EPC; ‘’Engineering Procurement and Construction’’ kelimesinin kısaltılmış hali olduğu gibi, bu terimin Türkçe karşılığı ise ‘’Mühendislik, tedarik ve kurulum’’ demektir. Bir diğer deyişle müteahhit firmanın her türlü üretim, mühendislik, teslim ve montaj işlemlerini bizzat kendisinin üstlenmesi anlamına gelir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimin son yıllarda gelişerek hayatımıza daha fazla dâhil olması ile kullanıcılara sunduğu avantajlar, bu konuda yeni kanunların çıkmasına neden olmuştur. Bu kanunlardan kaynaklı EPC firmalarının sayısı her geçen gün artmış olup, güneş enerjisi paneli sektörü hem yabancı hem de yerli kuruluşlar tarafında büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir.

epc-nedir.jpg

EPC olarak nitelendirilen mühendislik, tedarik ve kurulum firmalarının sayısının gün geçtikçe artış göstermesi, güneş enerjisi sektörüne dâhil olan firmaların; deneyim, finansal yeterlilik, teknik know-how eksikliği ile yapılması şart olan tüm iş kalemlerini kendi bünyesi altında sağlayamaması yatırımcılar için kocaman bir soru işaretidir. GES kurulumunun neden olduğu maliyetler, zemin çeşitliliği, bölgeye bağlı olarak rüzgâr ve kar gibi dış etkenler; kullanılan ekipmanlar, arazi eğimleri ve tasarım durumuna göre her saha için farklılık gösterir. Bunu analiz etmek ve tercih yapmak firmaların inisiyatifine bağlı olduğundan, en doğru firmayı tercih etmek kalite bakımından önemlidir.

Güneş enerjisi santralinin kurulum sonrasındaki bakım ve işletme aşamaları için, güneş enerjisi santrali ve kurulumunu iyi bilen, profesyonel, bu konuda deneyimli bir ekiple hizmet veren bir EPC firmasıyla çalışmak gerekir. Olası bir arıza durumunda, teknik ekibin bulunmasından sonra arızanın giderilmesine kadar geçen süre içerisinde ciddi bir üretim kaybı oluşabilir. Bu yüzden güneş enerjisi santrali kurulumu için hizmet veren EPC firmasının, tam anlamıyla bağımsız bir bakım- işletme ekibinin olup olmadığının bilinmesi, yatırımcılar için araştırılmaya değer bir konu olarak nitelendirilir.

GES kurulumu yaptırmak isteyen sanayi ya da tesislerin dikkat etmesi gereken birçok farklı detay bulunur. Ürün uyumu, sistem tasarımı, güneş panelinin kalitesi, şalt ekipmanlarının seçimi ve nasıl yapıldığı, panel gruplandırmasının nasıl yapıldığı, kullanılan inverterler, kablolama, statik uygunluk gibi unsurlar toplam üretim oranını ve uzun dönemde firmanın kar oranını doğrudan etkiler.

Panel sıraları arasında oluşan mesafenin optimum genişliğe sahip olması, gölge boylarının kontrol altında tutulması ve gölgeden kaynaklı üretim kaybının çok daha az olması, genel olarak bakıldığında tesisin toplam verim oranının daha yüksek olmasını sağlar. Bu bakım işletmesinin çok daha rahat olmasına sebep olur. Dolayısıyla güneş enerjisi santralinin doğru bir ekip tarafından tasarlanması ve uygulanması son derece önemlidir.

EPC firması seçerken önemli olan bir diğer konu; teknoloji, mühendislik ve kullanılan malzemelerin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. En iyi malzeme seçimi kadar, bu malzemenin nasıl kullanılacağının bilinmesi ve saha uygulamasının daha düzgün şartlar altında yapılması gerekir. Sonuç olarak en az 25 yıl enerji, üretmesi planlanan bir tesis kurulmakta ve bu süre zarfında söz konusu tesisin arıza oranının düşük, verim oranının ise maksimum seviyede olması hedeflenir.

Nitelikli Bir EPC Firmasının Özellikleri

İyi ve işini doğru şekilde yapan bir EPC firmasının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok güçlü bir finansal yapıya sahiptir,
 • Uluslararası standartlara göre EPC hizmeti vermek amacıyla organize halindedir,
 • Sigorta ve finansman işlemlerinde yatırımcısına iyi bir yol göstericidir,
 • Projeleri özenle hazırladıktan sonra, ilgili onay birimine sunar. Sonrasında bu projeleri sorunsuz bir şekilde onaylanması gerekir,
 • İnverter, solar panel, solar konstrüksiyon montaj ekipmanı, AV/DC kablolar ile yüksek gerilim teçhizatında finansal gücü yüksek tedarikçilerin kalite standartları kanıtlandığında, ürünleri uygun fiyatlarla yatırımcısına sunar,
 • Standartlar ve mevzuat çerçevesinde iklim, arazi ve çevre şartlarına en uygun sistemi tasarlar,
 • İmar işlemleri, yasal izinler, arazi düzeltme /hafriyat gibi çeşitli yan hizmetleri müşterisine yüksek kalitede uygun fiyatlarla sunar,
 • EPC firması proje planına uyar ve projeyi belirttiği tarihte teslim etmeye özen gösterir,
 • Güneş enerjisi santralini optimize ederek, maksimum güç oranında çalışmasını sağlar,
 • Uluslararası proje yönetim standartlarında en uygun şekilde solar enerji panelini kurarak devreye alır,
 • Kaliteli işçilik sunarken, diğer yandan şantiyeyi organize eder,
 • Varsa yatırımcının işletme teknik ekibini eğitmeyi hedefler,
 • Kabul işlemlerini çok hızlı bir şekilde tamamlar,
 • Bu firmalar yasal mevzuatı çok yakından takip eder. Bu yüzden proje sürecini yasal mevzuat çerçevesinde riske sokma ihtimali olan tehditleri önler. Yatırımcıyı bu konuda bilgilendirir ve uyarır. İşlem tamamlandıktan sonra, müşterisini yasal mevzuat değişikliklerine göre bilgi verir.

EPC Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş enerjisi santrali yatırımı, çok ciddi maliyetleri olan ve geri dönüş süresi ile riski düşük bir iş olarak karşınıza çıkar. Bu konuda her zaman maksimum değeri sağlamak ve uzun vadede korumak için, yapılan yatırımın sağlam ellerde olması şarttır. Özellikle güneş enerjisi sistemleri ile alakalı hukuki düzenlemelerin yayımlanmasından sonra, birçok firma bu konuda aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır. Ancak EPC; kelime anlamında olduğu gibi EPC firmalarının mühendislik kısmının daha güçlü, yetkin ve etkin olduğu gibi, tedarik zincirinin güçlü, kadrosunun yetkin özelliklere sahip olması gerekir. Eğer doğru tedarik zinciri ve doğru kadro işbirliği içerisinde çalışmazsa, bu sistemin sorunsuz tamamlanması mümkün değildir. Montaj standartlara uygun yapılmadığı takdirde sistem çalışmadığı gibi, belli bir süre sonra yanlış kurulan güneş enerjisi santrali çok daha pahalıya mal olabilir. Bu yüzden GES kurulumu yaptırmak isteyen firmaların, bu konuda dikkat etmesi gereken birçok önemli detay bulunur.

Ürün uyumu, sistemin tasarım özellikleri, güneş panelinin kalitesi, panel gruplandırılmasının ne şekilde yapıldığı ve ne gibi bir amaçla kullanıldığı, statik uygunluk gibi konular toplam üretim oranını ve uzun vadede kar oranını direkt olarak etkiler. Güneş enerjisi panelleri kurulumu yapılırken, 25 yıl enerji üretmesi planlanan bir GES kurulmakta olduğunda, bu süre boyunca minimum arıza ve maksimum verimle sorunsuz çalışması hedeflenir. Bu yüzden referansları güçlü, alanında deneyimli, insan kaynağına yatırım yapmayı amaç edinen, kurulum sonrası karşılaşma ihtimaliniz olan arızalarla uzun süre boyunca destek veren kalite/ fiyat oranı yüksek, gelişmeye her zaman açık olan EPC firmaları tercih edilmelidir.

GES Kurulumunda Minas Enerji Fark Yaratıyor

Güneş enerjisi santrali kurulumunu yaparken, bu konuda uzman bir EPC firması ile işbirliği yapmak özellikle ticari ve sanayi işletmelerinin her bakımdan avantaj elde etmesini sağlar. Bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet vermeyi hedefleyen Minas Enerji, alanında son derece profesyonel şekilde faaliyet gösterir. Dolayısıyla firmamız, iyi bir EPC firması olmanın tüm gerekliliklerini yerine getirmek için var gücüyle çalışmaya ve büyümeye devam eder. Bundan sonraki süreç içerisinde de güneş enerjisi sistemlerinin kabul işlemlerini hızlı bir şekilde yürüten Minas Enerji, iyi bir EPC firmasının tüm gerekliliklerini büyük bir özenle müşterilerine sunmaya devam eder.

Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmayı prensip haline getiren Minas Enerji, güneşin sonsuz ve sınırsız enerjisinden maksimum seviyede verim elde edebilmeniz için nitelikli hizmetin tek adresi olmaya devam ediyor. Sizde Minas Enerji farkını deneyimlemek ve çevre dostu bir enerji kaynağı olan güneşin sunduğu ayrıcalıkları nitelikli bir GES kurulumu ile deneyimlemek için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.