Güneş enerjisi sayesinde üretilen enerji, tüketilen elektrikten mahsup hale getirildikten sonra ödenen elektrik faturasından kurtulmak ve fazladan elde edilen elektrik üretimini satarak ek gelir elde etmek mümkündür. Güneş enerjisinden elektrik üreterek faturayı sıfıra indirmek mümkün iken, ihtiyaç fazlası elektrik üretiminde devlete satış yaparak gelir elde etmek Minas Enerji farkıyla sizleri bekliyor.

devlete-elektrik-satmak.jpg

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini maliyetsiz olarak elde edebilirsiniz. Fazla üretilen elektriğin kullanıcıya avantaj sağlayabilmesi için devlete satmak en doğru kararlardan biri olarak karşınıza çıkar. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında, düzenlenmiş olan yeni mahsuplaşma uygulaması içerisinde şirket kurma, lisans alma gibi herhangi bir mecburiyet söz konusu olmaksızın fazla elektrik üretimi yapmak serbesttir. Çatıya kurulan güneş enerji santrali (GES) ile elektrik faturasını sıfıra indirirken, diğer yandan ihtiyaç fazlası olan elektrik üretiminden satış yaparak ek gelir sağlayabilirsiniz.

Resmi Gazetede kullanıcılara duyurulan yeni düzenleme kapsamında; mesken aboneleri için 10 kW, kamu kurumları gibi diğer işletmeler için de 5MW’a kadar yükseltilme olanağı olan çatı ya da cepheye kurulacak olan güneş enerjisi santrallerinin ihtiyaç fazlası elektrik üretme durumunda, 10 yıl boyunca elektriği Görevli Tedarik Şirketi tarafından üreticiden satın alınacağına dair garanti sunuldu. Güneş enerjisi paneli kullanarak elektrik üretimi gerçekleştirerek bu elektriği aylık olarak mahsuplaşma kapsamında 10 yıl boyunca devlete satmak artık mümkün hale geldi.

GES Paneli ile Elektrik Üretimi Yaparak Devlete Satmak

Güneşten elektrik üreterek bu elektriği şebekeye yönlendirmek istediğinizde, elektrik dağıtım bedelinde indirim uygulamasından faydalanabilirsiniz. Ürettiğiniz elektrik enerjisi için kullanılması muhtemel olan dağıtım bedeli, tüketimde kullanılan dağıtım birim bedelini yarısı olacak şekilde fatura haline getirilir. Güneş paneli ile elektrik ürettikten sonra, fazla elektriği Devlete satmak için sistemin işleyiş şekli ise şu şekildedir:

 • Aylık olarak devlete elektrik satma sisteminde güneş enerjisine dayalı olan üretim tesisleri, yalnızca çatı ya da cepheleri kapsayan uygulamada kullanılabilir. Arazi üzerinde kurulan güneş enerjisi santrallerinde devlete satış yapma imkânı bulunmamaktadır.
 • Sunulan yönetmelik dâhilinde kurulan güneş enerjisi tesisleri için tüketim ve üretimin aynı bölge içinde olma şartı bulunmaktadır.
 • Şebekeden alınan ve şebekeye verilen enerji, ayın 6’ıncı günü yapılan bazı hesaplamalar sonrası aylık olarak devlete satılacak elektrik enerjine tabi tutulacaktır.
 • Sistemde aktif olarak üretimi gerçekleşen elektrik faaliyete geçmeden önce, ihtiyaç fazlası olarak kabul edilen elektrik enerjisinin şebekeye verilmesi mümkün değildir.
 • Geçici olarak kabul alan ve işletmeye dahil edilen tesisler için bir aylık kullanım anlaşması (SKA) imzalanması şarttır.
 • Devlete elektrik satmak için devletin ihtiyaç fazlası olan elektrik üretimini 10 yıl boyunca daimi olarak satın alacağını garanti etmesi gerekir.
 • Üreticilerin talebi olmadığı halde şebeke işletmecisi de aynı fatura dönemine ait olacak şekilde bir defaya mahsus Üretim Kaynak Belgesi almak mümkündür.
 • Kurulan güneş enerjisi elektrik üretim tesislerinde, aylık olarak devlete satış yapılan elektriğin şebekeye verilmesi durumunda, bahsi geçen elektrik oranı, mevzuata göre bedelsiz katkı şeklinde değerlendirilmeye uygundur.
 • Tüketim ve üretim için aynı noktada olması gerektiğine dair herhangi bir zorunluluk söz konusu olmadığından, güneşe elverişsiz yerde olan kullanıcıların, dağıtım bölgesi aynı olan güneşe daha elverişli olan yerde yapacağı üretimin devlete satılmasına imkân tanınır.
 • Elektriğe her gün gelen zam oranı, devlete satış yapan GES üreticilerini olumlu anlamda etkiler.
 • Üretimi gerçekleşen elektrik enerjisinin şebekeye verilmesinde dağıtım bedeli %50 indirimli şekilde uygulanır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı avantajlar bilindiğinden, kullanımını desteklemek amaçlı farklı düzenleme ve yeniliklerin artarak devam etmesi beklenen bir durumdur. Bu avantajlardan yararlanmak, elektrik maliyetlerini düşürmek ve ek gelir elde etmek için güneş enerjisi santrallerinin sunduğu bu ayrıcalıklarından faydalanmak için yatırım yapabilirsiniz.

Elektrik üreterek sonrasında bu enerjiyi devlete satmak için güneş enerjisi panellerinin sunduğu avantajları değerlendirmek oldukça akıllıca bir adımdır. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisi sistemlerine olan talebin artması, hükümetinde bazı tesisleri duyurmasına neden olmuştur. Bu sayede vatandaşlar devlete elektrik satabilmek için evlerin çatısına kurulan güneş enerjisi panellerini kullanarak kendi elektriklerini üretilecektir. Bu sayede yalnızca elektrik tasarrufu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda elektrik maliyetlerini düşürmek ve yenilenebilir enerji sistemini ek kazanca çevirmek mümkün olacaktır.

Güneş panellerini kullanarak kendi elektriğini üretip ihtiyacından fazla olan kısmını devlete satabilecek olan kişiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Apartman dairesinde oturanlar,
 • Müstakil ev sahibi olan kişiler,
 • Kirada ikamet edenler,
 • Fabrika sahipleri,
 • Çiftlik sahipleri GES kurulumu ile elektrik üretimi yapabilirler.

Yeni sunulan sisteme göre, müstakil evlerin, çiftlik ve fabrika gibi alanların çatılarına 10 kW güneş sistemlerinin kurulması için belediyeye başvuru yapma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Bu sayede bürokrasiye herhangi bir zaman harcamaya gerek kalmadan yeni taslaktan faydalanmak isteyen kullanıcıların elektrik aboneleri öncelik olarak dağıtım şirketlerine başvurması yeterli hale getirilmiştir.

Devlete elektrik satma imkanı ile küçük kullanıcılar için bahsedilen yatırım süresinin kısalması ve maliyetlerin düşmesi söz konusu olacaktır. Solar çatı uygulamasının her geçen gün gelişmeye devam etmesi sayesinde yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten faydalanmayı sağlayan panelleri, evlerinin fabrikaların çatısından görmek çok daha yaygın hale gelecektir. Bundan dolayı ülkemizde güneş enerji sistemlerinin diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ciddi rekabet içerisinde olduğu söylenebilir.

İndirimli Elektrik İçin Minas Enerji

Ticari ve sanayi alanlarında elektrik gideri, ana kalem olarak kabul edildiğinden maliyet olarak da büyük tutarların söz konusu olduğu bir alandır. Bu anlamda indirimli elektrik imkanını ve güneş enerjisi santrali sayesinde ihtiyacınızdan fazla olan elektriği devlete satma olanağından faydalanabilirsiniz.  Bu sayede işletmeler için maliyeti düşüren bir adım atarken, diğer yandan gelir kapısı olabilecek bir kaynak sağlamış olursunuz. Bu anlamda güneş enerjisi paneli kurulumu için tercih ettiğiniz firma güvencesi, kaliteli üretim sağlaması ve garanti kapsamında ürün tedariği sunması son derece önemlidir. Aksi takdirde kısa süre içerisinde deforme olabilecek olan güneş enerjisi santrali ile nakitten ve zamandan zarar edebilir, işletmelerinin beklenmedik gereksiz maliyetin altına girmesine neden olabilirsiniz.

Bu anlamda Minas Enerji, yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten üst düzey verimlilikte fayda sağlamasına olanak sunan güneş enerjisi panellerine bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olmanızı sağlayan son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Minas Enerji web sitesinde yer alan birbirinden farklı alanlara uygun ürün seçeneklerini değerlendirerek işletmelerinde bir adım önce çıkabilir, güneşin sonsuz enerjisini avantaja çevirerek gerektiğinde ek gelir elde edebilirsiniz.

Minas Enerji, firma olarak kullanıcı geri dönüşlerini çok fazla önemseyerek her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Çevre dostu, insan sağlığı için hiçbir zararı bulunmayan yenilenebilir kaynaklardan maksimum seviyede faydalanmasını sağlayan akılcı çözümlerle Minas Enerji sektörde başarısıyla rakiplerini geride bırakmayı başarıyor. Sizde Minas Enerjinin çalışma tecrübesinin sunduğu ayrıcalıkları kullanarak ticari ve sanayi işletmelerinde bir adım öne çıkan işlere imza atmak ve gereksiz maliyetleri minimum seviyeye çekmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Teknoloji ve enerjisi bir araya geldiği Minas Enerji ile kalite farkını yaşamak sizin elinizde.

Teklif Formu
Minas ile Enerjide Tasarrufu Keşfedin, Verimliliği Yaşayın!
Faturanızı bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.