Duvara monte güneş panelleri, güneş enerjisi panellerinin verimliliğinin farkında olan anca boş bahçe alanını kullanmak istemeyen ve bir şekilde çatısını delmekten kaçınan kişilerin evlerde, işyerlerinde tercih edebileceği son derece başarılı bir seçenek olarak karşınıza çıkar. İhtiyaçlarınıza uygun, sorunlarınıza etkili çözüm sunabilen bir alternatif olup olmadığını tespit etmek için duvara monte edilen güneş paneli hakkında gerekli teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu sayede çok daha kolay karar verilirken, güneş paneli modelleri arasında gerekli kıyaslamaları yapabilecek donanıma sahip olabilirsiniz.

duvara-monte-gunes-panelleri.jpg

Duvara Monte Güneş Paneli Kurulumu

Duvara monte edilen güneş paneli sistemler, genellikle güneye bakan panellerin duvara yerleştirilmesiyle kurulur. Güneye bakmayan duvarlara güneş paneli kurmak, panellerin eğimli durmasından kaynaklı güneş enerjisi üretiminde aksaklık meydana geleceğinden doğru bir tercih değildir. Duvara monte edilen güneş panelleri dikey bir yapıda tasarlansa bile, yüksek eğimlere sahiptir. Bundan dolayı soğurma verimliliğinin en üst seviyede olduğu saatler güneşin en alçak konumda yer aldığı saat aralıklarına tekabül eder. Bundan dolayı duvara monte güneş panellerinin enerji emilimi en üst seviyeye çıkacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Güneş paneli modüllerini duvara paralel olacak şekilde, duvardan uzağa daha eğimli ya da duvardan sarkan bir gölgelik şeklinde yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu sistemlerden herhangi biri, kurulan güneş paneli sistemine yere ya da çatıya monte edilen herhangi bir sistemden çok daha yüksek olan daha doğal bir eğim verecektir. Duvara monte edilen güneş panellerinin dik eğimli şekilde üretilmesi, sağlamlaştırma ve doğru kurulum açısında özel bir donanım ihtiyacı ortaya koyar. Hafif eğime sahip olan ya da düz zemin ve çatı güneş paneli kurulumlarından çok daha zor bir sisteme sahiptir. Duvara monte edilen bir güneş paneli, dik durabilmek amacıyla her an yerçekimi ile savaştığı için yer değiştirme, hasar ya da hayatı tehlikeye yol açan kazaların önüne geçmek açısından güçlü bir sabitlemeye sahip olması şarttır.

Duvara Monte Edilen Güneş Panellerinin Bakımı

Duvara monte edilen güneş panellerinin kullanım özellikleri ve gerekli bakımı şu şekilde ilerler:

  • Duvara monte edilen güneş paneli sistemlerinin bakımı, temizliğini sağlayabilmek açısından yere ya da çatıya monte edilen güneş panelleriyle kıyaslandığında çok daha kolaydır. Kar ve buna benzer diğer birikintiler, yerçekimi yaprakların ve daha fazlasının birikmesinin önüne geçen bir faktör haline geldiğinden, yağmur kirleri yıkadığından dolayı sorunsuz çalışmaya devam etmektedir. Bu durum güneş panellerinin temizliğini ve dolayısıyla etkin bir şekilde çalışmaya devam edebilmesini çok daha kolay hale getirir.
  • Ayrıca duvara monte edilen güneş panelini görmek ve gerektiğinde inceleyerek arıza halinde durum değerlendirmesi yapmak çok kolaydır. Dolayısıyla eğimli çatılara ve yüksek yerlere çıkarak güneş panelini kontrol etme mecburiyeti yaşanmaz. Güneş enerjisi paneli sorun çıkardığında, eğimli bir çatıya çıkmak birçok güneş paneli kullanıcısı için çok riskli ve zor bir görev olarak kabul edilir. Duvara monte edilerek kullanılan güneş panelleri, ihtiyacı olan bakım ve temizlik çalışmalarını kolay şekilde gerçekleştirmek mümkün olduğundan, bu zorlukla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar açısından oldukça avantajlıdır.
  • Ayrıca teknisyenlerin herhangi bir arıza ortaya çıkması halinde genel olarak duvara monte edilen bir sistemin tepesinden iskele kurulması şarttır. Duvara monte edilen panellerin değiştirilmesi ve ortaya çıkan sorunları gidermek için yürütülen işlemleri çatı ya da zemin sistemlerine göre daha zor olduğu söylenebilir.

Duvara Monte Güneş Panelleri Elektrik Üretimi

  • Duvara monte edilen güneş panelleri, nerede yaşadığınız göz önünde bulundurulduğunda çatı ve zemin panellerine göre çok daha az elektrik enerjisi üretir. Genellikle bu güneş panelleri, kış aylarıyla kıyaslandığında çok daha fazla enerji üretimiyle bilinir. Bu durumun temel sebebi, kış mevsiminde güneşin daha alçak seviyede olması ve duvara monte edilen bu panellerin en yüksek verimliliğe ancak güneşin alçak konumda yer almasıyla ulaşabilmesinden kaynaklıdır.
  • Yaz mevsiminde güneş daha yüksekte yer aldığından dolayı, zemin ve çatı panelleri duvara monte edilen sistemlerden daha fazla enerji üretimi ortaya koyar. Güneşin yüksek bir konumda yer alması, gün boyu hafif eğimli olan güneş panellerine yüksek eğimli dikey olan modellerle kıyaslandığında çok daha fazla direkt güneş ışığı düşmesine fırsat tanır.
  • Bununla birlikte ekvatordan uzaklaşan duvara monte güneş panellerinin verimli performans sunması mümkün hale gelir. Soğuk kış mevsimlerinde güneşin daha alçak konumda yer alması, panel verimliliğinin sıfır derece enleminden uzaklaştığında daha fazla artması anlamına gelir.

Güneş enerjisi sistemlerini dikey bir şekilde monte edebilmek için çok özel bir donanıma sahip olması gerekir. Bu modellerde yere ya da çatıya monte edilen güneş panellerinden daha fazla güvenlik hususuna dikkat edilmesi gerektiğinden yapı iskelesi kullanmak şarttır. Herhangi bir projede özel bir donanım kullanmak, maliyetin çok daha fazla olacağı anlamına geldiğinden, daha yüksek maliyet genel anlamda güneş enerjisi sistemlerine daha fazla yatırım yapmak anlamına gelir. Dolayısıyla duvar solar paneli kullanmak isteyen kullanıcıların, bu panellerin sağladığı avantajlı özelliklerin yanı sıra maliyet artışına hazırlıklı olması gerekir.

Güneş Panellerinde Yenilikçi Anlayış Minas Enerji’de

Güneş panelleri, ayrıcalıklı özellikleriyle ticari ve sanayi alanında çalışmalar yapan firmaların her bakımdan avantaj sağlamasına neden olan çok önemli tasarımlar olarak bilinir. Güneş enerjisinin sonsuz, çevre dostu, temiz ve yenilenebilir bir kaynak olarak değerlendirilmesi kullanıcıların beklentilerini karşılayan panellerle bu enerjiyi kullanarak elektrik ve ısı gibi ihtiyaçları üretmesine fırsat tanır. Bunun için güneş enerjisi paneli üretimi yapan firmalar arasında kıyaslama yaptıktan sonra, her zaman alanında uzman olan ve çalışmalarında uzun ömürlü tasarımlara yer veren firma seçeneklerine şans vermeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde sadece ucuz olduğu için ihtiyacınıza uymayan bir güneş paneli kurulumu yapmak hem zamandan hem de nakitten aynı anda zarar etmenize neden olabilir.

Bu anlamda Minas Enerji, güneş paneli söz konusu olduğunda her zaman nitelikli üretimler yapan ve profesyonel kurulum ile uzun ömürlü panel kullanımı vaat eden bir firmadır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve ticari alanlarda enerji tasarrufu sağlamak isteyen işletmelerin sorunlarına sunduğu akılcı çözümlerle firmamız her zaman rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarmıştır. Firmamız için öncelikli olan dayanıklı üretim yaparak müşteri memnuniyeti kazanmak olduğundan, güneş enerjisi paneli üretiminde istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak özgün üretimler yapmaya devam eder. Birbirinden farklı özelliklere sahip, her türlü farklı alanın ihtiyaçlarına uygun şekilde üretilen güneş enerjisi sistemlerini kullanarak bu yenilenebilir enerji kaynağının sonsuz gücünün ürettiği enerjiden faydalanabilirsiniz.

Minas Enerji, söz konusu güneş enerjisini gelişmiş teknolojiyle harmanlayarak sizlere sunarken, güneş panellerinin bakım ve onarımı konusunda sizlere garanti sunar. Kaliteye bağlı olarak uzun ömürlü kullanım için sonsuz enerjiden faydalanmak ve işletmelerinde ana kalem maliyetlerden üretilen enerji sayesinde tasarruf etmek için web sitemize göz atabilir ve iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Söz konusu güneş paneli üretimi olduğunda Minas Enerji kalitesi sizinle olmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.