, panel gücüne bağlı olarak standart güneş panellerinden daha düşük bir verime sahiptir. Geleneksel güneş panellerinin verimliliği yaklaşık %20 ve %23 arasında değişkenlik gösterirken, esnek panellerin verimliliği %7 ve %15 Aralığında değişkenlik gösterir. Ancak üst düzey esnek paneller, geleneksel bir güneş paneli gibi yüksek verimliliğe sahip olabilir.

Esnek Güneş Panellerinin Avantajları

Esnek güneş panelleri kendi içerisinde sunduğu ayrıcalıklı özellikleriyle kullanıcıların memnuniyetini kazanır. Bu ürünler standart güneş panellerine göre çok daha hafif olduğundan taşıması çok daha kolaydır. Dolayısıyla ağırlık olarak standart panellere göre yaklaşık %60 daha az olduğu ifade edilebilir. Bu yüzden çok fazla ağırlık taşıması mümkün olmayan çatı ve geçici kurumlar için bu ürünler son derece uygundur. Esnek güneş panelleri yaklaşık 240 dereceye kadar esneklik sunabildiğinde, kavisli yüzeylere montajı çok basit bir işlemle yapılabilir. Karavan ve tekne gibi hareket halinde olan araçlar için esnek güneş panelleri son derece yaygın bir kullanıma sahiptir.

En verimli güneş paneli, hangi ihtiyaç ve uygulama için kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Taşınabilir ve hafif güneş paneli ihtiyacı için esnek güneş panelleri oldukça doğru bir seçimdir. Kalıcı, uzun süreli bir güneş enerjisi paneline ihtiyaç duyulduğu dur8umlarda, yüksek güç gerekiyorsa standart güneş panelleri daha doğru bir tercih olacaktır.

Esnek Güneş Panelleri Fiyatları

Geleneksel güneş panelleri yaklaşık 300-400 W bandında bir güçle kullanıcıya sunulurken, esnek güneş panelleri 100 W oranında bir güce sahiptir. Bu güce sahip bir güneş paneli her ne kadar bir eve yetecek kadar enerjiyi üretmek konusunda yeterince başarılı olmasa bile fan ve LED ışıklar, dizüstü bilgisayar gibi cihazları çalıştırmak ve cep telefonu, tablet şart etmek konusunda başarılı olacaktır. Daha yüksek güç isteyen büyük cihazları çalıştırmak için ise birden daha daza esnek güneş paneli kullanmak uygun çözüm olacaktır.

Esnek güneş panelleri, talep edilen model ve markaya göre fiyat farklılıklarının oluşabileceği ürünlerdir. Bunun için satın almak istediğiniz esnek güneş paneli hakkında gerekli teknik bilgilere hakim olduktan sonra, firmalar arası ürün ve fiyat kıyaslaması yapabilir ve bütçenize uygun olan ürünü satın alabilirsiniz. Ancak bu noktada firma kalitesi, güvenilir ve nitelikli ürün tedariği sunan ayrıcalıklı tasarımlara sahip olmasının da çok önemli olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Güneş Panelinde Kalite Minas Enerji’den Sorulur

Yeryüzüne düşen güneş ışınları, insanoğlunun kullanabildiği enerji miktarının yaklaşık olarak 10 bin katına tekabül eder. Bu nedenle insanların yeryüzüne temas eden bu güneş ışınlarının çok az bir miktarını verimli şekilde kullanabilmesi yeterlidir. Güneş paneller, dünyaya temas eden bu güneş ışınlarının elektriğe dönüşmesini sağlayan son derece fonksiyonel sistemler olarak karşınıza çıkar.

Yarı esnek güneş panelleri, mevcut olarak aktif biçimde kullanılan güneş panellerine göre çok daha esnek ve hafif malzemeden üretilen bu nedenle pratik bir kullanımla dikkat çeken ürünlerdir. Tekne, karavan, elektrikli bisiklet gibi tasarım olarak önemli ve işlevselliğin ön planda olduğu alanlarda kullanılan bu ürünler, eğimli olan çatılarda da çok büyük bir avantajın kapısını aralamaktır. Özellikle geleneksel güneş panellerinin eğimli bölgelerde montaj yapılmasının zor olması, bu projelere esnek güneş panellerinin dâhil edilerek çatı izolasyonuna herhangi bir zarar vermeden montaj yapabilme imkânı tanır.

Esnek güneş panelleri, yaklaşık olarak 2 kg ağırlığa sahiptir. Bu nedenle 15 kg yakın bir ağırlığı olan standart güneş panellerinin yerine seyyar güneş paneli taşınması gereken durumlarda olmazsa olmazdır. Ekonomik bir güneş enerjisi kullanımı için elverişli olan esnek güneş panelleri, yatlarda, askeri sistemlerde, doğa gezilerinde, teknelerde ya da kamplarda rahatlıkla taşınabilir ve dilediğiniz her an kullanıma uygundur. Her elektrik ihtiyacına uygun şekilde farklı güçte esnek güneş paneli bulmak mümkündür. 

Özellikle ince film tabakasına sahip güneş paneli teknolojisinin artış göstermesinden sonra bu ürünlere olan talebin arttığı söylenebilir. İnce film teknolojisi, esneyebilmeye müsait bir yüzeye silikonun çok ince olacak şekilde katman halinde montajlanmasından sonra, silikon katmanın esneme özelliği kazandırılması sayesinde üretime hazır hale getirilir. Esnek güneş panellerinin birbirinden farklı avantajlı yönleri, önümüzdeki dönemlerde de bu ürünlere olan rağbetin giderek artmasına neden olacaktır.

Esnek güneş panellerine sahip olmak için farklı marka ve modelleri doğru şekilde analiz edip sonrasında kıyaslamak ve ihtiyaca uygun seçimi yapmak önemlidir. Kaliteli üretim sağlamayan firmalardan satın alınan esnek güneş panelleri garanti süresi dolmadan arıza verebilir, deforme olabilir ve beklediğiniz kullanım performansını elde etmenin önüne geçebilir. Bu anlamda Minas Enerji üst düzey kalite standartlarında esnek güneş paneli tasarımlarına bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabileceğiniz son derece nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. İstek ve ihtiyaçlarınızı en net şekilde analiz eden ve üretimlerine bu ihtiyaçlar doğrultusunda yön veren firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır.

Firma olarak günümüzde teknolojinin öneminin ve hayatınızın içine ne kadar dâhil olduğunun çok farkındayız. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına yeni bir soluk getirerek teknolojiyle harmanlanan, sorunlarınıza akılcı çözümler sunan işlevsel ürünleri sizlere sunmaya büyük bir özveriyle devam ediyoruz. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesiyle Minas Enerji’den satın alacağınız tüm ürünler çevre dostu, insan sağlığın için uygun ve garanti kapsamında sizlere sunulur. Garanti süresi içerisinde bir sorunla karşı karşıya kalmanız halinde sorumluluk tamamen firmamıza aittir.

Ticari ve sanayi anlamında işletmelerinin genel olarak enerji maliyetini en aşağı seviyeye çekmek ve bu enerjiyi teknolojinin son gelişmelerinden esinlenerek üretim sağlamış nitelikli bir firma deneyimi yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Minas Enerji, teknoloji ve enerji söz konusu olduğunda dayanıklı, uzun ömürlü ürünlerin tek adresi olarak hizmet vermeye ve memnuniyetinizi kazanmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.